پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

آیت الله جوادی آملی در جمع نوحه خوانان نخبه یزدی:

قدرت سلاح گریه بر سیدالشهدا(ع)،از بمب اتم بیشتر است/ استان های کشور، از حسینیه ایران الگو بگیرند


اندیشمند برجسته جهان اسلام، تولید سلاح اتمی را از منظر علمای اسلام حرام دانست و افزود: موضوع انرژی هسته ای تنها بهانه ای ازسوی دشمنان کشوربوده و دشمنان اسلام بدانند ملت ایران تا زمانی که دارای سلاح گریه بر امام حسین باشد نیازی به سلاح اتمی ندارد چون قدرت این سلاح از بمب اتم نیز بیشتر است.

به گزارش یزد امــــروز به نقل از یزد رسا؛ آیت الله عبدالله جوادی آملی در دیدار با نخبگان نوحه خوان یزد گفت: پرچم سه رنگ جمهوری اسلامی بسیار مقدس است اما آن پرچمی که تاکنون کشور ما را ازگزند دشمنان محفوظ داشته پرچم سیدالشهداست.


آیت الله جوادی آملی با اشاره به فرازآخردعای کمیل گفت: دراین دعای شریف ، مفهوم عبارت «سِلاحُهُ الْبُكاَّءُ» این است که گریه اسلحه مومن بوده و این ویژگی را گریه برای خدا و بر سیدالشهدا داراست والا گریه یک مادر در فراق فرزند که اسلحه نیست.


این مرجع تقلید ادامه داد: امروزه کشورهایی که از دموکراسی دم می زنند کشورهایی هستند که در گذشته خون های زیادی ریخته واینک از آدم کشی خسته شده اند.


وی با اشاره به ماندگاری حادثه عاشورا گفت: در جریان جنگ جهانی اول و دوم 70 میلیون انسان  کشته و با گذشت زمان فراموش می شوند اما در 1400سال قبل 72انسان ملکوتی به شهادت رسیده و میلیون ها انسان در مراسم راهپیمایی اربعین این عزیزان شرکت می کنند واین نتیجه قدم برداشتن در راه پروردگارست.


آیت الله جوادی آملی با اشاره به سفارش دین به انجام اعمال نیکو در دنیا اضافه کرد: مهمترازانجام عمل نیکو،حفظ این عمل است و خدا در قرآن می فرماید انسان ها در محشر با اعمال در دست، وارد می شوند .


این استاد خارج فقه حوزه علمیه قم، به فرمایشات حضرت سیدالشهدا(ع) در شب عاشورا اشاره کرد و گفت : امام حسین (ع) نه تنها زیر باز ذلت نرفت بلکه بسیاری را نیز در حادثه کربلا ذلیل کرد و این بعدی است که باید در نوحه های مادحین برجسته شود.


این مرجع عالیقدر مرگ را از دیدگاه امام حسین یک معبر و پل برای انتقال انسان از این دنیا به دنیای دیگربرشمرد و اضافه کرد: قرآن  درباره مرگ می فرماید: كُلُّ نَفْسٍ ذَائِقَةُ الْمَوْتِ (هر کسی طعم مرگ را می چشد) پس در واقع انسان مرگ را هضم و از بین می برد نه اینکه مرگ انسان را از بین ببرد.


آیت الله جوادی آملی دشمنان انسان را به دو دسته  دشمن بیرونی و درونی تقسیم کرد و اظهار داشت: دشمن بیرونی در مقابل انسان و خواهان جان ومال وی، اما دشمن درونی یا به تعبیری هوای نفس، در درون وخواهان دین وآبروی اوست.


این مرجع عالیقدرجهان تشیع تصریح کرد: گاهی با دشمن بیرون می توان سازش کرده و با او کنار آمد،مثل کنار آمدن برخی هندوها با عقرب ولی دشمن درون سازش پذیر نبوده و تا دین و آبروی انسان را از بین نبرد او را رها نکرده و عزاداری برای سیدالشهدا یکی از راه های غلبه بردشمن درون است.


مفسربرجسته قرآن کریم با ذکر یاد وخاطره شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی و به ویژه شهید الله دادی ابراز داشت: واقعه عاشورا و اشعار مرتبط با آن بود که در برابر دشمن درون شهدا کارساز شد  و آن ها را به قرب الی الله رساند.


وی شیعیان را طبق حدیثی از پیامبر، فرزندان رسول اکرم (ص)و امیرالمومنین(ع)دانست و گفت: حال که شیعه این افتخار و مسئولیت را پذیرفته است باید زینت این دو تن بوده و درراستای تبیین شعائر اسلامی که بارزترین آن عزاداری بر سیدالشهداست قدم بردارد.


اندیشمند برجسته جهان اسلام  تولید سلاح اتمی را از منظر علمای اسلام حرام دانست و افزود: موضوع انرژی هسته ای تنها بهانه ای ازسوی دشمنان کشوربوده و دشمنان اسلام بدانند ملت ایران تا زمانی که  دارای سلاح گریه بر امام حسین باشد نیازی به سلاح اتمی ندارد چون قدرت این سلاح از بمب اتم نیز بیشتر است.

وی دردر پایان عرایضش عزاداری یزدی ها را در کشور نمونه خواند و ابراز امیدواری کرد: حرکتی که در حسینیه ایران به راه افتاده الگویی برای سایر استان های کشور باشد.


آخرین اخبار آخرین اخبار