پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

در نشست خبری مطرح شد

ظریف: توافق، همه خواسته‌های طرفین را ندارد اما متوازن است/ سازوکار راستی آزمایی خود ما هستیم/ این توافق نتیجه سال‌ها مقاومت بود


وزیر خارجه ایران گفت: مجموعاً احساس می‌کنیم توافقی صورت گرفته که حتماً تمام خواسته‌های هیچ یک از طرف‌ها را ندارد ولی به اندازه‌ای متوازن است که می‌تواند مبنای یک اقدام مثبت برای حل و فصل این مشکل باشد.

به گزارش یزد رسا، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری با قدردانی از مردم به خاطر حمایت‌ها و دعاهایشان گفت: یقین دارم همه مردم صرفنظر از گرایش سیاسی برای ما دعا کردند و آثار دعا و مقاومت مردم که بزرگترین پشتوانه تیم دیپلماسی ایران است را حس می‌کردیم و آنچه به ما توان می‌داد در مقابل 6 کشور دنیا از حقوقمان دفاع کنیم توکل به خدا و اعتماد به قدرت مردم بود.

وی از مقام معظم رهبری که با حمایت‌هایشان از تیم آنها را فرزندان انقلاب خواندند و ریاست جمهور و سایر مسئولان کشور قدردانی کرد.

ظریف افزود: توافقی که امروز اعلام شد، نتیجه سال‌ها مقاومت و 22 ماه مذاکره بسیار فشرده و سنگین بود. حتماً توافقی است مبتنی بر بده بستان سیاسی و نکات مهمی در توافق است که دستاوردهای بسیار مهمی برای ایران دارد.

وی با بیان اینکه شورای امنیتی که برنامه هسته‌ای ایران یک مشکل عدم اشاعه به آن می‌پرداخت و تحریم‌هایی علیه ایران تحمیل کرده بود امروز شاید برای اولین بار در تاریخ خود روزی که قطعنامه را تصویب کند برنامه غنی سازی یک کشور را به رسمیت می‌شناسد، اظهار داشت: این دستاورد بزرگی است. هیچ یک از برنامه‌های هسته‌ای ما متوقف نخواهد شد، تحریم‌ها لغو خواهد شد همه دستاورد بزرگی است که محدودیت‌هایی را پذیرفتیم می‌تواند به عنوان یک فرصت تلقی شود.

وزیر خارجه کشورمان با یادآوری اینکه بدون حضور صالحی امکان رسیدن به توافق نبود، ادامه داد: مجموعاً احساس می‌کنیم توافقی صورت گرفته که حتماً تمام خواسته‌های هیچ یک از طرف‌ها را ندارد ولی به اندازه‌ای متوازن است که می‌تواند مبنای یک اقدام مثبت برای حل و فصل این مشکل باشد.

ظریف از مردم به خاطر کوتاهی‌ها عذرخواهی کرد و گفت: امیدوارم در این مسیر دشوار که تازه شروع شده بتوانیم از منافع این مردم و کشور و انقلاب اسلامی حمایت کنیم.


وی گفت: لازم است امسال که سال همدلی و همزبانی است و امیدوارم این توافق باعث همدلی و همزبانی بین گروه‌های کشور شود و انشاءالله با موفقیت از این مرحله مهم و دشوار خارج و منافع و حقوق خود را نهادینه کنیم.


رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی گفت: یکی از دلایلی که توافق دشوار بود به این خاطر است که تمام جزییات را توافق کردیم و تقریباً نکته مبهمی نیست و مشخص است هر کس در هر زمانی چه کاری انجام دهد و اقدامات متوازن و متناظر است و همین بهترین تضمین است که ما اطمینان حاصل کنیم همه طرف‌ها به تعهداتشان پایبند هستند.


ظریف ادامه داد: امیدواریم کشورها به عنوان کنشگران عقلانی نخواهند 22 ماه مذاکره را با برخی گرایش‌ها و وابستگی‌ها بر هم بزنند. مردم ایران نشان دادند با بدقولی و خلاف عهدی مقاومت کرده و اجازه نمی‌دهند حقوقشان پایمال شود. مردم ایران مردم بزرگواری هستند و این امکان را فراهم کردند که بتواند آینده خوبی رابرای دنیا و منطقه فراهم سازد.

رئیس دستگاه دیپلماسی در خصوص قطعنامه شورای امنیت نیز گفت: قطعنامه براساس ماده 25 منشور خواهد بود.

ظریف ادامه داد: ماده 41 در متن قطعنامه مورد اشاره قرار گرفته چون تعدادی از پاراگراف‌ها در بخش اجرایی ارتباط پیدا می‌کند با نحوه تحریم‌ها.

