پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

رئیس پلیس پیشگیری شهرستان یزد:

غیربومی‌ها واتباع عاملان ناامنی استان/ روزانه250اتباع غیرمجازجمع آوری می شوند


اتباع غیرمجاز و دستفروش های محدوده مسجد جامع شأن و اصالت یزد را به دلیل حضور گردشگران دراین منطقه زیر سوال برده اند و بعضاً مشاهده می شود دستفروشان این منطقه که نه یزدی هستند و نه ایرانی دستمال روی کفش توریست ها می کشند و تروریست ها از این حرکت عکس می گیرند و یا اینکه این دستفروشان به افرادیکه در این منطقه حضور می یابند آنقدر اصرار می کنند تا یک چیزی از آن ها بخرند.

 

به  گزارش یزد امــــــــــروزبه نقل از حوزه علمیه یزد صبح امروز دومین جلسه حوزویان و نمایندگان بازاریان مسجد جامع یزد با موضوع «راهکارهای افزایش امنیت در محدوده مسجد جامع یزد» با حضور سرهنگ یدالله توکلی رئیس پلیس پیشگیری شهرستان یزد در مرکز مدیریت حوزه علمیه استان یزد برگزارشد.
 
 
 
 
معاون تبلیغ و آموزش های کاربردی حوزه علمیه استان یزد:
 
راحت چشم خود را بر روی رفتارها ناپسند نبندیم
 
در این جلسه حجت الاسلام محمد محسن حسینی پور معاون تبلیغ و آموزش های کاربردی حوزه علمیه استان یزد ضمن خیر مقدم به بازاریان در سخنانی کوتاه اظهار داشت: حل مشکلات در محدوده بافت تاریخی و مسجد جامع یزد نیازمند این است تا دست به دست یکدیگر دهیم و با ارائه راهکارهایی در قالب همین جلسات محله ای درصدد رفع مشکلات برآییم.
 
حجت اسلام حسینی پور با اشاره به اینکه بسیاری از معظلاتی که با آن روبه رو هستیم با فرهنگ سازی و تذکرات ما حل شدنی است ادامه داد: متاسفانه امروزه ما خیلی راحت چشم خود را بر روی برخی از رفتارها ناپسند می بندیم اما اگر هرجا مشکلی دیدیم با امربه معروف و نهی از منکر رفتار کنیم بسیاری از مشکلات  ما حل می شود.  
 
 
 
 
رئیس پلیس پیشگیری شهرستان یزد:
 
غیربومی ها و اتباع بیگانه اصلیترین دلیل ناامنی های استان یزد/ دلیل تغییر فرهنگ واحد دارالعباده
 
 
در ادامه جلسه سرهنگ یدالله توکلی پیرامون مشکلاتی که بر سر راه نیروی انتظامی استان قرار دارد گفت: با توجه به افزایش تقریبا سه برابری جمعیت استان یزد و افزایش شهرسازی ولی امکانات نیروی انتظامی استان یزد به خاطر پاره ای از مشکلات محدود است اما این دلیل نمی شود که نیروی انتظامی به وظیفه اصلی خود که حفظ امنیت در جامعه است قافل شود چون اصلی ترین وظیفه ما تامین امنیت شهروندان است.
 
 
 
وی اصلیترین دلیل ناامنی هایی که بعضا در شهر دیده می شود را غیربومی ها و اتباع بیگانه در استان یزد دانست و تصریح کرد: از گذشته دارالعباده یزد را به شهری مذهبی و امن شناخته می شد چون افکار مردم یزد واحد و بسیار به هم نزدیک بود اما اکنون به دلیل حضور بیش از حد غیر بومی ها و اتباع بیگانه در یزد که یکی از عوامل آن صنعتی شدن استان یزد است و همچنین حضور دانشجویانی از دیگر استان ها در این شهر و تاثیر گذاری بر فرهنگ مردم به نوعی ما با مشکلاتی در یزد روبه رو شده ایم اما عده ای از مردم هنوز به فکر امنیت 30 سال گذشته در یزد هستند.
 
