پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

آیت الله نوری همدانی درجمع نوحه خوانان نخبه یزدی خواستار شد

لزوم استفاده ازاشعار،با محوریت آرمان سیدالشهدا(ع) وانقلاب/ شعار «هیهات من الذله» ایران را از یوغ مستکبران نجات داد


آیت الله نوری همدانی درجمع نوحه خوانان نخبه یزدی توصیه کرد : ازخواندن روضه ها به شکل صدسال قبل و اشعار و سبک های نامناسب و به دور از شان اهل بیت پرهیز کرده و از اشعار با محوریت آرمان های بلند سیدالشهدا(ع) وانقلاب استفاده کنند.

به گزارش  یزد امـــــروزبه نقل از  یزدرسا؛ آیت الله حسین نوری همدانی در دیدار با نوحه خوانان نخبه یزدی با اشاره به جریانات صدر اسلام نظیر بعثت پیامبر، حادثه غدیر و حادثه عاشورا، این حوادث را در ظاهر امر یک حادثه تاریخی دانست و اضافه کرد: این جریانات  دربطن خود، دارای ابعاد و محتوا بوده و به هر اندازه که انسان بصیر باشد ودرآن دقت کند، در مسیر هدایت بهتر گام برمی دارد.


آیت الله نوری همدانیاز یزد به عنوان خاستگاه علما و فقهای بزرگ دینی نام برد و افزود: یزد از دیرباز به دارالعباده مشهور بوده و به تبع آن سبک عزاداری ها و مداحی در یزد نیز از غنا و محتوای خاصی بهره مند می باشد.


این مرجع عالیقدرتقلید،جایگاه مداحی و نوحه خوانی را جایگاه  والایی دانست و اضافه کرد : هدیه ای که  بسیار ائمه هدی را خرسند می کرد، سرودن  وخواندن شعر دروصف این خاندان و به ویژه حضرت سیدالشهدا(ع) بود.


استاد برجسته دروس خارج فقه ادامه دا د: در احوالات امام موسی کاظم آمده است:امام (ع)عید نوروزی را به اصرار منصور دوانقی در منزل نشسته و مردم دسته دسته جهت تبریک با هدایای نفیس به محضر ایشان می رسیدند، در آخرمجلس پیرمردی وارد شد وعرضه داشت: یابن رسول الله من هدیه ای ندارم وتنها یک شعر که جدم درباره جد شما،حضرت اباعبدالله الحسین(ع) سروده باخود آورده ام،که ایشان فرمود بخوان و پس از خواندن اشعار، امام بسیار گریستند و تمام هدایای که دیگران آورده بودند را به این پیرمرد دادند.


وی به نخبگان نوحه خوان و مداح توصیه کرد : ازخواندن روضه ها به شکل صدسال قبل و اشعار و سبک های نامناسب و به دور از شان اهل بیت پرهیز کرده و از اشعار با محوریت آرمان های بلند سیدالشهدا(ع) وانقلاب استفاده کنند.


استاد حوزه علمیه قم با تبریک ایام الله دهه فجر اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران وام دارمکتب عاشورا بوده  و درحالی که استکبار، قرن ها ملت ایران را تحت سلطه خود گرفته ومردم را حقیر کرده بود، درس عاشورا مردم را به حرکت درآورد و شعار «هیهات من الذله» ایران را از یوغ مستکبران نجات داد.


وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به حدیثی از امام صادق(ع) ،همه جانداران را دارای شعور خواند وگفت : سه مطلب در باره موجودات صدق می کند اول حمد خدا، دوم تقدیس پروردگار وسوم شهادت درروز قیامت به آنجه انسان در دنیا مرتکب شده ، پس بر اساس این حدیث، وظیفه انسان در قبال خداوند سنگین تر شده ،چرا که انسان یک ویژگی ممتاز نسبت به موجودات دیگر دارد وآن عقل است.
آیت الله نوری همدانی درپایان عرایضش به توصیف ویژگی های تربت سیدالشهدا(ع) و خاک کربلا پرداخت و بیان داشت: در دستورات دینی خوردن خاک حرام است اما تنها خاکی  که خوردن آن توصیه شده، تربت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) است فلذا کام نوزادان خود را با تربت سیدالشهدا(ع) برداشته و درعالم قبر هم، آن را به همراه داشته باشید .
گفتنی است در پایان این دیدار، آیت الله نوری همدانی شعر زیبای خود، درباره گفتگوی زمین کعبه و کربلا را برای حضار مجلس خواند.


آخرین اخبار آخرین اخبار