محتوا محتوا

عذر بدتر از گناه؛


عضو شورای شهر یزد گفت: در بهمن ماه یک پیوستی برای این بخشنامه نوشتند و در آن پیوست اعلام شده بود که شهردار مراکز باید مدرک فوق لیسانس داشته باشند، بخشنامه جدید که آمده بود شخصا گمان کردم همان بخشنامه قبلی است، چون صفحه اول دقیقاً همان بخشنامه بود و لذا صفحه دوم را اصلاً نخواندم.

به گزارش یزدامروز، ونوس عامری عضو شورای شهر یزد در مصاحبه با یزدآوا در مورد آخرین وضعیت انتخاب شهردار یزد گفت: هنوز مسئولین هیچ اطلاعی به ما نداده اند و هیچ خبری مبنی بر تائید و یا رد صلاحیت شهردار منتخب به صورت رسمی به ما اعلام نشده است. وزارت کشور کارها را انجام داده و تائیدیه های خود را داده ولی منتظر تاییدیه نهادهای نظارتی امنیتی هستند.

وی افزود: پالس های جدیدی که گرفتیم همه مثبت بوده لذا امیدواریم که تاییدیه شهردار منتخب یزد هم زودتر اعلام شود. زیرا مصوبه شورای شهر یزد مبنی بر انتخاب آقای داور نظری اردبیلی به عنوان شهردار در بیستم فروردین در وزارت کشور ثبت شده و طبق قانون وزارت کشور ۱۰ روز وقت داشته تا نظر خود را اعلام کند. اما اکنون قریب به ۲۰ روز از مهلت قانونی گذشته و پاسخی دریافت نکرده ایم.

عامری در مورد انتخاب گزینه جایگزین داوری در صورت تائید نشدن وی نیز گفت:  در تمام طول چند ماهی که انتخاب شهردار طول کشید به محض اینکه ما جواب رد قطعی از وزارت کشور می گرفتیم کمتر از یک هفته شهردار بعد را انتخاب می کردیم. این تصمیم گیری ها خلق الساعه نبود. بلکه ما از قبل پلن بی و برنامه‌ریزی داشتیم. حالا هم همین است. امیدواریم هر چه زودتر به سرانجام برسد و شهرداری تکلیف خودش را بدانند اما از قبل برنامه‌ریزی انجام دادیم و تعدادی از گزینه هایی که قبلا با آنها مصاحبه کرده بودیم و چند گزینه ای جدید را نیز در نظر داریم.

وی تصریح کرد: آریا زند هم از اول جز گزینه‌های ما بودند. یعنی همان اول که با آقای نظری و تیمشان مصاحبه کردیم آقای آریا زند هم جزو گزینه‌های ما بودند. ولی به دلیل اینکه در برج میلاد بودند دعوتشان نکردیم که به صحن شورا بیایند. ایشان هم یکی از مدیران قوی شهرداری هستند. در شهرداری بوده اند. مدیرعامل برج میلاد بودند. در همین حد میدانم که اسمشان در گزینه ها بود اما با ایشان مصاحبه ای نکردیم. بلکه یکی از دوستان تلفنی صحبت کرد. اما چون داشتم به تصمیم گیری انتخاب آقای داوری نزدیک می شدیم از ایشان در صحن شورا دعوت نکردیم.

عضو شورای شهر یزد تاکید کرد: تمام گزینه هایی که تا به امروز انتخاب کرده ایم، گزینه‌هایی بودند که امکان تایید صلاحیت شان وجود داشته است. مثل آقای دکتر جمالی نژاد که قبل از اینکه شهردار اصفهان بشوند، معاون شهردار بودند. ما هم آقای فرهمند را انتخاب کردیم که معاون شهردار بودند و این بهترین گزینه ای بود که می شد انتخاب کرد. یا آقای سید حسینی را انتخاب کردیم که معاون عمرانی استاندار و معاون وزیر بودند. در مورد مدرکشان هم آذر ماه امسال در بخشنامه ای که توسط هیئت دولت مصوب شده و به ما رسید ملاک مدرک کارشناسی بود و مدرک آقای سید حسینی هم جز مدرک های قابل قبول برای شهرداری بود. بعدتر بخشنامه دیگری هم آمد و باز هم ملاک مدرک کارشناسی بود. اما در بهمن ماه یک پیوستی برای این بخشنامه نوشتند و در آن پیوست اعلام شده بود که شهردار مراکز باید مدرک فوق لیسانس داشته باشند، بخشنامه جدید که آمده بود شخصا گمان کردم همان بخشنامه قبلی است، چون صفحه اول دقیقاً همان بخشنامه بود و لذا صفحه دوم را اصلاً نخواندم. نتیجتا در همان بهمن ماه یعنی یک هفته بعد از ابلاغ این بخشنامه آقای سید حسینی را انتخاب کردیم.

عامری اضافه کرد: چون این بخشنامه از سوی خود وزیر محترم کشور بوده، نه مصوبه مجلس و هیئت دولت، لذا در اختیار خود ایشان بود که این شرط را نادیده بگیرند. معمول هم هست که سوابق کاری برجسته شهردار منتخب را معادل سازی می کنند و می گویند این سوابق در حد فوق لیسانس است.

وی گفت: در مورد آقای نظری اردبیلی هم ایشان قائم مقام معاون شهردار تهران بوده، پست معاونت شهردار تهران هم در حد معاونت وزیر است. لذا ما کسی را انتخاب کردیم که احتمال تایید صلاحیت داشته و مدیر مجربی نیز باشد. اینجور نبود که سهل انگاری کنیم. حتی می ‌توانیم طبق قانون از بخش خصوصی و خارج از بدنه دولت شهردار انتخاب کنیم اما هیچ گاه این کار را نکردیم و خواستیم کسانی که بارها تایید گرفته اند انتخاب شوند. ولی خب حالا این اتفاق نیفتاد. بنده نمی توانم راجع به عدم تایید شهرداران قبلی اظهارنظر کنم چون صلاحیتش را ندارم اما می‌خواهم بگویم ما سعی کردیم تا مسیری برویم که این اتفاق بیفتد و دقیقا همان راه گذشتگان را رفتیم.


آخرین اخبار آخرین اخبار