وی گفت: اعضای دائم و آلمان ظرف چند روز آینده به شورای امنیت ارائه می‌کنند.

مذاکره کننده ارشد هسته‌ای در خصوص جمع بندی امروز که در وین انجام شد و اینکه بعد از تایید توافق تلقی می‌‌شود، گفت: بعد از اینکه شورای امنیت برنامه جامع اقدام مشترک را به تایید برساند که ظرف چند روز آینده خواهد بود، می‌شود روز نهایی شدن توافق و یک فاصله دو تا سه ماهه داریم که کشورها اعلام کنند آماده اجرای آن هستند.

وی افزود: در توافقی که با آژانس امروز امضا کردیم اقداماتی را پیش بینی کردیم که در این مدت اتفاق بیفتد که بین ما و آژانس است. بعد از روز توافق که دو ماه و بستگی دارد به اینکه کنگره آمریکا رای بدهد، بعد از آن روز اجرایی شدن را داریم که ایران و طرف مقابل باید اقدامات متناظری را انجام دهند. شبکه گسترده‌ای از تحریم‌ها ایجاد شده که خروج از آن نیاز به توجیه و مقررات اجرایی دارد.

ظریف ادامه داد: سازوکار راستی آزمایی این اقدامات خود ما هستیم.

وزیر خارجه گفت: در روز اجرایی شدن همه تحریم‌ها بدون نیاز به تصمیم جدیدی لغو می‌شود و آژانس هم تایید می‌کند که ایران اقدامات کمی را انجام داده و همه براساس خطوط قرمزی است که مقام معظم رهبری فرمودند.

ظریف تأکید کرد: همکاران ما با توجه به اینکه تا لحظات آخر در حال مذاکره بودند و گروه‌های کاری مختلف ما در حال مذاکره بودند امروز صبح هنوز متن نهایی به زبان انگلیسی را نداشتیم و کم کم دوستان ترجمه‌ها را از سایر ضمایم آماده می‌کنند که این را روی سایت وزارت خارجه برای مردم قرار دهند.

ما چیزی برای پنهان کردن از مردم نداریم. از اصل توافق تا ضمائم روی سایت وزارت خارجه قرار می‌گیرد. قرار بود فارسی و انگلیسی روی سایت همزمان قرار گیرد ولی متاسفانه از جای دیگر متن انگلیسی آن درز کرد.

وی گفت: مهم این است که همه ما متعهد به اجرای این توافق هستیم.

وزیر خارجه در خصوص پروسه لغو تحریم‌ها نیز عنوان کرد: از روزی که این توافق اجرایی شود یا از روز توافق که بعد از دو سه ماه اولی است که روند داخلی طی شود، اقدامات اجرا می‌شود. الان پیش بینی‌های متفاوتی است که چقدر این زمان طول می‌کشد. اگر آمریکایی‌ها فکر می‌کنند 4 تا 6 ماه طول می‌کشد ما فکر می‌کنیم زمان کمتر از این می‌برد. آنها هم باید اقدامات محتوایی انجام دهند.

ظریف خاطرنشان کرد: ما اطلاع داریم از اینکه سرعت انجام کارها برای لغو تحریم‌ها چقدر است.

وی در خصوص حل موضوع پی ام دی و اینکه آیا روز اجرای توافق بستگی به گزارش آژانس درباره پی ام دی خواهد داشت؟ گفت: آنچه در برنامه زمانبندی پیش بینی کردیم این است که آژانس تمام اقداماتی که نیاز دارد و با ایران توافق کرده انجام دهد و بعد از آن ما شروع کنیم به اقداماتی، از جمله در مورد سانتریفیوژها تمام ضمانت‌های لازم براساس اینکه این کار براساس روند درست خود پیش برود در نظر گرفته شده است.

ظریف از عراقچی و روانچی قدردانی کرد و گفت: ما تنها کشور در این مذاکره نبودیم و هر یک از 1+5 مواضع خود را داشتند.

وی گفت: کل توافق را دوستان ترجمه‌اش را نهایی می‌کنند و در اختیار همه قرار خواهد گرفت.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: هر یک از طرفین از تعهدش شانه خالی کند، طرف مقابل بعد از یک سازوکاری که تدوین شده طرفین، می‌توانند بازگشت پذیری داشته باشند. امیدواریم طرف مقابل به این واقعیت پی ببرد که تحریم‌هایی که 30 سال آمریکا داشته و 8 سال با شورای امنیت آن را گسترده‌تر کردند هیچ تاثیری بر مردم ما ندارد.


