پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا


عزاداری در یزد با زبان بی زبانی


رئیس آموزش و پرورش استثنایی استان یزد گفت: برای اولین بار هیئت دانش آموزان استثنایی یزد 3 سال قبل تشکیل شد که در دهه اول محرم به اجرای برنامه عزاداری ابا عبدالله الحسین پرداختند.

به گزارش یزدامروز، رئیس آموزش و پرورش استثنایی استان یزد، اظهار کرد: برای اولین بار هیئت دانش آموزان استثنایی یزد 3 سال قبل تشکیل شد که در دهه محرم به اجرای برنامه عزاداری ابا عبدالله الحسین پرداختند.

مصطفی پایدار با بیان اینکه در سنوات آینده برنامه ریزی شده است که این دانش آموزان با مربیان خود در حسینه و تکایا سطح شهر بتوانند مراسم عزاداری را اجرا کنند، افزود: در هر مدرسه این کار در حال انجام است و گروه های هفت گانه در مدارس تحت عنوان فعالیت های پژوهشی و فرهنگی در دهه اول با آنها کار می شود.

وی گفت: در روز یکشنبه هفته آینده این دانش آموزان تحت برنامه ای با عنوان «احلی من العسل» به اجرای عزاداری در قالب گروه های سینه زنی و مداحی می پردازند.

پایدار با اشاره به اینکه هیئت های عزاداری دانش آموزان استثنایی در رده های سنی مختلفی هستند، اذعان کرد: از زمانی که این کار صورت گرفته است تمام دانش آموزان در گروه های سنی متفاوت به اجرای برنامه های عزاداری می پردازند.

وی خاطرنشان کرد: تنها هیئت دانش آموزان استثنایی که در استان به ثبت رسیده مربوط به هیت کانون ناشنوایان می باشد و اکنون در حال به ثبت رساندن هیئتیبرای تمام دانش آموزان استثنایی به نام هیئت علی اصغر (ع) یا علمدار کربلا هستیم که کارهای آن در حال انجام است که بتواند تمام گروه ها را را تحت پوشش قرار دهد.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی استان یزد در خصوص نحوه آموزش به این افراد گفت: همانطور مطالب درسی به آنها آموخته می شود مسائل دینی و مسائل مربوط به رسوم عزاداری و سینه زنی نیز به آنها آموزش داده می شود.

وی در پایان با بیان اینکه فرهنگ نگاه جامعه به معلولین بسیار مهم است، گفت: با تغییر نگاه خود باید بگذاریم معلولان در جامعه مطرح شوند و شهروندان با شرکت در مجالس عزاداری از آنها حمایت کنند.

انتهای پیام/

یزدآوا


آخرین اخبار آخرین اخبار