پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

فاجعه منا به روایت یک شاهد عینی؛

ماجرای جدایی پسر و پدر در فاجعه منا/ عدم اهمیت دادن مقامات سعودی به وضعیت ایرانیان


شاهد عین فاجعه منا به وضعیت نا به سامان مجروحین در حادثه و نارضایتی حجاج از عوامل سعودی اشاره و اذعان کرد: مفقود ماندن بسیاری از جانباختگان، موجب بیقراری خانواده ها شده بود و مقامات سعودی هیچ گونه اهمیتی به وضعیت ایرانیان در این حادثه نمی دادند.

به گزارش یزدامروز؛ به مناسبت نزدیک شدن با سالروز فاجعه اسفناک منا پای گفتگوی حاج حسین درستکار پدر شهید حاج مهدی درستکار و یکی از شاهدان عینی این فاجعه نشستیم

فاجعه منا به روایت شاهد عینی

حاج حسین درستکار در گفتگو با یزدرسا؛ به مرور خاطرات فاجعه منا پرداخت و گفت: صبح زود برای انجام رمی جمرات (سنگ زدن شیطان) به همراه پسرم وچند تن از اعضای کاروان با پای پیاده  به  سمت جمرات حرکت کردیم چرا که حجاج برای ادامه مناسک حج راهی جمارات می شوند و در آنجا به شکل نمادین به سمت شیطان سنگ پرتاب می‌کننددر مسیر جمارات در حال حرکت بودیم که ناگاه دیدم جمعیتی در خلاف جهت در حال برگشت هستند و زمانی که این جمعیت  با ما برخورد کردند به علت ازدحام و فشار زیاد جمعیت و گرمای شدید عده زیادی از حال رفتند و به روی زمین افتادند.

پدر مهاجر الی الله ادامه داد: در همین حین دیدیم عده ای از نرده ها بالا میروند و خود را به آن طرف نرده که خلوت بود می رسانند پسرم حاج مهدی دست مرا محکم گرفت و به طرف نرده ها کشاند تا به نزدیکی نرده رسیدم یک دستم را به نرده ها گرفتم و سعی کردم در میان فشار جمعیت بالا بروم اما تلاش بی فایده بود چرا که پاهایم بین جمعیت قفل شده و توان حرکت نداشت وهر چه حاج مهدی سعی می کرد پاهایم را از لای جمعیت آزاد کند فایده ای نداشت

درستکارافزود: هجوم جمعیت دستم را از دست پسرم رها کرد ومرا با خود به جلو کشاند ودر این لحظه بود که حاج مهدی در ازدحام جمعیت از نظرم دور شد وتنها یک جمله را می شنیدم که یک نفر داد می زد این پیر مرد را نجات دهید و دقایقی بعد من از هوش رفتم.

پدر شهید با بیان این موضوع که شدت فشار جمعیت موجب بی هوشی عده زیادی شده بود ادامه داد: بنده درآن همه ازدحام و تراکم جمعیت دقایقی را در حالت اغما به سر بردم تنها چیزی که به خاطرم مانده لحظه ای بود که یک عرب سیاه پوست در دهانم یخ می گذاشت، ساعاتی گذشت تا کم کم  حالم بهتر شد وبه هوش آمدم.

وی ادامه داد: پس از به هوش آمدن دست و پایم مانند انسانی فلج از کار افتاده بود و اینکه هنوز نمیدانستم چه اتفاقی در آنجا افتاده و شوکه شده بودم در همان حالت یکی از هم کاروانی ها مرا دید و به من گفت حاج حسین بلند شو تا به چادرمان ببرمت اما رمقی در پاهایم نبود خلاصه یک ویلچر شکسته پیدا کرد و مرا با مشقتی زیادی به چادرمان برگرداند.

 عدم اهمیت دادن مقامات سعودی  به وضعیت ایرانیان 

درستکار به وضعیت نا به سامان مجروحین در حادثه و نارضایتی حجاج از عوامل سعودی اشاره و اذعان کرد: مفقود ماندن بسیاری از جانباختگان، موجب بیقراری خانواده ها شده بود و مقامات سعودی هیچ گونه اهمیتی به وضعیت ایرانیان در این حادثه نمی دادند.

شاهد عینی ماجرا درخصوص حال و هوای حجاج در این چند روزه اظهار داشت: همه نگران بودند  و حتی در هتل برای برخی شهدا که شهادتشان مسجل شده بود مراسم گرفتند اما از حاج مهدی و چند تن دیگر خبری نبود و همه برای دلداری دادن به من،مادر و همسرش می گفتند حاج مهدی گم شده و برخواهد گشت اما روز دهم بود که مسئول کاروان به همراه چند نفر از مسئولین به اتاق من آمدند و خبر شهادت حاج مهدی را دادند.

 پول؛ نمی تواند این حادثه تلخ را برای خانواده شهدای منا جبران کند

وی درخصوص اقدامات مسئولان ذیربط در خصوص پرداخت دیه و حقوق به خانواده های شهدای منا بیان داشت:تنها مبلغی که به عنوان غرامت به خانواده این شهید پرداخت شد؛ 520 میلیون ریال از طرف یکی از سازمان های بیمه گر بوده وحتی علی رغم شکایت  ازدولت سعودی هنوز یک ریال هم پرداخت نشده است هرچند پول نمی تواند این حادثه تلخ را برای خانواده شهدای منا جبران کند

شاهد عینی فاجعه منا درباره انتظار خود از مسئولین هم گفت: انتظاری که از مسئولین می رود این است که بیشتر به وضعیت خانواده های این شهدا رسیدگی کرده  و به آنان محبت کنند  چرا که این شهدا بعضا دارای فرزندانی خردسال و کودک هستند که اکنون از مهر پدری محرومند و از سویی دیگر  با رفع مشکلات اقتصادی دغدغه آنان را در این زمینه برطرف سازند.

مردم داری و وجدان کاری از ویژگی های بارز شهید

در ادامه برادر شهید نیز دراظهاراتی به بیان ویژگی های اخلاقی شهید پرداخت و گفت: ما چند برادردر یک مکان مشغول به کار بودیم که شهید حاج مهدی سرپرستی این کارگاه را بر عهده داشت.

علی درستکارافزود: برادرم از غلامان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) بود که در هیئت محله تل یزد خدمت می کرد و بسیار مردم دار و دارای وجدان کاری بود و همه همکاران به این صفات شهید اذعان دارند.

وی امام حسینی(ع) بودن واحترام به والدین را از دیگر خصوصیات این شهید دانست و گفت:تمام دغدغه برادر من این بود که بتواند پدر و مادر خودرا به حج ببرد که این اتفاق با پایانی غم انگیز رقم خورد.

درستکار در خصوص لحظات سخت چندین روزه فاجعه منا تا پیدا شدن جسد برادر اظهارداشت: خانواده ما بعد از گذشت چند روز هنوز امیدوار به بازگشت حاج مهدی بود اما بعد از شنیدن خبرهایی مبتنی بر جان باختن عده زیادی از حجاج بی گناه،کم کم خود را برای رویارویی با یک حادثه عظیم آماده کردیم و روز دهم بود که مسئولان استان با ما تماس گرفتند و خبر شهادت برادرم را تائید کردند .

مسلمانان واقعی متنفر از آل سعود

برادر کوچک‌تر شهید حاج مهدی درستکار درباره اقدامات ددمنشانه آل سعود و ممانعت از حضور حجاج ایرانی در حج امسال بیان داشت: اقدامات رژیم سفاک و وهابی عربستان روزبه‌روز سبب انزجار و تنفر مسلمانان واقعی جهان به‌ویژه ملت بزرگ ایران  از این رژیم شده و امیدواریم هر چه زودتر شاهد از بین رفتن آل سعود و پاک شدن سرزمین وحی از لوس وجود وهابیت باشیم.
 

آخرین اخبار آخرین اخبار