محتوا محتوا

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد:


مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد گفت: در استان یزد 10.5 هکتار گلخانه هیدروپونیک تولید گل‌های زینتی و 4 هزار و 500 متر گلخانه هیدورپونیک تولید سبزی و صیفی‌جات فعال می‌باشد.

به گزارش یزدامروز؛ مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد، در خصوص کشت هیدروپونیک گفت: کشت هیدروپونیک یکی از انواع کشت بدون خاک است که ما ریشه گیاه را در بستری از مواد بی اثر و غیر مغذی مستقر می‌کنیم و سپس مواد غذایی مورد نیاز از طریق سیستم به بستر و ریشه گیاه رسانده می‌شود.

یدالله جوادپور با بیان اینکه مهمترین مزیت کشت هیدروپونیک صرفه‌جویی در مصرف آب است اظهار کرد: بطور متوسط این کشت یک چهارم کشت‌های معمولی گلخانه‌ای آب مصرف می‌کند .

وی تاکید کرد: بر اساس نوع محصول و منطقه جغرافیایی محل احداث گلخانه در کشت هیدروپونیک 35 الی 50 درصد در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود.

این مقام مسئول  افزود: از مزایای دیگر آن به علت عدم استفاده از خاک از بسیاری از بیماری‌های خاکزی در امان خواهیم بود که این خود باعث حذف سموم مورد نیاز جهت مبارزه با آفات خاکزی خواهد شد.

جوادپور اذعان کرد: از مزیت‌های دیگر به علت استفاده از سازه مدرن تیپ یک گلخانه که لازمه آن تجهیز کامل سازه به امکانات کنترلی اتومات از قبیل  سیستم خنک کننده، فن و پد، اتوماسیون، فوگر و ... باعث ریسک پذیری کمتر در مقابل آفات و بیماری‌ها شده و در نتیجه باعث تولید محصول سالم خواهد شد .

وی ادامه داد: دیگر مزیت کشت هیدروپونیک کاهش مصرف انرژی به منظور گرمایش، تولید بیشتر محصول در واحد سطح، ارتقاء بیشتر کیفیت محصول تولیدی، کاهش بکار گیری نیروی کارگری خواهد شد.

جواد پور عنوان کرد: در استان یزد 10.5 هکتار گلخانه هیدروپونیک تولید گل‌های زینتی و 4 هزار و 500 متر گلخانه هیدورپونیک تولید سبزی و صیفی‌جات فعال می‌باشد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد گفت: طبق مصوبه ستاد گلخانه‌های استان تمام گلخانه‌هایی که از این به بعد در شهرک‌های گلخانه‌ای یا مجتمع‌های گلخانه‌ای استان احداث شوند باید از نوع تیپ هیدروپونیک باشد و برای سایر متقاضیان گلخانه با مساحت بیش از 5 هزار متر مربع اولویت اعطای تسهیلات ساخت گلخانه هیدورپونیک صادر خواهد شد.

وی عنوان کرد: به ازای هر هکتار گلخانه هیدروپونیک می‌توان برای 12 نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرد.

جوادپور تصریح کرد: بعد از جایگزین شدن روش کشت گلخانه‌ای به جای کشت‌های فضای باز و با توجه به اینکه این امر در استان یزد محقق شده و این استان جزء پیش قراولان تولید محصول گلخانه‌ای در کشور می‌باشد در قدم بعد سیاست سازمان حرکت به سوی احداث گلخانه‌های مدرن و تولید محصولات لوکس گلخانه‌ای با مزیت صادرات است منجمله حمایت از احداث سازه‌های بدون کشت هیدروپونیک تا با بهره‌گیری از روش‌های مدرن تولید، محصول با کیفیت و سالم برای تامین نیاز داخلی و در صورت نیاز صادرات می‌باشد.

انتهای پیام/ز.ک

 

آخرین اخبار آخرین اخبار