پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا


علت گریز آل‌سعود از تشکیل کمیته حقیت‌یاب پیرامون فاجعه منا چیست؟


نه تنها رژیم آل‌سعود از طرف ایالات متحده و ارتش رسانه‌ای در اخیتار این کشور و همچنین سازمان‌های مدعی حقوق بشری تحت فشار نیست که اتفاقا این رژیم در حمایت این سازمان‌ها و کشورهایی چون آمریکا قرار دارد.

یزدامروز؛ رهبر معظم انقلاب از همان ابتدای وقوع فاجعه منا بر لزوم تشکیل کمیته حقیت‌یاب با حضور کشورهای اسلامی از جمله جمهوری اسلامی ایران جهت بررسی مسائل پیرامون این فاجعه تاکید کردند و عربستان سعودی را در این قبال مسئول دانستند. سعودی‌ها که بی‌کفایتی‌شان موجب قربانی شدن هزاران نفر از مسلمانان کشورهای اسلامی در جریان حج سال گذشته شد، علیرغم گذشت یک سال از وقوع آن حادثه‌ی غم بار، از تشکیل کمیته‌ی حقیقت‌یاب اجتناب کردند. به طوری که رهبر معظم انقلاب امسال بار دیگر نسبت به بی‌توجهی آل‌سعود در قبال فاجعه رخ داده هشدار دادند و عدم تشکیل کمیته‌ی حقیت‌یاب توسط آن‌ها را مورد انتقاد قرار دادند. ایشان در پیام خود به مسلمانان جهان به مناسبت فرا رسیدن موسم حج، در همین رابطه آوردند: «حکّام سعودی به جای عذرخواهی و پشیمانی و تعقیب قضائیِ مقصّران مستقیمِ این حادثه‌ی هولناک، با نهایت بی‌شرمی و وقاحت، حتّی از تشکیل هیئت حقیقت‌یاب بین‌الملل اسلامی نیز سر باز زدند؛ به جای ایستادن در جایگاه متّهم، در جایگاه مدّعی ایستادند و دشمنیِ دیرین خود با جمهوری اسلامی و با هر پرچم برافراشته‌ی اسلام در مقابله با کفر و استکبار را با خباثت و سَبُک‌سریِ بیشتر آشکار ساختند.»

علاوه بر این، رهبر انقلاب در جمع خانواده‌های شهدای منا نیز بر لزوم تشکیل کمیته‌ی حقیقت‌یاب و تلاش مسئولان برای برپایی این هیئت تاکید کردند و آن را امری لازم دانستند: «یکی از کارهای واجب و لازم بر عهده‌ی مسئولان امّت اسلامی و مدّعیان حقوق بشر، تشکیل یک هیئت حقیقت‌یاب در این قضیّه است؛ باید بروند حقیقت را [روشن کنند]؛ با اینکه حالا یک‌سال هم گذشته است امّا مصاحبه‌هایی شده است، عکسهایی برداشته شده است، اسناد و مدارکی وجود دارد که میتواند حقیقت را تا حدود زیادی روشن بکند؛ بروند یک گروه حقیقت‌یاب، حقیقت مطلب را در بیاورند؛ معلوم بشود که در این حادثه آل‌سعود مقصّر هستند یا نیستند -آنها میگویند ما مقصّر نیستیم- معلوم بشود، واقعیّت قضیّه روشن بشود که اینها مقصّرند یا مقصّر نیستند. این سلسله و شجره‌ی خبیثه‌ی ملعونه، دهانها را با پول میبندند، این بندگانِ پول و بندگانِ دنیا، نمیگذارند کسی [علیه‌] اینها حرفی بزند، اعتراضی بکند. یک هیئت حقیقت‌یاب لازم است، باید بروند از نزدیک ببینند، مسئله را بررسی کنند؛ هرچه [میخواهد] طول بکشد. این از جمله‌ی کارهایی است که مسئولین محترم ما هم بایستی در نظر بگیرند و دنبال بکنند و اهمّیت [بدهند].»

اما اینکه چرا سعودی‌ها از تشکیل کمیته حقیقت‌یاب جهت بررسی دقیق فاجعه‌ی منا سرباز می‌زنند، دلایل مختلف دارد:

اول اینکه آن‌ها خود به خوبی می‌دانند در جریان حج سال گذشته چه کرده‌اند و نقش‌شان در فاجعه‌ی رخ داده چیست. هرچند رژیم آل‌سعود سعی می‌کند دلیل وقوع فاجعه را به رفتارهای حجاج دیگر کشورها از جمله حجاج ایرانی متوجه کند اما در همین حال آن‌ها به روشنی می‌دانند که عامل اصلی فاجعه بی‌کفایتی خودشان بوده و این فرافکنی‌ها هم چیزی جز عملیات روانی و بازی‌های تبلیغاتی نیست.

دوم اینکه، سعودی‌ها در اقدامات خبیثانه و جنایت‌هایی که انجام می‌دهند، حمایت‌های تمام قد آمریکا و سازمان‌ها و نهادهای مدعی حقوق بشری را با خود دارند. در واقع نه تنها رژیم آل‌سعود از طرف ایالات متحده و ارتش رسانه‌ای در اخیتار این کشور و همچنین سازمان‌های مدعی حقوق بشری تحت فشار نیست که اتفاقا این رژیم در حمایت این سازمان‌ها و کشورهایی چون آمریکا قرار دارد و به پشتوانه همین حمایت‌ها است که به راحتی هزاران نفر از حجاج را قربانی می‌کند و آب از آب تکان نمی‌خورد.

اما نکته مهم دیگر این است که، بی‌تفاوتی و سکوت کشورهای اسلامی در این زمینه نیز موجب شده تا آل‌سعود در قبال اقداماتی که انجام می‌دهد در حاشیه امن قرار داشته باشد. بعد از فاجعه منا نه تنها دولت‌های حاکم بر کشورهای اسلامی به دلیل بده بستان‌های سیاسی، سکوت کردند و اعتراضی از سوی آن‌ها صورت نگرفت؛ که حتی اندیشمندان و روشنفکران و علمای این کشورهای هم در قبال این فاجعه موضع درخوری اتخاذ نکردند و سعودی‌ها در این زمینه در حاشیه امن قرار گرفتند.

عصرسیاست

نویسنده: ارسلان پورذهبی


آخرین اخبار آخرین اخبار