پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

روزنامه‌ نگار مشهور فرانسوی در یزد:

متأسفم برای دولت ایران که به نوای غرب گوش ‌می‌دهد


روزنامه‌ نگار فرانسوی گفت: یکی از شاخصه های امام خمینی(ره) این بود که رژیم شاه و حامیانش را کنار گذاشت و خوشحالم که امروز رهبر ایران ادامه دهنده راه امام خمینی(ره) است و متأسف می‌شوم برای دولت ایران که گوش به نوای غربی‌ها می‌دهد.

به گزارش یزد امـــــروز به نقل از یزد آوا، ژیل مونیه روزنامه نگار، خبرنگار و محقق فرانسوی که تاکنون 150 بار به عراق سفر کرده است،  در نشستی با اصحاب رسانه استان یزد بهترین راه مقابله با داعش در عراق را اتحاد جامعه شیعه در عراق دانست و افزود:  نداشتن اتحاد و چند دستگی یکی از مشکلاتی که مانع از مقابله درست با داعش و گروه های تکفیری شده است و امریکا نیز که صحبت از مقابله با داعش می‌کند درواقع می‌خواهد سران داعش و گروه‌های تکفیری را که با منافع آنها همخوانی ندارند از بین ببرند و دیگران را بر سر کار بیاورند.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص مذاکرات هسته‌ای اظهار کرد: در خصوص مذاکرت هسته ای باید ابتدا از اسرائیل سخن گفت،  زمانی که فرانسه به دنبال بمب هسته‌ای بود امریکایی تمام تلاش خود را کردند تا مانع از این کار شوند اما فرانسه کوتاه نیامد و به  خواسته خود رسد. چرا باید کشورهایی مانند اسرائیل، فرانسه و غیره  انرژی هسته ای داشته باشند ولی دیگر کشورها نداشته باشند و اکنون که رهبر نظام جمهوری اسلامی فتوا داده است که ایران دنبال بمب هسته ای نیست، غربی ها تنها به دنبال سرنگون کردن نظام اسلامی در ایران هستند.


مونیه با بیان اینکه نباید هیچ موقع فریب غربی‌ها را خورد، افزود: در زمان 2003 که امریکا به عراق حمله کرد فرانسه با این کار مخالفت کرد درواقع آن زمان امریکا نقش پلیس بد را بازی کرد و فرانسه پلیس خوب در مذاکرات هسته‌ای نیز امریکا نقش پلیس خوب و فرانسه نقش پلیس بد را بازی می‌کند در واقع همه این کارها برای اجرای طرحشان در خاورمیانه است و صحبت سر منافع آنهاست در واقع خاورمیانه مانند کیکی می ماند که دارند تصمیم می‌گیرند چه کسی کدام قسمت کیک را بخورد.


این روزنامه‌نگار مشهور فرانسوی با اشاره به شخصیت امام خمینی(ره) نیز تصریح کرد: امام خمینی(ره) شخصیت تاریخی داشت و من به عنوان یک فرانسوی افتخار می‌کنم که زمانی میزبانی ایشان را داشتیم.


مونیه ادامه داد: یکی از شاخصه های امام خمینی(ره) این بود که رژیم شاه و حامیانش را کنار گذاشت و خوشحالم که امروز رهبر ایران ادامه دهنده راه  امام خمینی(ره) است و متأسف می‌شوم برای دولت ایران که گوش به نوای غربی‌ها می‌دهد چرا که برداشته شدن تحریم‌ها تأثیر چندانی در ایران ندارد و غربی‌ها به دنبال سرنگونی نظام ایران هستند و از همه ابزارها استفاده می‌کنند.

ژیل مونیه روزنامه‌نگار 71 ساله فرانسوی و دبیرکل موسسه دوستی فرانسه و عراق، از مخالفان دخالت‌های بیگانگان در جنوب غرب آسیا است که طی سال‌های 1974 تا 2003 بیش از 150 بار به عراق سفر کرده و آشنایی کامل با تحولات منطقه خاورمیانه دارد.


آخرین اخبار آخرین اخبار