پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

مسکن مهر در کما ، مسکن اجتماعی در حد حرف؛

فقط وعده خانه دار شدن می دهند!


ساخت و ساز مسکن در طول این مدت از سوی دولت در قالب طرح‌های مسکن اجتماعی، حمایتی،‌ آزاد، مهر و اجاره به شرط تملیک اجرایی شد. هریک از طرح‌ها در مدت زمانی کوتاه اجرایی شد و بعد از مدتی مسکوت ماند.

به گزارش یزد امــــروز، ۱۱دولت و ۳۵ سال زمان سپری شده است و هنوز بسیاری از مردم به دلیل حقوق های پایین و مسکن های گران، هنوز خانه به دوشند. در طی این سال ها، دولت ها همواره نوید داده اند که همه مردم به زودی صاحب خانه خواهند شد. اوج این وعده در زمان دولت قبل بود که با توسل به طرح مسکن مهر می خواست مستاجران را از خانه به دوشی نجات دهد. دولت محمود احمدی نژاد می خواست اما نشد. مسئولان مدام وعده خانه دار شدن می دادند اما نه تنها مردم خانه دار نشدند بلکه بر تعداد مستاجران نیز افزوده شد. ساخت و ساز مسکن در طول این مدت از سوی دولت در قالب طرح‌های مسکن اجتماعی، حمایتی،‌ آزاد، مهر و اجاره به شرط تملیک اجرایی شد. هریک از طرح‌ها در مدت زمانی کوتاه اجرایی شد و بعد از مدتی مسکوت ماند.

 

اما چه شد که نشد مستاجران نیز خانه دار شوند و سال به سال از این خانه به خانه دیگر، نروند.

سید محمود فاطمی عقدا معاون وزیر سابق مسکن و شهرسازی می گوید: « مسکن مهر می توانست تا حدی مشکل مسکن و نیاز انباشته را حل کند. اما آن طرح با توجه به مشکلات مالی و بودجه ای دولت جدید ادامه نیافت. درنتیجه بخشی از نیاز مردم همچنان انباشته باقی مانده است. به همین علت مردم هنوزمستاجرند و در بازار اجازه حضور دارند.»

 

وی می افزاید: « بحث رونق در آینده قطعا برنامه های اعلام شده دولت در حمایت از بازار مسکن در صورت به ثمر رسیدن می تواند منجر به رونق شود براساس آمار و اظهارات رییس اتحادیه مشاوران املاک رونق آغاز شده است اما این شیب ملایم است. این امید وجود دارد که بازار مسکن در سال جدید رونق بگیرد. بازار مسکن و رونق ان تابع سیاست دولت درحمایت از تولید است. اگر حمایت دولت از بخش تولید قوی شود و وام های اختصاص داده شده به بازار مسکن به سمت متقاضیان یا بازار خرید باشد می تواند این سیاست موفق عمل کند اما اگر همچنان سیاست های دولت به سمت بازار تقاضا معطوف باشد و نه تولید، تجربه نشان داده است که تجربه موفقی نیست.»

 

این کارشناس مسکن در مورد آینده بازار اجاره و قیمت اجاره بها معتقد است: «اجاره مسکن تابع تورم معمول جامعه بوده است و چندان تعییری نمی تواند داشته باشد.»

 

فاطمی عقدا معتقد است که «در صورت رونق بازار مسکن، بازار اجاره متعادل تر خواهد شد. ولی اگر در رکود باقی بماند یکی از راه های جبران سرمایه گذاری مالکان و واحدهای مسکونی قطعا افزایش اجاره بها خواهد بود. تجربه نشان داده که در زمانی که رکود اتفاق می افتد افزایش اجاره رخ می دهد. اما بازار اجاره عموما تابع تورم عمومی بوده است.»

 

منبع:افکار نیوز


آخرین اخبار آخرین اخبار