پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

کارشناس آثار باستانی فرانسه:

عزاداری‌های محرم، پایه ثبت جهانی بافت تاریخی یزد شود


کارشناس آثار باستانی موسسه کراتر فرانسه با اشاره به اینکه مرمت‌های انجام شده در بافت تاریخی یزد خیلی اصولی نبوده، گفت: عزاداری‌های محرم، پایه ثبت جهانی بافت تاریخی یزد شود.

به گزارش یزد امــــروز،تیری جفری ظهر امروز در نشست کارگروه ثبت جهانی بافت تاریخی یزد اظهار داشت: ما چند روزی بیشتر نیست که در شهر یزد هستیم و چیزی که در ارتباط با این شهر بیان می‌کنیم برای این است که تنها یک باز کننده گفت‌و‌گو در ارتباط با این شهر باشیم.

 

وی گفت: برای اینکه یک شهری در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شود، یک سری کارهایی را باید از قبل انجام دهیم.
کارشناس موسسه کراتر فرانسه افزود: باید نشان دهیم که یک ارزش جهانی بی‌نظیری در این شهر وجود دارد و این شهر علاوه بر اینکه از اصلات برخوردار است، یک شهر کامل و دست نخورده‌ای است.


جفری با بیان این مطلب که باید یک پرونده‌ای ارائه شود که توضیح دهد چطور شهر را اداره کرده و چه آینده‌ای برای شهر در نظر داریم، خاطرنشان کرد: در واقع شش عامل هست که از طریق یونسکو برای اینکه این شهر ارزش جهانی دارد ارائه می‌شود و در حال حاضر همه این شش ارزش ارائه شده اما باید ببینیم که کدام یک از این موارد بیشتر با شهر یزد هماهنگ است.


وی گفت: شاید بتوان گفت که شهر یزد یک شاهد موجودی از تغییر و تحول معماری نه تنها در حال حاضر بلکه در پهنه زمانی هزار ساله است.


کارشناس آثار تاریخی موسسه کراتر فرانسه خاطرنشان کرد: شاید وجود پارچه بافی‌ها، نساجی و فرش بافی، یک اثری از زمانی باشد که این شهر در مسیر راه ابریشم قرار داشته است.


وی که به عنوان مشاور کارگروه در این نشست حاضر شده بود، با اشاره به شاهکارهای معماری جهان، گفت: این واقعا استثنایی است که چنین آثار و ویژگی‌هایی در یزد وجود دارد.


وی افزود: امروز این مسئله‌ای که تمام دنیا به دنبال ساخت ساختمان‌هایی با مصرف انرژی صفر هستند را ما در ساختمان‌های قدیمی یزد شاهد هستیم و مشاهده می‌کنیم که در این خانه‌ها طراحی به نوعی صورت گرفته که کمترین مصرف آب در آن مد نظر است.
جفری ادامه داد: الان برای ساخت یک متر مربع بتن حداقل به دو متر مکعب آب نیاز داریم اما برای ساخت یک متر مکعب از این ساختما‌ن‌ها، کمترین میزان مصرف آب مورد استفاده قرار می‌گیرد.


کارشناس آثار تاریخی موسسه کراتر فرانسه با اشاره به برنامه‌های مذهبی یزد، گفت: محرم بحث قوی در یزد است و می‌توانیم عاشورا و عزاداری‌های یزد را پایه‌ای برای برنامه‌ریزی مدیریت شهری و همچنین ثبت جهانی یزد قرار دهیم.


وی گفت: این شهر به صورت صد در صد حفظ نشده ولی با نظرسنجی که ما انجام دادیم، به نسبت سالم‌تر از سایر شهرها باقی مانده است و هنوز قنات‌ها، آثار، آب انبار‌ها را می‌توان دید و خیابان‌ها، خانه‌ها  و بخش‌ کوچکی از حصار دیوار قدیمی شهر و بازار آن هنوز آثار حیات را دارند.


جفری در ارتباط با ویژگی‌های یزد، گفت: خانه‌های بسیار زیبایی که به اصطلاح در مناطق فقیرنشین است اما الان هیچ شخص اعیانی نمی‌تواند چنین خانه‌ای بسازد و داشته باشد یکی از مهترین ویژگی‌های یزد به حساب می‌آید.


کارشناس آثار تاریخی موسسه کراتر فرانسه گفت: خوشبختانه مردم هنوز در این بافت زندگی می‌کنند، توریست هم هست و شاید در آینده به تعداد توریست‌های یزد اضافه شود.


وی با تاکید بر اینکه یک دانش سنتی وجود دارد که هنوز می‌توانند ساختمان‌ها را به روش سنتی و قدیمی بسازند و شاید اینها جزو آخرین‌ها باشند، خاطرنشان کرد: در بحث یک‌پارچه بودن و اصالت داشتن، چند مشکل وجود دارد که از جمله آن این است که بعضی از خانه‌ها در حال تخریب هستند.


وی افزود: از دیگر مشکلات می‌توان به مرمت‌های غیر اصولی اشاره کرد که سبب تخریب‌هایی در بخش ساختمان‌ها و آثار قدیمی شده است، کف‌سازی‌هایی هم که در این عرصه صورت گرفته اصولی نیست و سبب تخریب‌هایی در آینده می‌شوند که باید جلوی این تخریب‌ها گرفته شود.


جفری گفت: وقتی چشم را در این عرصه برمی‌گردانیم، می‌بینیم که یک طرف زیباست اما در طرف دیگر نازیبایی‌ها و زشتی‌هایی وجود دارد که چشم را اذیت می‌کند و دیدن چنین منظره‌ای جای تاسف دارد.


کارشناس آثار تاریخی موسسه کراتر فرانسه عنوان کرد: وقتی توریست و گردشگری چنین صحنه‌هایی را ببینند، می‌گویند که تبلیغ‌های انجام شده در ارتباط با این شهر واقعیت ندارند.


وی خاطرنشان کرد: با این حال وضعیت فاجعه‌بار نیست و می‌توان با یک سری تمهیداتی که اندیشیده می‌شود، جلوی این تغییرات حداکثری را گرفت و به یک تغییرات حداقلی بسنده کرد.

 

منبع:تسنیم


آخرین اخبار آخرین اخبار