پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

امام جمعه یزد:

لزوم نظارت روحانیون و اداره تبلیغات اسلامی بر شیوه عزاداری‌ها/ پیشرفت‌های ایران؛ دشمنان اسلام را عصابی کرده است


امام جمعه یزد با اشاره به برخی شیوه‌های غلط عزاداری در یزد خواستار نظارت روحانیون و اداره تبلیغات اسلامی بر شیوه عزداری‌ها شد.

به گزارش یزدامروز به نقل از یزدرسا؛ آیت‌الله محمدرضا ناصری امام‌جمعه یزد در خطبه‌های آیین عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته یزد با تأکید بر اینکه یکی از اصلی‌ترین دلایل حفظ مکتب شیعه و اسلام حماسه عاشورا بوده و مجالس سوگواری سیدالشهدا (ع) مذهب را بیمه کرده است، به فرموده امام راحل عظیم‌الشأن مبنی بر اینکه در هر زمان و مکانی حماسه کربلا باید الگو قرار گیرد اشاره کرد و افزود: بنا به توصیه ایشان جنبه سیاسی مجالس عزاداری بالاتر از هر جنبه دیگری است و مسئله جلسات سوگواری، صرفاً مسئله گریستن نیست ویکی از دلایل توصیه‌های مکرر ائمه اطهار برای برگزاری و شرکت در مجالس عزاداری اباعبدالله الحسین (ع)، حفظ جامعه اسلامی و جلوگیری از آسیب دیدن مکتب بوده است.

شهرت جهانی عزاداری یزدی‌ها

نماینده ولی‌فقیه در استان با اشاره به اینکه عزاداری‌های مردم یزد در ایام محرم شهرتی جهانی دارد بر لزوم توجه هیئت‌های مذهبی در انتخاب اشعار و نوحه‌ها تأکید کرد و افزود: مضامین مداحی نباید با موسیقی همراه باشد و اشعار  و سروده‌های ناب اسلامی باید موردتوجه هیئت‌ها و مداحان قرار گیرد.

لزوم نظارت روحانیون و اداره تبلیغات اسلامی بر شیوه عزاداری‌ها

وی با انتقاد از برخی رسوم و شیوه‌های غلط هیئت‌ها و دسته‌های عزاداری در این ایام، اذعان کرد: استفاده از شتر و اسب در دسته‌های عزا و راه‌اندازی کاروان‌هایی که موجب راه‌بندان و ایجاد مزاحمت برای مردم می‌شود هیچ‌گونه پایه و اساس دینی ندارد و آثار سوء به همراه خواهد داشت.

آیت‌الله ناصری اظهار کرد: سازمان تبلیغات اسلامی، روحانیون و مسئولین باید نسبت به این نکات توجه داشته باشند و به هیئت‌ها تذکرات لازم را بدهند.

وی در ادامه به دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری با مقام معظم رهبری اشاره کرد و افزود: یکی از اصلی‌ترین توصیه‌های ایشان در این دیدار حفظ اصل نه شرقی و نه غربی در همه حالات بود.

آیت‌الله ناصری بابیان اینکه امام راحل عظیم‌الشأن نیز همواره لزوم رعایت و توجه به این اصل مهم را به همگان توصیه می‌کردند خاطرنشان کرد: بسیاری از مبارزات و حرکت‌های انقلابی مسلمانان به دلیل تکیه کردن آن‌ها به یکی از قدرت‌های شرقی یا غربی بدون نتیجه ماند.

خطیب این هفته نماز جمعه یزد اضافه کرد: رعایت این اصل به معنی عدم تعامل با سایر کشورها و قطع ارتباط با آن‌ها نیست بلکه به این معناست که ما حاکمیت خداوند را پذیرفته‌ایم و هرگز به این قدرت‌ها متّکی نخواهیم بود و در مقابل زیاده‌خواهی‌های آن‌ها ایستادگی خواهیم کرد.

آمریکا از دست ایرانی عصابی است

امام‌جمعه یزد در ادامه به سخنان سخیف و بی‌اساس اخیر رئیس‌جمهور آمریکا در سازمان ملل اشاره کرد و افزود: دلیل این عصبانیت‌های آمریکایی‌ها پیشرفت‌ها و پیروزی‌های ایران اسلامی و ناکام ماندن دشمنان اسلام است.

وی به هفته دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: در ابتدای انقلاب صدام با همراهی کشورهای مختلف جهان سعی داشتند سه روزه تهران را بگیرند ولی خداوند نخواست و آنها پس از هشت سال که با دفاع مقدس مردم ایران روبرو شدند خودشان اعتراف به شکست کردند.

امام جمعه یزد بر اهمیت زنده نگاه داشتن یاد و خاطره هشت سال دفاع مقدس، شهدا، ایثارگران و جانبازان تاکید کرد و گفت: لازم است که فرهنگ ایثار و شهادت به نسل جوان انتقال داده شود.

 

انتهای پیام/

آخرین اخبار آخرین اخبار