وی گفت: ما نیازی به اطمینان حاصل کردن از برنامه‌ای که همواره صلح‌آمیز است نداریم.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: شورای امنیت ظرف 10 سال بدون هیچ شرطی رسیدگی به موضوع هسته‌ای ایران را خاتمه خواهد داد و پرونده ایران بسته خواهد شد. اقداماتی که زمان دارد بیشتر براساس برنامه‌های خود ماست.

ظریف گفت: ایران همواره به همه تعهداتش پایبند بوده و سابقه‌ای پیدا نمی‌کنید که ایران نقض یک تعهد بین‌المللی کرده باشد. 10 سال که در این توافق تعیین شده به عنوان زمانی که شورای امنیت بررسی موضوع را خاتمه داده و پرونده را مختومه اعلام می‌کند زمانی است که می‌تواند قابل توجه باشد.

وی عنوان کرد: نتیجه مذاکرات در ورقه است. حاصل مذاکرات ما همین توافق برجام است که علنی است و متن انگلیسی آن علنی است، امیدوار بودیم همزمان متن فارسی منتشر شود. اینکه یک مقدار تسریع شد به این خاطر بود که لاوروف می‌خواست به ازبکستان سفر کند و به همین خاطر در عکس نهایی نبود. مجبور شدیم بسیاری از کارهای لجستیکی برای ترجمه و غلط گیری و هماهنگ کردن سندها را بعد از جلسه انجام دهیم.

ظریف گفت: تا آخر امروز ان شاءالله ترجمه آن منتشر خواهد شد.

وزیر خارجه کشورمان در خصوص تحریم‌ تسلیحاتی نیز گفت: سازوکار جدیدی درست می‌شود محدودیت‌هایی خواهد بود که به شکل تحریم نخواهد بود و این روند 5 سال طول می‌کشد و بعد متوقف می‌شود. این نه به این دلیل است که ایران به دنبال خرید سلاح است. نیازهای تسلیحاتی خود را تامین کرده‌ایم. بودجه نظامی و هزینه‌های نظامی ما یک پنجم همسایگانمان است.

ظریف خاطرنشان کرد: این روندی را طی می‌کند و در مدتی محدود می‌شود و بعد هم در پایان 5 سال تمام تحریم‌ها متوقف می‌شود.


وی گفت: نقض قطعنامه شورای امنیت نقض توافق نیست.


رئیس دستگاه دیپلماسی در خصوص آزاد شدن روند دارایی‌های ایران گفت: بعد از اجرایی شدن توافق، تحریم اقتصادی وجود نخواهد داشت و همه دارایی‌های ایران آزاد خواهد شد.

وی افزود: 700 میلیون دلاری که طبق توافق ژنو ماهانه آزاد می‌شد، ظرف دو ماه تا زمان اجرای توافق آزاد خواهد شد.

ظریف در خصوص نقض تعهد غربی‌ها که سؤال خبرنگاری بود گفت: براساس توافقی که صورت گرفته سازوکاری در نظر گرفته شده اگر این کشورها نقض عهد کنند ایران می‌تواند به سرعت به برنامه خود بازگردد. سرعت بازگشت ایران به برنامه های قبلی خود و کنار گذاشتن تعهدات به هیچ وجه کمتر از سرعتی که طرف مقابل می توانند بازگردند نخواهد بود.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: امیدوارم همه همکارانم بیش از آنکه راجع به نقض توافق صحبت کنند به این توجه کنند که روی این توافق 22 ماه زحمت کشیده است.

وی گفت: یقین دارم آمریکا و سایر اعضای 1+5 می‌دانند که اگر تحریم‌ها مجدداً برقرار شود که به این سادگی نخواهد بود؛ تحریم‌ها نمی‌توانند هیچ فایده سیاسی برای آنها داشته باشند.

ظریف با اشاره به تحریم‌های اعمال شده علیه ایران خطاب به طرف غربی گفت: مردم ایران مردم بزرگوار و مقاومی هستند که در مقابل تحریم و فشار مذاکره می‌کنند و در برابر تکریم نیز با احترام برخورد می‌کنند.

سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای نیز گفت: پشت این 150 صفحه صدها ساعت فشارو جنگ اعصاب و ... است. هیچ جا نمی شود نوشت و گفت صدها ساعتی که شما منتظر بودید. صدها ساعتی که شما خبرنگاران و عکاسان تلاش کردید و 150 صفحه محصول همه تلاش‌های شما نیز هست. اینبار در مدیریت رسانه‌ای خیلی خوب عمل کردیم.

معاون وزیر از افخم و همه خبرنگاران نیز تشکر کرد و افزود: دیپلماسی رسانه‌ای در کنار دیپلماسی هسته‌ای خوب عمل کرد.

منبع: فارس

انتهای پیام/ع

آخرین اخبار آخرین اخبار