پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

گزارشی از وضعیت اسفناک بازار تلفن همراه در یزد؛

قوانین گمرکی علت قاچاق تلفن همراه/انحصار واردات تلفن همراه، در دست تعدادی معدود می باشد


واردات بسیار بالا و ورود کالاهی قاچاق باعث شده است که صنعت ساخت موبایل ایران با وجود نوپا بودن با مشکلات عدیده ای مواجه شود.

به گزارش یزد امـــــروز، در پی برخی گزارشات واصله به یزد رسا در خصوص رکود در بازار تلفن همراه این رسانه به بررسی این موضوع در سطح بازار پرداخته است.

 

یکی از فروشندگان موبایل در پاساژ شهاب یزد با اشاره به تعادل نسبی در بازار تلفن همراه اظهار داشت: از ابتدای سال جاری بازار تلفن همراه با یک نوسان نسبی روبه رو  است و در این مدت قیمت ها بالا و پائین می رود.

 

 

وی با اشاره به تأثیر مستقیم  قیمت دلار بر قیمت تلفن های همراه افزود: بازار موبایل با تغییر در بازار ارز دچار نوسان می شود و در چند روز گذشته نیز این نوسان ناشی از نوسان 200 تومانی قیمت دلار بوده است.


این فروشنده موبایل با اشاره به وجود کالاهای قاچاق در بازار تاکید کرد: متأسفانه قوانین گمرکی و واردات کشور ما به صورتی است کهباعث قاچاق تلفن همراه  شده است و تعداد موبایل های قاچاق در بازار بیشتر از موبایل های وارداتی با رویه قانونی است.

 

مافیای واردات بلای جان بازار موبایل

وی تاکید کرد: یکی ازعواملی که باعث افزایش ورود کالاهای قاچاق می شود انحصار واردات تلفن همراه در دست تعداد معدودی شرکت است و اجازه واردات تلفن همراه به دیگر شرکت های معتبر نیز داده نمی شود.


وی با اشاره به وجود مافیای واردات موبایل اظهار داشت: 10 شرکت مجوز واردات را دارند در صورتی که قوانین باید طوری اجرا شود که این انحصار تبدیل به رقابت شود.

 

این فروشنده در خصوص استقبال مردم از بازار تلفن همراه افزود: مردم به تصور اینکه با برداشته شدن تحریم ها قیمت موبایل دچار افت شدید خواهد شد دست از خرید کشیده اند و منتظر لغو تحریم ها هستند.

 

یکی دیگر از فروشندگان موبایل در خصوص وضعیت بازار این کالا اظهار داشت: بازار اکنون وضع خوبی ندارد و یکی از دلایل آن وجود تعداد بسیار زیادی فروشگاه عرضه موبایل می باشد که این موضوع در کنار منتظر ماندن مردم برای کاهش قیمت دلار باعث شده است  که بازار وضع خوبی نداشته باشد.

 

 

وی با اشاره به این که در بین فروشندگان تفاهم نظری در خصوص قیمت کالاها وجود ندارد گفت: هر مغازه ای بنا بر تشخیص خود یک قیمتی را ارائه می دهد که به هیچ وجه کارشناسی شده نیست.


این فروشنده تاکید کرد: قیمت کمتر تلفن های همراه قاچاق باعث شده است که بازار فروش این نوع کالا بسیار داغ باشد که یکی از دلایل آن عدم کارایی مناسب ضمانت نامه های موبایل است که باعث شده مردم به خرید کالای بدون گارانتی ارزانتر ترغیب شوند.

 

وی با اشاره به رکود در بازار موبایل عنوان کرد: رکود در بازار موبایل به دلیل جای گرفتن این ابزار در زندگی مردم مقطعی خواهد بود و با عرضه بیشتر محصولات این روند تسریع می شود.

کودک نوپای صنعت موبایل ایران را دریابید


یکی دیگر از فروشندگان موبایل که نمایندگی تلفن های همراه ایرانی را داشت در خصوص وضعیت کالای ایرانی گفت: شرکت های ایرانی جی ال ایکس و دیمو سخت در تلاشند تا در بازار ایران برای خود جایگاهی پیدا کنند و در این مسیر سعی دارند با بهره گیری از تکنولوژی روز کیفیت محصولاتشان را بهبود بخشند.

 

وی با اشاره به استقبال کم مشتریان از گوشی های ایرانی گفت: شرکت های ایرانی در تلاشند با متنوع سازی محصولات و کیفیت بهتر زمینه رقابت را برای خود ایجاد کنند که در این مسیر با مشکلات متعددی مواجه اند.

 

این نماینده فروش محصولات ایرانی عنوان کرد: واردات بسیار بالا و ورود کالاهی قاچاق باغث شده است که صنعت ساخت مبایل ایران با وجود نوپا بودن با مشکلات عدیده ای مواجه شود.


وی اظهار امیدواری کرد که مردم نسبت به کالاهای ایرانی بیشتر تمایل نشان دهند تا این صنعت نوپا حمایت شود  تا در آینده برای خود حرفی داشته باشد.

 

این نماینده فروش محصولات دیمو تاکید کرد: این صنعت نوپا باید حمایت شود تا کودک نوپای موبایل ایران نابود نشود.


آخرین اخبار آخرین اخبار