پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

یادداشت/فاطمه همایون

مادران فرزندانشان را در مسیر «چهارشنبه سوزی» هدایت نکنند!


دکتر همایون طی یاداشتی بر نقش مادران بر نقش مادران در کاهش حوادث چهارشنبه سوری تاکید کرد و گفت: مادران به هیچ وجه بچه ها را برای برگزاری مراسم چهارشنبه سوری تشویق نکنند.

یزدامـــــروز؛ چهار شنبه سوری یکی از جشن های ایرانی است که در شب آخرین چهارشنبه سال (سه شنبه شب) برگزار می شود هرگونه بی توجهی به نکات ایمنی و سهل انگاری در برپایی مراسم چهار شنبه سوری می تواند زیان های مالی و جانی سنگین و غیر قابل جبرانی را در پی داشته باشد.اما از بروز اغلب حوادث از جمله حوادث چهارشنبه سوری میتوان جلوگیری کرد.


در این میان، مادران می توانند نقش موثری در کاهش مصدومیت و مجروحیت ناشی از چهارشنبه سوری داشته باشند.چرا که مدیریت برنامه چهارشنبه سوری بیشتر به عهده مادرران است و باید فرزندان خود را از این برنامه دور کرده و با روشنگری در رابطه با عواقب وخیم ناشی از آتش بازی های چهارشنبه سوری به سلامت فرزندان خود کمک کنند.


هر مادری به نوبه خود باید تلاش کند تا از تجمعات خیابانی برای برنامه چهارشنبه سوری بکاهد.که اگر چنین شود می توانیم جلوی درصد بالایی از حوادث را بگیریم.


مادران به هیچ وجه بچه ها را برای برگزاری مراسم چهارشنبه سوری تشویق نکنند.آنها می توانند خانواده را به سوی آرامش وعدم حضور در محل های تجمع جهت امر چهارشنبه سوری صورت می گیرد هدایت کنند.


در این روز می توانند، یک برنامه شاد و سرگرم کننده در منزل جهت جذب اعضای خانواده و نرفتن آنها به خیابان را اجرا کنند. طبخ غذای مورد علاقه خانواده، رونمایی از آجیل عید که خریداری شده، تدارک برنامه فیلم جذاب از مواردی است که می توان از آن ها برای کاهش حوادث چهارشنبه سوری مدد گرفت. بیان خاطرات خاطرات تلخ متعدد از چهارشنبه سوری و صدمات فراوانی که سال های گذشته رخ داده است از دیگر راه حل هاست.


معولا بچه ها آتش بازی را دوست دارند، اما با فرهنگ سازی و انجام بازی های بی خطر و سالم میتوان چهارشنبه سوری شاد و با نشاطی را تجربه کنیم.


حادثه برای هرکسی اتفاق می افتد. در برخی حوادث افرادی کشته شده یا به شدت آسیب می بینند.
پدر و مادر می توانند برنامه ریزی کنند و تمام کارهای بیرون از منزل را روزهای قبل انجام دهند تا نیازی به بیرون رفتن در شب چهارشنبه سوری نباشد، چرا که در برخی مواقع افراد معمولی که در خیابان بوده اند از حوادث چهارشنبه سوری در امان نبوده اند.


و در آخر اینکه با آگاه سازی مادران در رابطه با چهارشنبه سوری ، حوادث آن  و در مقابل راه های بهتر برای برگزاری آیین چهارشنبه سوری می توان به تبع از بروز حوادث در سال های آتی به طور کامل جلوگیری کرد.


آخرین اخبار آخرین اخبار