محتوا محتوا

نماینده سابق مردم یزد و اشکذر در مجلس:


نماینده سابق مردم یزد و اشکذر در مجلس گفت: در حال حاضر مجلس شورای اسلامی می‌بایست به طور جدی بر طرح نظارت داشته باشد که دستگاه‌های اجرایی متولی کار سستی نکنند، به طوری که این امید را به مردم بدهند که نرخ کالاهای دیگر افزایش پیدا نمی‌کند.

محمدصالح جوکار در گفتگو با خبرنگار یزدامروز  پیرامون افزایش قیمت بنزین و حواشی آن گفت: در این تصمیم دولت چند خطای راهبردی وجود داشت، یکی عدم رعایت اقتضائات اجرای این طرح بود که با توجه به شرایط فعلی اقتصادی کشور و همچنین تعین تکلیف بخشی از یارانه‌ها -که یارانه بخشی از دهک‌های درآمدهای پایین را قطع کردند و تبعات منفی در جامعه داشت-، در چنین وضعیتی من تعجب می‌کنم که چنین تصمیمی گرفته‌اند، چرا که با توجه به تورم بالا و گرانی‌ها و عدم نظارت بر قیمت‌ها، شرایط خیلی مساعد نبود.

رئیس‌جمهور قبل از اجرای طرح می‌بایست با مردم صحبت می‌کرد

وی افزود: دولت در فرایند و صورت‌بندی صحیح برای این طرح مهم و ملی از افکار و نظرات نخبگان استفاده نکرد، در حالی که استفاده از نظرات نخبگان اعم از نخبگان اقتصادی، سیاسی و دانشگاهی بسیار مهم است لازم بود که نظرات آن‌ها درباره اینکه سهمیه‌بندی بنزین چه آثار مثبت و منفی برای اقتصاد کشور می‌تواند داشته باشد شنیده شود و مورد بحث قرار بگیرد.

نماینده سابق مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عدم توجیه به هنگام و دقیق افکار عمومی از اشکالات دیگر در اجرای طرح بود، اظهار داشت: این طرح ملی احتیاج به یک پیوست تبلیغی و فرهنگی داشت و باید مدت‌ها قبل در صدا و سیما کارشناسان موافق و مخالف دعوت می‌شدند و درباره آن نظر می‌دادند و مردم در جریان قرار می‌گرفتند و حتی می‌بایست شخص رئیس‌جمهور می‌آمد با مردم صحبت می‌کرد و می‌گفت که این طرح چه آثاری برای مردم و چه آثاری بر اقتصاد کشور دارد و لازم بود که توجیهات کافی انجام می‌شد که متأسفانه این کار هم صورت نگرفت و در واقع به مردم توجهی نشد و افکار عمومی نادیده گرفته شد و یکطرفه تصمیم گرفتند و اعلام کردند، در حالی که اجماع‌سازی مردم بسیار لازم بود.

جوکار با بیان اینکه عدم تدارک زیرساخت طرح از دیگر مشکلات بود، بیان کرد: لازم بود زیرساخت اجرای طرح آماده می‌شد، ما هنوز بانک اطلاعاتی درستی نداریم و نگرانی در این رابطه این است که اثرات معکوس در حذف یارانه‌های انرژی برای دهک‌های پایین جامعه بگذارد و یا اثرات معکوس در تورم و توان رقابت تجاری کشور بگذارد.

مجلس باید نظارت کند تا قیمت‌ها افزایش پیدا نکند

وی عنوان کرد: مردم هم دغدغه‌شان واقعا مسائل معیشتی‌شان است و با توجه به کارکرد ضعیفی که از دولت دیده‌اند، امیدی به اصلاح توسط دولت ندارند و بیم این می‌رود که بر کنترل قیمت‌ها نظارت جدی نباشد. آنچه که ما تجربه داریم در طول تاریخ نرخ بنزین بر روی بقیه کالاها تأثیر گذاشته است اما در وضعیت امروز چینن اتفاقی قابل قبول نیست و انتظار این است که واقعا مجلس ما بیشتر دقت کند.

نماینده سابق مردم یزد و اشکذر در مجلس گفت: در حال حاضر مجلس شورای اسلامی می‌بایست به طور جدی بر طرح نظارت داشته باشد و مراقبت کند که سهم مردم داده شود؛ یعنی آن بخش از یارانه‌ای که حذف شده به جیب مردم برگردد و هم اینکه نظارت داشته باشد که دستگاه‌های اجرایی متولی کار سستی نکنند و خیلی جدی و فعال باشند به طوری که این امید را به مردم بدهند که نرخ کالاهای دیگر افزایش پیدا نمی‌کند و تجربه افزایش نرخ ارز -که در جریان آن بخشی از کالاهایی هم که ارتباطی با ارز و دلار نداشت به واسطه ضعف نظارت گران شد-، تَکرار نشود.

