پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

مدیر اجرایی سرشماری عمومی نفوس و مسکن در استان یزد:

عدم طرح سؤالات اقتصادی در سرشماری امسال/ ثبت نام اینترنتی خانوارهای یزدی، شاخص توسعه‌یافتگی استان است


رئیس سازمان برنامه و بودجه استان یزد گفت: اطلاعات جمع آوری شده از خانوارها در سرشماری نفوس و مسکن کاملا محرمانه است و به هیج وجه سوالات اقتصادی از میزان درآمدها و دارایی های افراد مطرح نمی‌شود‌.

به گزارش یزدامروز به نقل از یزد آوا، رئیس سازمان برنامه و بودجه استان یزد در نشستی خبری که به مناسبت آغاز سرشماری عمومی نفوس و مسکن در یزد برگزار شد، اظهار کرد:  آمار و اطلاعات پایه و اساس توسعه کشور است و توسعه کشور جز با شرکت تک‌تک افراد جامعه در طرح‌های سرشماری و آماری تحقق پیدا نمی‌کند.

حمیدرضا نصیری‌زاده با بیان اینکه جمع‌آوری اطلاعات به دو روش نمونه‌گیری و سرشماری انجام می‌شود، گفت: در نمونه‌گیری جمع‌آوری اطلاعات هر سال  و از بخشی از جامعه صورت  می‌گیرد و به کل جامعه تعمیم داده می‌شود اما کار سرشماری پنج سال یکبار و از تک تک خانوارها انجام می‌شود که زمانبر و هزینه‌بر است.

وی با تأکید بر اینکه اطلاعات و داده‌ها پایه و اساس برنامه‌ریزی‌ها است، ادامه داد: تمام برنامه‌ریزی‌ها براساس آمار و اطلاعات صورت می‌گیرد و چنانچه این آمار دقیق نباشند برنامه ریزی‌ها را دچار مشکل می‌کند و هر چه آمار دقیق‌تر باشند برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری‌ها برای استان و کشور نیز دقیق انجام می‌شود.

مدیر اجرایی سرشماری عمومی نفوس و مسکن در استان یزد گفت: این سرشماری از امروز تا 24 مهرماه به صورت اینترنتی و با مراجعه خانوارها به وب سایت www.sarshomari95.ir انجام می‌شود که در این مرحله پس از تکمیل کد آماری 12 رقمی در اختیار خانوارها قرار می‌گیرد.

نصیری زاده ادامه داد: مرحله دوم سرشماری از 25 مهرماه تا 24 آبان ماه با حضور ماموران آمارگیر به در خانه‌ها انجام می‌شود و خانوارهایی که در مرحله اول به صورت اینترنتی ثبت نام کرده باشند کدآماری 12 رقمی را در اختیار مامور آمارگیر قرار می‌دهند و دیگر مامور آمارگیر سوالی از آنها نمی‌پرسد و خانوارهایی که در مرحله اول شرکت نکرده باشند مامور آمارگیر به ثبت نام آنها اقدام می‌کند.

وی با بیان اینکه ضریب نفوذ اینترنت در یزد حدود 40 درصد است، تأکید کرد: از آنجا که ثبت نام اینترنتی سرشماری شاخص توسعه یافتگی استان محسوب می‌شودد، انتظار می رود با توجه به ضریب نفوذ اینترنت در یزد بیشتر خانوارهای یزدی از طریق اینترنت برای ثبت نام در سرشماری اقدام کنند و با این کار  نشان دهند که یزد شهر هوشمند است تا ثبت نام از طریق اینترنت از 40 درصد فراتر رود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان یزد تصریح کرد: اطلاعات جمع آوری شده از خانوارها در سرشماری کاملا محرمانه است و به هیج وجه سوالات اقتصادی از میزان درآمدها و دارایی های افراد مطرح نمی‌شود‌ و تنها به اطلاعات جمعیتی و مسکن پرداخته می‌شود که برای برنامه‌ریزی و توسعه کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یک میلیارد و 350 میلیون تومان؛ هزینه سرشماری در یزد

نصیری‌زاده با بیان اینکه هزینه‌های سرشماری به صورت ملی تامین می‌شود و هزینه‌ای به استان تحمیل نمی‌شود، عنوان کرد: هزینه‌ای ملی برای سرشماری در کل کشور در نظر گرفته شده و بین استان‌ها تقسیم شده است که برای استان یزد یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

ثبت نام 1550 نفر برای آمارگیری در طرح سرشماری نفوس و مسکن یزد

وی گفت: یک هزار و ۵۵۰ نفر برای آمارگیری در طرح سرشماری نفوس و مسکن استان یزد ثبت نام کردند که تا 18 مهرماه پس از گزینش تعداد ماموران آمارگیر و ترکیب جنسیتی آنها در سراسر استان مشخص خواهد شد.

اطلاعات ۳۱۶ هزار خانوار در سرشماری یزد جمع‌آوری می‌شود

معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه استان یزد نیز در این نشست با بیان اینکه حدود 25 میلیون خانوار در سراسر کشور باید سرشماری شوند، اظهار کرد: 21 هزار تبلت در این سرشماری در کشور به کار گرفته می‌شود و می‌توان به عنوان بزرگترین طرح الکترونیکی در کشور از آن نام برد.

محمد حمید فخرالدین با بیان اینکه برآورد می‌شود که 316 هزار خانوار در یزد مورد سرشماری قرا گیرند، گفت: 400 تبلت در اختیار کارشناسان فنی و ماموران آمارگیر در یزد قرار می‌گیرد و ماموران آمارگیر در مناطق شهری بین 1200 تا 1300 خانوار و در مناطق روستایی بین 1100 تا 1200 خانوار را سرشماری می‌کنند.

وی اعلام کرد: 59 درصد جمعیت استان در شهر یزد قرار دارند  که برآورد جمعیتی این تعداد خانوار بیش از یک میلیون و 95 هزار نفر است که نشاندهنده حجم بالای سرشماری نسبت به دیگر مناطق استان است.

جوایز ثبت نام اینترنتی سرشماری نفوس و مسکن

قائم مقام مدیر اجرایی سرشماری نفوس و مسکن در استان یزد با اشاره به تبلیغات محیطی و محلی مختلف برای سرشماری و تاکید بر ثبت نام خانوارها در سرشماری از طریق اینترنت خاطرنشان کرد: مرکز آمار ایران برای خانوارهایی که سرشماری را از طریق وب سایت www.sarshomari95.ir   انجام دهند، هزار جایزه یک میلیون تومانی در نظر گرفته است و همچنین 500 جایزه یک میلیونی برای مدیران مدارس همیار سرشماری و 300 جایزه یک میلیون تومانی برای دانش‌آموزان همیار سرشماری در نظر گرفته که به قید قرعه به افراد اهدا می‌شود و ستاد سرشماری در یزد نیز جوایزی را در نظر گرفته که بعدا اطلاع رسانی می‌شود.

انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار