پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

عبرت‌های فاطمیه؛

فریب چهره‌ها را نخورید/اینکه دختر فلان آیت‌الله هوس دوچرخه‌سواری کرد جواز نمی‌شود


حجت‌الاسلام مهدوی نژاد شخصیت زدگی را یکی از آسیب‌های بزرگ جامعه توصیف کرد و هشدار داد: به همان اندازه که افراد مقبول در پیش‌رفت حق نقش دارند به همان اندازه می‌توانند موجب انحطاط جامعه شوند. کما اینکه در صدر اسلام هم شاهد چهره‌هایی که با مقبولیت خود علیه حضرت علی (ع) فعالیت می‌کردند، بوده‌ایم.

به گزارش یزد امــــروز به نقل از عصر فرهنگ، حجت‌الاسلام و المسلمین مهدی مهدوی نژاد که موضوع عبرت‌های فاطمیه را برای ایام عزاداری حضرت فاطمه (س) محور سخنرانی خود قرار داده است در چهارمین شب از این مراسم، با اشاره به صفات منافقین در نهج‌البلاغه اظهار داشت: منافقین همواره برای فتنه‌انگیزی از چهره‌های مقبول عامه مردم استفاده می‌کنند. حضرت علی در مورد این منافقین می‌فرماید دل هاشان پر از آلودگی است اما ظاهرشان بسیار دلپذیر است.

 

روحانی برجسته استان شخصیت زدگی را یکی از آسیب‌های بزرگ جامعه توصیف کرد و هشدار داد: به همان اندازه که افراد مقبول در پیش‌رفت حق نقش دارند به همان اندازه می‌توانند موجب انحطاط جامعه شوند. کما اینکه در صدر اسلام هم شاهد چهره‌هایی که با مقبولیت خود علیه حضرت علی (ع) فعالیت می‌کردند، بوده‌ایم.

 

این خطیب توانا، ادامه داد: مردم در صدر اسلام معاویه را خال (دایی) المومنین، کاتب وحی و وصی و جانشین پیامبر می‌دانستند. خود معاویه هم با نظامات تبلیغی خود کاری کرده بود که مردم وی را جانشین پیامبر و علی (ع) را بی‌نماز بدانند.

 

مسئول هیئت انصار ولایت یزد، افزود: این شخصیت زدگی و شخصیت مداری در جامعه چنان تأثیر گذاشته بود که مردم مدینه النبی در مجلس رقص و آواز شرکت می‌کردند با این توجیه که دختر «طلحه الخیر» بانی آن است.

 

مهدوی نژاد، اذعان داشت: وقتی در جامعه‌ای سرشناس بودن و مشهور بودن معیار شود باید منتظر سقوط جامعه بود. چرا که وقتی که این چهره‌ها راه را اشتباه بروند، مردمی هم که به دنبال آن‌ها می روند به مسر انحطاط کشیده می‌شوند.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین مهدوی نژاد، گفت: خداوند در قرآن می‌فرماید: گرامی‌ترین فرد در نزد خدا باتقواترین شماست. ولی متأسفانه امروز رسانه‌ها در شخصیت‌پردازی های خود این ملاک را در نظر نمی‌گیرند، غافل از اینکه وقتی باعث شهرت برخی چهره‌ها می‌شوند، مدل زندگی، لباس و عقائد این چهره‌ها هم برای جامعه الگو می‌شود.

 

وی تاکید کرد: بزرگ‌ترین عبرت فاطمیه این است که فریب چهره‌ها را نخوریم. باید بدانیم جبهه نفاق در کمین نشسته است تا افراد بزرگ و چهره‌ها را با برنامه‌ریزی مدیریت کرده و از مسیر حق منحرف کند.

 

راه حل چیست؟

این روحانی برجسته استان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به راهکار امیرالمؤمنین برای مبارزه با شخصیت زدگی، عنوان کرد: حضرت علی (ع) برای حل این معضل راهکاری ارائه می‌دهد که طه حسین سنی مذهب را هم به تحسین وا می‌دارد. طه حسین این جمله مولا را که می شنود می‌گوید بعد از قرآن کلامی به این والایی وجود ندارد. در جنگ جمل در چکاچک شمشیر فردی دچار شک و تردید می‌شود و از حضرت علی می‌پرسد: «یک طرف تو و در طرف دیگر طلحه الخیر، سیف الاسلام و همسر پیامبر ایستاده اند، حق با کیست؟» حضرت پاسخ می‌دهند: «دین خدا با شخصیت ها شناخته نمی‌شود بلکه شناخت آن با نشانه ها و آیات حق است. پس حق را بشناس تا اهل حق را بشناسی.»

 

این خطیب توانا، ادامه داد: هر کس چهره شد، آقازاده شد نباید حرفش ملاک شود و حاشیه امن پیدا کند. اینکه دختر فلان آیت‌الله هوس دوچرخه‌سواری کرد جواز نمی‌شود.

 

وی در پایان تصریح کرد: عبرت فاطمیه این است که حق را پیدا کنیم. اگر شخصیت زده و شخصیت گرا شویم همان بلایی که دامن‌گیر امیرالمؤمنین، اهل‌بیت و امت اسلام شد دامن‌گیر جامعه و رهبر ما هم خواهد شد. مراقب باشید، چرا که جبهه نفاق برای جبهه سازی در برابر اسلام ناب از چهره‌های مقبول و اثرگذار استفاده می‌کند.


آخرین اخبار آخرین اخبار