جوکار یادآور شد: این تصمیمی بود که سران قوا گرفتند و رهبر انقلاب هم بر این موضوع که تصمیم، تصمیم سران قوا به عنوان متولیان امر در حوزه اقتصاد و اجرایی کشور، است، لذا ایشان نخواستند در امور قوا در جزئیات کار دخالت کنند، اما در عین حال تذکرات را دادند که مردم مشکل و سختی دارند و به این مسائل باید توجه شود. لذا اگر به این نکات توجه شود و واقعا یارانه به مردم برگردد -که دستگاه‌های نظارت مسئول هستند که بر این مسئله نظارت کنند- مردم هم احساس می‌کنند که دولت می‌خواهد حمایت‌شان کند اما در صورتی که این اتقافات نیفتد و به تذکرات رهبر انقلاب توجه نشود موجب می‌شود که بین دولت و مردم بیشتر فاصله ایجاد شود و آسیب‌های جدی به دنبال دارد.

اهمال‌کاری دولت در 5 سال گذشته هزینه‌های زیادی را بر مردم تحمیل کرد

وی اضافه کرد: در این قضیه دولت متولی و متصدی کار است و دولت بود که تصمیم آنی و یک دفعه‌ای گرفت، در حالی که این اتفاق نباید اینگونه می‌افتاد، چراکه مردم محرم ما هستند و لازم بود که با مردم شفاف صحبت می‌کردند و آن‌ها را در جریان می‌‌گذاشتند؛ اما اینکه در شب عید و میلاد پیامبر و به شکل ناگهانی و در خاموشی اقدام کردند قابل قبول نبود.

جوکار با اشاره به اینکه در حقیقت در این طرح تصمیم‌ساز دولت بوده و بعدا تصمیم‌گیر هم سران قوا بوده‌اند، تصریح کرد: دولت با یک شگرد خاصی این طرح را پیش برد و اجرا کرد و حتی در اجرای آن هم پنهان‌کاری و عدم شفافیت موج می‌زد؛ این‌ها به دنبال این بودند که هزینه‌هایی که ایجاد می‌شود به سمت نظام و رهبر انقلاب برود اما رهبر معظم انقلاب به خوبی این موضوع را تبیین کردند و در دفاع از حقوق مردم سخن گفتند و تأکید کردند که نباید برای مردم به هیچ عنوان مشکل ایجاد شود و عنوان کردند که باید توزیع یارانه‌ها و کنترل و نظارت نیز به خوبی صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه مقصر اصلی دولت است، ادامه داد: این‌ها از قاچاق سوخت سخن می‌گویند در حالی که 5 سال قبل خود دولت اقدام به حذف کارت سوخت کرد و همین اقدام بود که منجر به افزایش قاچاق شد و به قاچاق دامن زد به‌طوری‌که در مدت این پنج سال گذشته سالانه 3 میلیارد دلار از جیب مردم رفت و این عملکرد اصلا قابل قبول نیست.

نماینده سلابق مردم یزد و اشکذر در مجلس اظهار داشت: در واقع دولتی که در گذشته و در طول این چند سال عملکرد درستی نداشت و به وظایفش عمل نکرد، امروز و در شرایطی نامناسب اقدام به چنین کاری کرد که نشان از بی‌تدبیری در دولت است و هزینه‌های سنگینی بر کشور در این شرایط تحمیل کرد.

وی افزود: این ثروت ملی که  به دست می‌آید متعلق به مردم است و مردم باید از آن بتوانند بهره لازم را ببرند، اگر دولت اقدامی انجام داد که مردم به او اعتماد کردند درست است و شرط اساسی اعتماد به مردم است.

جوکار گفت: سرمایه اجتماعی ما مردم هستند و این سرمایه اجتماعی نباید از دست برود و باید سرمایه‌های مادی را برای سرمایه‌های اجتماعی که مردم هستند هزینه کرد و باید به گونه‌ای عمل کرد که مردم احساس کنند که بر اساس عدالت دارد با آن‌ها رفتار می شود و جلوی بی‌عدالتی در جامعه گرفته می‌شود و این خواست اساسی مردم ما است.

انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار