پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

یک کارشناس مذهبی:

فضلیت و عظمت ماه مبارک رمضان به‌خاطر قرآن است


یک کارشناس مذهبی با اشاره به فراسیدن ماه مبارک رمضان گفت: شرافت ماه رمضان به خاطر نزول قرآن است و این را اهل معنا و علمای اهل عرفان بیان کرده‌اند.

حجت‌الاسلام علی‌اکبر ابراهیمی بشکانی در گفتگو با خبرنگار یزدامروز ضمن تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان گفت: رمضان ماه نزول قرآن است، شرافت ماه رمضان به خاطر روزه گرفتن نیست، بلکه روزه هم یکی از اعمال ماه رمضان است.

وی ادامه داد: شرافت ماه رمضان به خاطر نزول قرآن است و این را اهل معنا و علمای اهل عرفان بیان کرده‌اند که «شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن هدی للناس و بینات من الهدی و الفرقان».

این کارشناس مذهبی اظهار داشت: ما باید از ظاهر قرآن به باطن قرآن برسیم و باطن قرآن هماهنگی روح و فطرت انسان با معارف عمیق است.

ابراهیمی بشکانی افزود: حضرت امام در مسائل قرآنی که در کتابی به نام «معرفت قرآن از دیدگاه امام» منتشر شده است فارغ از این بحث‌های عرفی می‌فرمایند اگر کسی این قرآن را با قلب خودش و قلب خودش را با قرآن هماهنگ نکند او نمی‌فهمد قرآن چه می‌گوید.

وی اضافه کرد: لذا کسانی که می‌خواهند واقعا ببیند نزول قرآن چیست باید به تجلیات قرآن دقت کنند، به عنوان مثال ما وفتی در قرآن می‌خوانیم که انسان این مراتب را دارد و فرض کنید در آیات اول سوره دخان حضرت موسی فرمود «ان ادوا الی عبادالله (به فرعون گفت) بنده‌های خدا که امانتند به من بده». حضرت موسی اشاره کرد به همه آدم‌ها که امانت خدا هستند و گفت من امین و امانتدار هستم این امانت را به من بده.

امام جمعه بهاباد عنوان کرد: هر یک از ما یک امانتداریم، حداقل امانتدار وجود فطرت خودمان هستیم و وقتی بخواهیم این امانتداری بندگی خدا را بکنیم به یک نتیجه می‌رسیم و آن اینکه دروغ گفتن، فریب دادن و رفتارهای اینچنینی باید از انسان دور شود.

ابراهیمی بشکانی خاطرنشان کرد: اگر این رذائل از انسان دور نشود ما به هیچ جای قرآن جز الفاظ دست پیدا نمی‌کنیم، خیلی زرنگ و دقیق باشیم یک سلسله معارف عقلانی را که کلمات هستند و صرفا صغری و کبری‌های منطقی است را در ذهن‌مان ردیف می‌کنیم.

وی تأکید کرد: خداوند در آیات پایانی سوره واقعه می‌فرماید اصلا فهم و مس و تماس قرآن جز از راه طهارت دل امکان‌پذیر نیست؛ در غیر این صورت هر کس هر استدلالی بیاورد ولو که استدلال‌هایش به نتایج روشنی منتج شود، قطعا و یقینا خودش را در چارچوب الفاظ گم کرده است.

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه قرآن کتاب انسان است، یادآور شد: قرآن مراحل عمیق کمالات انسانی را از نقطه‌های عالی بیان می‌کند و نقطه‌های سقوط انسان را که به دست خودش انجام می‌گیرد را هم بیان می‌کند.

ابراهیمی بشکانی ادامه داد: یعنی قرآن شاکله انسان را در این مسیر افتان و خیزان، یکی‌یکی بیان می‌کند و اگر انسان آیات را بفهمد می‌بیند این قرآن دارد او را بیان می‌کند و دارد با او حرف می‌زند و به او می‌گوید که ای آدم تو چه هستی.

وی اظهار داشت: نکته دیگر این است که، آنچه که قرآن از زبان پیامبر اکرم فرمود این بود که فرمود اگر تسلیم بشوید هدایت می‌شوید اما اگر غیر از این باشد و انسان بخواهد از خودش حرف در بیاورد و مسیری غیر از آنچه که خدا گفته را دنبال کند آن دیگر نظر خودش است و دیگر تسلیم نیست.

این کارشناس مذهبی تصریح کرد: منظور از تسلیم هم تسلیم روحی است که انسان در برابر خود از خداوند اطاعت کند و می‌فرماید اگر اطاعت کنی هدایت می‌شوی؛ البته اطاعت ضمیر دارد که منظور پیامبر است و می‌گوید اگر از دستور پیامبر و دستور اهل بیت تبعیت کنید هدایت می‌شوید و الا کسی اگر بخواهد خودش را پیروی کند این بداند که تسلیم روحی نیست بلکه تسلیم غرائز و خودخواهی خودش است.

ابراهیمی بشکانی با اشاره به تأکید بر قرائت قرآن در ماه مبارک رمضان، گفت: خواندن یک سوره قرآن خواندن یا جزئی از قرآن و یا حتی گوش کردن به قرآن و خط بردن قرآن برای کسانی که نمی‌توانند قرآن بخوانند، بسیار مورد تأکید قرار گرفته است اما مهم‌تر از همه این‌ها طهارت روح است که انسان زبانش و اندیشه را کنترل کند.

وی افزود: این‌ها دستوراتی برای این ماه مبارک و البته همه سال است اما ظرفیت آن برای اجرا در ماه رمضان آماده‌تر است به خصوص اینکه فضلیت و عظمت ماه مبارک رمضان به خاطر قرآن است.

انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار