پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

فرمانده گردان مهندسین یزد در جنگ:

ماجرایی خواندنی از اولین عملیات آبی،خاکی ایران در جنگ/جوانان حافظ ارزش ها و گوش به فرمان ولی فقیه باشند


عباس رنجبر در سال 1338 در روستای بیداخوید از توابع تفت دیده به جهان گشود. دوران ابتدایی را در روستا گذراند. پدرش استاد بنا بود و در سن 12 سالگی همراه با خانواده به یزد آمد.

یزدامــــــروز؛ عباس رنجبر در سال 1338 در روستای بیداخوید از توابع تفت دیده به جهان گشود.  دوران ابتدایی را در روستا گذراند. پدرش استاد بنا بود و در سن 12 سالگی همراه با خانواده به یزد آمد.

دوران راهنمایی را در مدرسه ادب سپری کرد و همزمان با تحصیل، در مسجد بیاق خان بازار یزد نیز در کلاسهای قرآن شرکت می کرد. پس از پایان دوران راهنمایی به هنرستان رفت و در رشته برق ادامه تحصیل داد

در سال 1356 پس از حضور در جلسات سیاسی و آشنایی با اندیشه های ناب امام خمینی (ره) به ایشان علاقه وافری پیدا کرد و شروع به مطالعه درباره انقلاب کرد و سپس از یاران انقلاب شد.

پس از انقلاب و همزمان با فعالیت دشمنان انقلاب در شهرهای مرزی کشور پس از فرا گرفتن آمورش های نظامی لازم در 31 خرداد 1358 در قالب  یک گروه 40 نفره به سیستان و بلوچستان اعزام شد و پس از شش هفته به یزد باز گشت.

اینک ماحصل این گفتگوی جذاب را در اینجا بخوانید.

یزد امـــروز:کمی از حل و هوای جبهه های حق علیه باطل و عملیات هایی که در آن شرکت داشته اید بفرمائید؟

رنجبر:  درسال 59 به همرا یگ گروه 20 نفری به قصر شیرین اعزام شدیم و پس ازدو ماه به یزد باز گشتیم.

15 روز  پس از یازگشت ما از قصرشیرین،31 شهریور و روز شروع جنگ بود . من به همراه اولین گروه به پل ذهاب اعزام شد  و بعد از آن به پادگان ابوذر رفتیم .

مسئول پادگان ابوذر،شهیدعلی آسایش و خلیل حسن بیگی بودند و این ماموریت یک ماه به طول انجامید و پس از گذشت یک هفته از بازگشت با در 11آبان 1359 باخانم طلبه ای ازدواج کردم .

دو ماه پس از ازدواج  به جبهه جنوب اعزام شدم پس از استقرار در اهواز، در عملیاتی شبانه مسیراهواز تا سوسن گرد را حدود 50 کیلومترو طی 4 ساعت طی کرده و وارد یک سالن تاریک شدیم که فقط صدای توپ و گلوله شنیده می شد و صبح روز بعد به سمت رودحانه مالکیه که نقطه مقابل ما بود حرکت و پس از رسیدن به روستای مالکیه به فرماندهی سردار فتوحی چندین عملیات محدود در طول دو ماه صورت گرفت که طی این عملیات ها تعدادی از نیروهای ما به شهادت رسیدند

پس از مدتی مسئولیت پذیرش و سازماندهی بسیچ یزد را به عهده گرفتم و سپس  جهت آموزش فرماندهی گردان مهندسین رزمی راهی تهران شدم  و پس از آن در عملیات خیبر در جزیره مجنون یکی ازفرماندهان گردان لشکر ثارالله بودم و این عملیات اولین عملیات آبی،خاکی بود که خوشبختانه این عملیات،عملیات نسبتاً موفقی بود.

درسال 1363 مسئولیت گردان مهندسی تیپ رابه بنده واگذار شد که تا پایان جنگ، فرمانده گردان مهندسین بودم .

یزدامــــروز: در کدام عملیات به درجه جانبازی نائل شدید؟

رنجبر:در عملیات بیت المقدس 4 و در فروردین1367در منطقه ارتفاعات شاخ شمیران از ناجیه دست و پا زخمی و دست راستم قطع شد سپس به بیمارستان کرمانشاه و بعد به بیمارستان نمازی شیراز و درنهایت در یزد بستری و درمان شدم

یزدامــــروز: توصیه شما به جوانان چیست؟

رنجبر: از جوانان عزیز می خواهم در حفظ ارزشهای اسلامی و اطاعت از رهبری به عنوان یک تکلیف شرعی کوشا باشند.

 


 


آخرین اخبار آخرین اخبار