پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

حاشیه‌های جلسه انتخاب هیئت رئیسه شورای شهر یزد؛

لابی اعضای شورای شهر یزد در انتخاب هیئت رئیسه


انتخابات تعیین هیئت رئیسه جدید شورای شهر یزد در حالی برگزار شد که مهره چینی هیئت رئیسه طی لابی برخی از اعضا در هتل مشیر صورت گرفته و ترکیب اعضا از قبل مشخص شده بود.

به گزارش یزد امـــــروز سایت عصر سیاست نوشت: جلسه فوق العاده انتخاب هیات رئیسه جدید شورای اسلامی شهر یزد، امروز در حالی برگزار شد که تصمیمات و مهره چینی هیئت رئیسه شورا، از قبل در لابی شب گذشته با حضور برخی از اعضاء گرفته شده بود!

در ابتدای این جلسه، مهندس شایق از تشکیل لابی در هتل مشیر یزد پرده برداشت! و از همه شرکت کنندگان در آن خواست تا علت حضور خود در لابی را توضیح دهند.

در ادامه این جلسه، انتخابات تعیین هیئت رئیسه با کاندیداتوری حجت الاسلام شیخ عباس زارع و حجت الاسلام مطهریان آغاز شد که زارع با 10 رای به ریاست شورا رسید و شایق در واکنش به این انتخاب از قبل تعیین شده  با ابراز تاسف به همگان تسلیت گفت و تاکید کرد: «آقای زارع حق عمامه خود را ادا نکرده پس با ایشان نه بیعت می کنم و نه همکاری»!

 

شام دیشب اثر خودش را گذاشته!/عضو اقلیت؛ صحنه گردان انتخابات صوری

درادامه رای گیری برای تعیین نایب رئیسی با کاندیداتوری امینی و وزیری و حجت الاسلام مطهریان انجام و نهایتا ملیحه امینی در دور دوم با 7 رای نایب رئیس شد؛ که مطهریان اعلام کرد:« شام دیشب اثر خود را گذاشته است»!

حاشیه قابل توجه انتخابات سوری این بود که ملیحه امینی دقایقی بعد در نتیجه لابی کوتاه؛ اشارات دور و پچ پچ های در گوشی با عضو اقلیت شورای شهر، از نایب رئیسی استعفا داده و دلیل خود را برخی مسائل اعلام کرد که  در رای گیری بعدی وحیده وزیری به عنوان نایب رئیس انتخاب شد؛ همچنین امینی در انتخابات خزانه داری با اشاره عضو اقلیت ناگهان کاندید شده و رای آورد.

آنچه در این جلسه محرض و آشکار بود نقش لابی از پیش انجام شده را نشان می داد که جای تامل دارد در شورایی که به نام اسلام برپاست یک اقلیت بتواند اینچنین جلسه را قبضه کرده و با به کارگیری اعضای خاکستری و حزب باد شورای شهر دارالعباده به اهدف خود برسد. که این امر خود قاعده نفی سبیل را به چالش می‌کشد.

جای تاسف است در شهری که با نام دار العباده و شورایی اسلامی که ریاست آن را یک روحانی بر عهده دارد؛ یک عضو اقلیت بتواند خود به تنهایی مهره چینی کرده و جریان را آنطور که می‌خواهد به پیش ببرد. نکته قابل تامل این که آشکارا حرف از جلسات مخفی و لابی زده شد و تنها مورد اعتراض شرکت کنندگان آن، نبود شام در لابی بود.

این بر خلاف اخلاق سیاسی و صد البته روش پاک و صراط مستقیم اسلام است که نمایندگان مردم به جای تمرکز و قف خود بر حل مسائل و مشکلات مردم برای کسب پست و مقام زود گذر چنین رفتارهای دور از شان و کارهایی خلاف اخلاق بزنند.

خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: (الَّذِينَ يَتَرَبَّصُونَ بِكُمْ فَإِنْ كَانَ لَكُمْ فَتْحٌ مِنَ اللَّهِ قَالُوا أَلَمْ نَكُنْ مَعَكُمْ وَإِنْ كَانَ لِلْكَافِرِينَ نَصِيبٌ قَالُوا أَلَمْ نَسْتَحْوِذْ عَلَيْكُمْ وَنَمْنَعْكُمْ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ ۚ فَاللَّهُ يَحْكُمُ بَيْنَكُمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ ۗ وَلَنْ يَجْعَلَ اللَّهُ لِلْكَافِرِينَ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ سَبِيلًا). (سوره نساء، آيه ۱۴۱).

همان منافقان که در انتظار فرصتند تا اگر فتحی از ناحیه خدا نصیب شما شود خود را از شما دانسته، می گویند: مگر مابا شما نبودیم و اگر نصیب کافران شود به آنان می گویند: مگر نبود که ما رهنمودهای خود را به شما قبولاندیم و نمی گذاشتیم به دین مومنین بگروید، ولی خدا در قیامت بین شما حکم خواهد کرد و خدا تا ابد اجازه نداده که کافران کمترین تسلطی بر مومنان داشته باشند.

پس چگونه است که امروز می بینیم در شورای شهر دارالعباده این راه باز شده و این قاعده توسط این عضو اقلیت تسبیح به دست و آیه خوان، آشکارا نقض می‌شود.

با توجه به عنوان اسلامی شورای شهر دارالعباده، بسیار جای تاسف دارد که تنها عضو اقلیت این اعضای خاکستری این شورا را خط دهی کند و اینچنین مدیریت کند؛ به نظر می‌رسد این رویه در تضاد آشکار با اصل اسلامی «نفی سبیل» ( آیه شریفه «و لن يجعل الله للکافرين علي المؤمنين سبيلاً؛ هرگز خداوند براي کافران نسبت به اهل ايمان راه تسلط را باز نگذاشته و باز نخواهد نمود»، (سوره نساء، آيه ۱۴۱)؛ مغایرتی آشکار خواهد داشت.


آخرین اخبار آخرین اخبار