پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

مدیرعامل ستاد دیه استان یزد هشدار داد

قابل وصول بودن مهریه بیش از 110سکه/حمایت خیرین از زندانیان نیازمند از طریق پرداخت اقساط/در صدور و دریافت چک دقت کنید


مدیرعامل ستاد دیه استان یزددر پاسخ به این سؤال که مگر در قانون مقرر نشده تا میزان 110 سکه قابل وصول باشد و فرد به خاطر مهریه به زندان نرود اظهار داشت: متأسفانه اشتباه اکثر مردم همین است که فکر می‌کنند مهریه‌های بالاتر از این میزان ضمانت اجرایی ندارد .

مدیرعامل ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند استان یزد در مصاحبه با یزد امروز؛ به اهمیت نقش پیشگیری از وقوع جرم در دین مبین اسلام اشاره کرد و گفت: اگر مردم استان به مقوله پیشگیری توجه ویژه داشته باشند در آینده‌ای نزدیک  شاهد کاهش زندانیان جرائم غیر عمد خواهیم بود.

افشون عدم تهیه وسایل نقلیه موتوری برای نوجوانان وجوانان فاقد گواهینامه رانندگی، اطمینان از وضعیت بیمه وسیله نقلیه و اطمینان از سلامت کامل اتومبیل را سه عامل اساسی در کاهش تصادفات رانندگی دانست و افزود: متأسفانه برخی خانواده‌ها به دلایلی همچون دلسوزی‌های بیجا و یا چشم و هم‌چشمی، اقدام به تهیه موتورسیکلت و یا اتومبیل برای فرزندان نوجوان  فاقد گواهینامه خود می‌کنند که خلاف قانون است.

وی ادامه داد: در حقیقت فردی که بدون گواهینامه و بیمه‌نامه از وسیله نقلیه موتوری استفاده کند مجرم شناخته می‌شود و این همان چیزی است که خانواده‌ها از آن آگاهی ندارند.

مدیرعامل ستاد دیه استان تأکید کرد: البته استفاده از کلاه ایمنی برای راکبان موتورسیکلت و کمربند ایمنی برای رانندگان اتومبیل می‌تواند در کاهش فوت و جرح افراد تأثیرگذار باشد.

افشون در ادامه به موضوع محکومان مالی درزمینهٔ مهریه پرداخت و گفت: متأسفانه در بین مردم ضرب‌المثلی رواج دارد که «مهریه را کی داده و کی گرفته» که این‌یک مثل اشتباهی است چراکه مهریه را هم می‌دهند و هم می‌گیرند و در فقه جعفری زمانی که صیغه عقد جاری شود زن حق دارد مهریه خود را از شوهر مطالبه کند.

مدیرعامل ستاد دیه استان ادامه داد: البته معتقدیم که مهریه باید به‌گونه‌ای باشد که شرایط سوء استفاده زن و مرد را فراهم نیاورد و تنها نقش استحکام‌بخشی به  بنیاد خانواده را داشته باشد.

افشون در پاسخ به  این سؤال  که مگر در قانون مقرر نشده  تا میزان 110 سکه قابل وصول باشد و فرد به خاطر مهریه به زندان نرود اظهار داشت: متأسفانه اشتباه اکثر مردم همین است که فکر می‌کنند مهریه‌های بالاتر از این میزان ضمانت اجرایی ندارد درصورتی‌که  مصوبه مجلس اذعان دارد که تا 110 سکه قابلیت پیگیری توسط دولت را دارد اما این به معنی آن نسیت که اگر شخص استطاعت پرداخت مابقی را دارد از وی اخذ نشود.

وی ادامه داد: درست است که بلافاصله پس از صدور رأی توسط قاضی اعسار فرد پذیرفته‌شده و تمامی مهریه مطالبه نشده و فرد به زندان نمی‌رود اما اگر فرد مذکور 3 قسط  از اقساط خود را در موعد مقرر پرداخت نکند روانه زندان خواهد شد.

مدیرعامل ستاد دیه استان به موضوع  محکومان مالی چک برگشتی اشاره کرد و افزود: چک دارای دو وصف است یکی وصف حقوقی و دیگری وصف کیفری که وصف کیفری مختص چکی است که در تاریخ روز صادرشده و وصول نشده باشد اما عموماً چک‌های موجود در بین مردم به‌صورت مدت‌دار صادر می‌شود که تنها از طریق وصف حقوقی قابل‌پیگیری است و جنبه کیفری ندارد.

افشون تأکید کرد: هرچند در بین مردم صدور چک‌های مدت‌دار عرف شده است اما واقعیت قانونی این است که شخصی که چک مدت‌دار صادر می‌کند در حقیقت دست به صدور چک بی‌محل زده چرا که ممکن است در زمان صدور چک آن مبلغ را نداشته باشد بنابراین به مردم توصیه اکید می‌کنم هنگام کشیدن چک از فراهم شدن مبلغ موردنظر در مورد مقرر اطمینان داشته باشند و همچنین در هنگام دریافت چک نیز از وصول آن اطمینان حاصل کنند.

وی  بانک‌های صادرات، رفاه، ملت و تجارت را چهار بانک عامل درزمینهٔ اعطای تسهیلات کم‌بهره به زندانیان نیازمند  عنوان کرد و اظهار داشت: در جشن گل‌ریزان امسال خیرین می‌توانند با معرفی ستاد از طریق اخذ وام از این بانک‌ها اقساط وام را برعهده‌گرفته و زمینه آزادی زندانیان نیازمند را فراهم کنند.

افشون تأکید کرد: البته زندانیانی مشمول حمایت‌های ستاد دیه استان می‌شوند که به خاطر گذران زندگی و مشکلات اقتصادی به زندان افتاده باشند و این کمک شامل افرادی که بی‌محابا اقدام به صدور چک کرده و یا قصد طی کردن ره صدساله در یک‌شبه را داشتند نمی‌شود.


آخرین اخبار آخرین اخبار