 
 
اطلاع رسانی و مشارکت ضعیف مردم با پلیس/گشت موتوری شخصی و آشکار در بافت تاریخی
 
وی راهکار حل مشکلات یزد به خصوص در بحث امنیت را مشارکت بیش از بیش مردم با پلیس و همچنین تدابیر امنیتی است که خود شهروندان می توانند لحاظ کنند دانست و ادامه داد: به ندرت دیده می شود که در شهر یزد موتوری به سرقت رود که زنجیر و قفل داشته باشد.
 
سرهنگ توکلی گفت: کنترل بافت تاریخی یزد بسیار مشکل است اما نیروی انتظامی برای حل این معضل گشت موتوری شخصی و آشکار را به کار گرفته ایم ولی با این وجود در بیشتر محله ها و بافت تاریخی یزد به دلیل کمبود امکانات و گستردگی بافت هر گشت ما در حدود 45 دقیقه از هر نقطه عبور می کند اما سرقت در عرض 3 و نهایتا 10 دقیقه انجام می شود که در این زمینه نیازمند مشارکت مردم هستیم تا اگر فرد غریبه مشکوکی را در محله مشاهده کردند با پلیس 110 تماس بگیرند اما تاکنون این اطلاع رسانی مردم ضیف بوده است.
 
 
 
اجاره منزل به غیربومی ها و اتباع بیگانه به خاطر اجاره بیشتر! / همکاری ضعیف املاکی ها با پلیس در زمینه در اختیار گذاشتن لیست خانه های اجاره ای
 
رئیس پلیس پیشگیری شهرستان یزد دلیل دیگر ناامنی در بافت تاریخی را اجاره منازل به اتباع بیگانه غیرمجاز و غیر بومی ها دانست و ادامه داد: برخی برای اینکه مبلغی بیشتر اجاره دریافت کند حاضر می شوند خانه خود را به افراد ناشناس اجار بدهند.
 
 
 
سرهنگ توکلی افزود: ما برای حل این معضل هماهنگی هایی را با املاکی های سطح شهر انجام داده ایم تا لیست خانه هایی که اجاره می دهند را در اختیار ما قر دهیم اما اکثر املاکی های شهر با ما همکاری نمی کنند و حتی با مراجعات ممتد ماموران ما این همکاری صورت نمی پذیرد.
 
 
 
وی از مردم خواست تا در صورت اسکان اتباع غیرمجاز در شهر به پلیس اطلاع دهند تا با یک تماس آن ها را جمع کنیم.
 
 
 
به کارگیری اتباع بیگانه غیرمجاز در شغل هایی که امنیت غذایی شهر را هم به خطر انداخته اند
 
سرهنگ توکلی دلیل دیگر ناامنی در یزد و مشکلاتی که بعضا با آن رو به رو می شویم را به کارگیری اتباع بیگانه در شغل های خلاف قانون دانست و ادامه داد: به کاگیری اتباع بیگانه در 16 یا 17 شغل در استان ممنوع است اما بعضا مشاهده می شود این اتباع در شغل هایی به کار گرفته می شوند که حتی سلامت جسمی جامعه را هم می توانند تحت الشعاع قرا دهند که یک نمونه از آن به کار گیری این اتباع در گلخانه های یزد است که خدایی نکرده اگر این اتباع غیرمجاز که در گلخانه ها مشغول به کار هستند ماده ای سمی را به محصولات گلخانه ای تزریق کنند با یک مشکل بزرگ روبه رو خواهیم شد.
 
وی ادامه داد: درچند مورد برای مبارزه با این اتباع غیرمجاز که در گلخانه ها مشغول به کار هستند به دلیل عدم همکاری صاحب گلخانه برای اینکه وارد عمل شویم با مجوزهایی که گرفتیم حتی مجبور به شکستن قفل شده ایم اما صاحب گلخانه وی را فراری داده است و در ادامه این افراد هم مدعی می شوند که ما اتباع بیگانه به کارگیری نکرده ایم و ...!
 
 
 
همکاری افراد با اتباع غیرمجاز تا زمانیکه منافعشان اقتضا کند/ جمع آوری روزانه 250 اتباع غیرمجاز از سطح شهر/بازگشت به شهر بعد از یک هفته!
 
رئیس پلیس پیشگیری شهرستان یزد گفت: متاسفانه افرادی در جامعه هستند که با این اتباع همکاری می کنند تا جایی که منافعشان اقتضا کند ولی اگر اقدامی به ضررشان صورت پذیرد همین افراد مدعی می شوند.  
 
