پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

مسئول دفتر شورای نگهبان در استان یزد خبر داد

عده‌ای باجوسازی علیه شورای نگهبان قصد تحمیل خواست خود به نظام دارند/عدم همکاری برخی دستگاه‌های اطلاعاتی یکی از چالش های شورای نگهبان/احتمال تغییر تاریخ برگزاری انتخابات در سال 96


مسئول دفتر شورای نگهبان در استان یزد گفت:متأسفانه عده‌ای به دلیل عدم آگاهی مردم از وظایف شورای نگهبان با دروغ‌پردازی و جوسازی علیه این نهاد مردمی و انقلابی تلاش می‌کنند تا خواست خود را به‌نظام تحمیل کنند.

به گزارش یزدرسا؛ مسئول دفتر شورای نگهبان در استان یزد در نشستی خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت سالروز تشکیل شورای نگهبان برگزار شد گفت: در سال 1358 پس از تصویب قانون اساسی توسط هیئت‌رئیسه و شکل‌گیری نهادهای حکومتی نظیر مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری اولین فقهای شورای نگهبان توسط امام راحل منصوب‌شده و در 26 تیر 1359 با معرفی اولین گروه حقوق‌دانان شورای نگهبان توسط قوه قضاییه به مجلس و کسب رأی اعتماد شورای نگهبان تکمیل‌شده و فعالیت خود را به‌طور رسمی آغاز کرد.

شورای نگهبان مکمل مجلس شورای اسلامی 

حجت‌الاسلام ناصر محمدی شورای نگهبان را مکمل مجلس شورای اسلامی دانست و گفت: در قانون اساسی 10 اصل و 6 وظیفه در ارتباط با این شورا در نظر گرفته‌شده است.

حجت‌الاسلام محمدی تشخیص عدم انطباق مصوبات مجلس شورای اسلامی با قانون اساسی و شرع مقدس،تفسیر قانون اساسی،نظارت استصوابی بر انتخابات ریاست جمهوری،مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی ،تائید صلاحیت داوطلبان انتخابات،عضویت فقهای شورای نگهبان در مجلس تشخیص مصلحت نظام و اظهارنظر در مغایرت یا عدم مغایرت آئین‌نامه‌های اجرایی مصوب دستگاه‌ها با قانون اساسی را از وظایف قانونی این شورا بیان کرد.

وی در خصوص دلایل تأسیس دفاتر شورای نگهبان در استان‌ها و شهرستان‌ها اظهار داشت: در سال 72 و باهدف نظارت دقیق در برگزاری و همچنین انجام دقیق تحقیقات در خصوص ثبت‌نام کنندگان در انتخابات، این دفاتر در تمام شهرستان‌ها و مراکز استان‌های کشور تأسیس شد که این دفاتر با جذب ناظرین متعهد،مؤمن و انقلابی از طریق گزینش، وظایف ذاتی خود را انجام می‌دهد.

وجود 4هزارنفرناظرشورای نگهبان در استان یزد

محمدی تعداد ناظرین این شورا در استان را 4هزارنفر عنوان کرد و ابراز داشت: در طول سال ارتباط مستمری با ناظرین وجود دارد و تلاش شده تا با برگزاری دوره‌های آموزشی آمادگی آنان در انجام وظایف محوله در انتخابات حفظ شود.

مسئول دفتر شورای نگهبان در استان بابیان اینکه تعداد ناظرین در حال حاضر از حد موردنیاز فراتر است اظهار داشت بااین‌وجود علاقه‌مندان به همکاری با این شورا می‌توانند با مراجعه به دفاتر استانی و شهرستانی، تکمیل فرم مربوطه و در صورت داشتن شرایط موردنظر از قبیل بازه سنی 25 تا 55 سال و احراز اعتقاد و التزام عملی به‌نظام و شورای نگهبان پس از گزینش جذب شوند.

