پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

معاون امور استان‌ها، مجلس و مشارکت‌های نهاد کتابخانه‌های کشور:

لزوم خروج جامعه کتاب خوان از موضع انفعال/وضعیت کنونی کتابخانه ها در شان ملت ایران نیست


حجت الاسلام واحدی در مراسم معارفه مدیر جدید کتابخانه‌های عمومی یزد گفت: وضعیت کنونی کتابخانه ها در شان کشوری با این پیشینه تاریخی و فرهنگ غنی و مردمی که در جهان داعیه دار فرهنگ و ادب هستند، نیست.

به گزارش یزد امـــــروز؛ صبح امروز مراسم  معارفه مدیر جدید کتابخانه‌های عمومی یزد با حضور حجت‌الاسلام «سیدمحمدرضا واحدی» معاون امور مجلس، استان‌ها و مشارکت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، استاندار و معاون سیاسی امنیتی وی در تالار اجتماعات مجتمع رفاهی فرهنگیان یزد، برگزار شد.

 

در این مراسم ضمن تجلیل از تلاش‌های «محمدحسین پارسائیان» مدیرکل پیشین اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان، رقیه دوست‌ فاطمیها به عنوان مدیرکل جدید این اداره کل معرفی شد.

 

معاون امور استان‌ها، مجلس و مشارکت‌های نهاد کتابخانه‌های کشوردراین آئین گفت: کتابخانه های عمومی یکی از مهم ترین عوامل رشد و توسعه جوامع است. مراکز علمی نظیر آموزش و پرورش و دانشگاه ها هر کدام مخاطب خاص و محدودی دارند، اما هیچ محدودیتی برای مخاطبان کتابخانه ها وجود ندارد و تمام اقشار جامعه را شامل می شود. به همین خاطر به کتابخانه دانشگاه عمومی گفته می شود.

 

حجت‌الاسلام واحدی، عنوان کرد: توسعه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در گرو توسعه فرهنگی است. امام راحل نیز اعتقاد داشت«ساده اندیشی است اگر تصور شود استقلال در هر زمینه ای بدون استقلال فرهنگی قابل تحقق باشد.»

 

وی با اشاره به وضعیت کلی کتابخانه های عمومی کشور، تاکید کرد: وضعیت کنونی کتابخانه های در شان کشوری با این پیشینه تاریخی و فرهنگ غنی و مردمی که در جهان داعیه دار فرهنگ و ادب هستند، نیست. برای بهبود این شرایط باید کتابداران خود را باور کنند و گرنه هیچ گره ای از بحث کتابخانه ها باز نمی شود.

 

واحدی؛ اظهار داشت: باید جامعه کتاب خوان از موضع انفعال خارج شود و به جای مصرف کننده بودن به بازار نشر و نویسنده خط بدهد.

 

وی با اشاره به تلاش های صورت گرفته برای تبدیل یزد به شهر کتاب، خاطر نشان ساخت: استان یزد در تمام شاخصه های تعداد اعضا، منابع، زیربنا، و اختصاص بودجه نیم درصدی شهرداری ها رتبه نخست را داراست. امیدواریم 2 سال آینده که دوره فعالیت مدیر کل جدید به پایان می رسد شاهد بهبود شرایط باشیم.

 

حجت الاسلام واحدی در پایان تصریح کرد: تعامل سازنده با مقامات استانی، تکریم و فراهم آوردن زمینه های تحصیل و رشد کتابداران، آشنایی با تازه های نشر، آشنایی با خیرین و شناسایی خیرین جدید و همچنین ارتباط با ائمه جماعات و استفاده از حمایت ها و روشنگری های روحانیت برای نشر فرهنگ کتابخوانی انتظارات ما از مدیرکل جدید نهاد کتابخانه‌های عمومی استان را شامل می شود.

 

گفتنی است، دوست فاطمیها پیش از این مسئول روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان یزد بوده است.

منبع: عصر فرهنگ


آخرین اخبار آخرین اخبار