سرهنگ توکلی با اشاره به اینکه از دغدغه های اصلی جوکار نماینده مردم یزد و اشکذر نیز همین بحث اتباع بیگانه غیرمجاز است گفت: روزانه نزدیک  به 100 تا 250 اتباع بیگانه غیرمجاز از سطح شهر یزد جمع آوری می شوند و با اتوبوس به اردوگاه ها و یا خارج مرزها هدایت می شوند اما به دلیل اینکه تامین حفاظت از مرزها با خود ایران است و مرزبانان افغانستانی در این زمینه به دلیل نداشتن نیرو و...با ایران همکاری نمی کنند این اتباع بعضاً بعد از یک هفته ماندن در افغانستان دوباره به ایران باز می گردند.
 
 
 
مغازه داران زاویه دید دوربین های مداربسته خود را بیشتر کنند
 
سرهنگ توکلی از بازاریان خواست که نه تنها مغازه های خود را مجهز به دوربین مدار بسته کنند بلکه زاویه دید این دوربین ها به نحوی باشد که علاوه بر پیاده روی جلوی مغازه قسمتی از عرض خیابان را هم پوشش دهد زیرا اکثرا سارقان با یک وسیله نقلیه اقدام به دزدی می کنند که شناسایی وسیله نقلیه سارق در پیدا کردن فرد مورد نظر بسیار موثر و کک کننده است.
 
 
 
بازاریان: 
 
وضع کنونی مسجد جامع یزد در شأن دارالعباده نیست/ آبروریزی دستفروشان
 
 در ادامه جلسه بازاریان نیز مشکلات خودر را بیان کردند و وضع کنونی مسجد جامع یزد را در شأن و اصالت یزد ندانستند و گفتند: اتباع غیرمجاز و دستفروش های محدوده مسجد جامع شأن و اصالت یزد را به دلیل حضور گردشگران دراین منطقه زیر سوال برده اند و بعضاً مشاهده می شود دستفروشان این منطقه که نه یزدی هستند و نه ایرانی دستمال روی کفش توریست ها می کشند و تروریست ها از این حرکت عکس می گیرند و یا اینکه این دستفروشان به افرادیکه در این منطقه حضور می یابند آنقدر اصرار می کنند تا یک چیزی از آن ها بخرند.
 
 
 
دیوانه ای که سر یک توریست را شکست/ آیا حق مسجد جامع حضور دائم یک پلیس نیست
 
یکی از بازاریان گفت: متاسفانه در سال گذشته زمانیکه گردشگران اروپایی در این منطقه حاضر شده بودند یک فرد غیربومی که با اختلالات روانی روبه رو بود سنگی را به پیشانی یکی از توریست ها زد که پیشانی توریست به خاطر این حرکت شکافت و فرد روانی متاسفانه بعد از این حرکت شنیع فریاد «الله اکبر» داد و این اقدام که توسط فرد غیربومی رخ داد به اسم یزدی ها نوشته شد.  
 
بازاریان همچنین خواستار حضور پررنگ تر نیروی انتظامی در محدوده مسجد جامع شدند تا افرادیکه از مناطق دیگر و بعضا غیربومی برای  نوامیس مردم مشکلی به وجود می آورند را برخورد کنند و گفتند آیا حق مسجد جامع حضور دائم یک پلیس نیست.
 
 
 
دوربین مداربسته در خیابان مسجد جامع نصب شود
 
نمایندگان بازاری مسجد جامع یزد همچنین خواستار نصب دوربین ها مداربسته و افزایش گشت های نیروی انتظامی و استقرار یک سرباز و یا مامور نیروی انتظامی در این محدوده به منظور امنیت بیشتر و حل معضل ترافیکی که اکثر روزها این منطقه با آن روبه رو هستند شدند که سرهنگ توکلی گفت: استقرار دوربین در خود بافت به دلیل شعاع دید کم و هزینه زیادی که دارد امکان پذیر نیست اما استقرار دوربین در محوده خود خیابان مسجد جامع را پیگیری می کنیم، همچنین با گشت های خود صحبت می کنیم تا تعداد گشت های این منطقه را افزایش دهند و روزهایی که محدوده مسجد جامع با ترافیک روبه رو می شود یک مامور در منطقه حضور یابد
 
انتهای پیام/ع

 

آخرین اخبار آخرین اخبار