احتمال تغییر تاریخ برگزاری انتخابات در سال 96

محمدی در بخش دیگری از سخنانش به‌احتمال تغییر تاریخ برگزاری انتخابات در سال 96 خبر داد و گفت: به علت واقع‌شدن ماه مبارک رمضان در اوایل خردادماه سال آینده وزارت کشور پیشنهاد داده تا انتخابات در تاریخ 20اردیبهشت یا 7 خرداد برگزار شود اما هنوز رسماً در این زمینه چیزی اعلام‌نشده است.

چالش های شورای نگهبان

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار یزد رسا؛ مبنی براینکه شورای نگهبان با چه چالش‌هایی روبروست؟گفت: متأسفانه عده‌ای به دلیل عدم آگاهی مردم از وظایف شورای نگهبان با دروغ‌پردازی و جوسازی علیه این نهاد مردمی و انقلابی تلاش می‌کنند تا خواست خود را به‌نظام تحمیل کنند درحالی‌که شرایط تائید صلاحیت ثبت‌نام کنندگان به‌صورت کاملاً شفاف در قانون ذکرشده و این شورا «مرقانون» را اجرا می‌کند و این‌یکی از چالش‌های شورای نگهبان است.

مسئول دفتر شورای نگهبان در استان افزود: البته چالش‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌توان به کمبود زمان بررسی صلاحیت ثبت‌نام کنندگان،عدم وجود شرایط خاص برای ثبت‌نام در انتخابات و عدم همکاری برخی دستگاه‌های نظارتی و اطلاعاتی در ارائه اطلاعات برخی افراد در زمان انتخابات نام برد.

محمدی در تکمیل سخنانش اضافه کرد:در انتخابات گذشته شورای نگهبان به علت کمبود زمان بررسی صلاحیت‌ها تلاش شبانه‌روزی داشت و یا اینکه برخی افراد از سر بیکاری بدون داشتن سابقه مدیریتی و یا آگاهی از عدم صلاحیت خود در انتخابات ثبت‌نام کرده و این کار شورا را چندین برابر کرد.

علت هجمه ها علیه شورای نگهبان

وی درباره هجمه‌های برخی افراد و جریانات علیه شورای نگهبان نیز اظهار داشت: دشمن همیشه به دنبال جوسازی علیه نظام بوده و در زمان انتخابات گزینه‌ای بهتر از شورای نگهبان سراغ ندارد البته در این میان برخی افراد داخلی آگاهانه یا ناآگاهانه آب به آسیاب دشمن ریخته و با او همسو می‌شوند مثلاً در رد صلاحیت برخی افراد در انتخابات گذشته این شبهه مطرح شد که چرا افرادی که تنها در محاکم قضایی علیه آن‌ها اقامه دعوا شده و حکمی در محکومیت آنان صادر نشده صلاحیت آنان تائید نشده است که باید گفت: در قانون انتخابات یکسری شرایط ایجابی و یکسری موانع سلبی وجود دارد دریکی از بندهای موانع سلبی آمده است که محکومان محاکم قضایی نمی‌توانند به‌عنوان کاندیدا معرفی شوند البته اگر در تحقیقات مشخص شود که افرادی اقدامات غیرمتعارف در جامعه مرتکب شده‌اند حتی اگر پرونده قضایی هم نداشته باشد به خاطر اینکه این فرد سو رفتار داشته صلاحیتش تائید نخواهد شد.

درخواست شورای نگهبان از نخبگان

مسئول دفتر شورای نگهبان در استان در پایان از ملت بزرگ ایران و به‌ویژه یزدی‌ها برای شرکت باشکوه در انتخابات گذشته تشکر کرده و گفت: البته استان یزد به دلیل برخورداری از مردمانی نجیب و با بصیرت همواره در طول تاریخ انقلاب خوش درخشیده و بنده ضمن قدردانی از مردم شریف استان از فرهیختگان و نخبگان جامعه می‌خواهم که شورای نگهبان را بیش‌ازپیش به مردم معرفی کنند تا دشمن نتواند نقشه‌های شوم خود را در جامعه عملی سازد.


 


آخرین اخبار آخرین اخبار