پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا


مخاطبان اصلی بیانات اخیر رهبری چه کسانی بودند؟


مقام معظم رهبری در حالی وظایف شورای نگهبان را یادآوری می کند که عده ای آگاهانه یا از روی جهل بیش از یک سال است که آب در آسیاب دشمن ریخته و به دنبال وارد کردن خدشه به انتخابات پیش رو بودند.

به گزارش یزدامـــــروزبه نقل از  راه دانا، همزمان با نزدیک شدن به انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در اسفندماه، از مدت ها پیش پروژه تخریب شورای نگهبان و زیر سوال بردن عملکرد این شورا آغاز شده بود.

در حالی که اصلاح طلبان هر روز ادعای خود را مبنی بر اینکه اگر شورای نگهبان غرض ورزی نداشته باشد، پیروز میدان خواهند بود، تکرار می کردند، رسانه های زنجیره ای نظارت های این شورا را زیر سوال می بردند.

این تخریب ها به جایی رسید که حتی هاشمی رفسنجانی در جمع مسئولین آموزش و پرورش مدعی شد که در دوره قبل که دولت و شورای نگهبان و نیروهای امنیتی می‌خواستند از انتخاب درست جلوگیری کنند، ناگهان مردم متحول شدند و این انتخاب آنها را ترساند!

از طرف دیگر روحانی با زیر سوال بردن نظارت استصوابی شورای نگهبان تا چند روز خوراک خبری رسانه های معاند و ضد نظام را مهیا کرده بود.

اظهارات روحانی موجب خوشحالی بسیاری از اصلاح طلبان شد و آنها که به دنبال بهانه ای بودند تا با فشار وارد کردن به شورای نگهبان، افراد مسئله دار را وارد عرصه انتخابات کنند به دنبال تحریف وظایف شورای نگهبان برآمدند.

در این میان هوشیاری رهبری باز هم عرصه را بر افرادی که می خواستند از آب گل آلود ماهی بگیرند، بست تا جریان ها در کشور نتوانند به عنوان یک اهرم فشار در آستانه انتخابات مانع از اجرای صحیح وظایف شورای نگهبان شوند.

رهبر انقلاب در بیانات امروز خود در بحث مراقبت از سلامت انتخابات، به نقش قانونی و مؤثر شورای نگهبان اشاره کردند و افزودند: از بزرگترین برکات شورای نگهبان این است که مراقب هر گونه خطا و اشتباه است که البته دستگاههای دیگر هم در این زمینه، فعال هستند.

ایشان در ادامه با اشاره به حرفهای بی منطقی که در باب انتخابات درباره وزارت کشور و شورای نگهبان زده می شود تأکید کردند: شورای نگهبان چشم بینای نظام در انتخابات است و در همه دنیا، چنین نهادی با اسم ها و عناوین متفاوت وجود دارد.

در حالی که یکی از موارد  نظارت شورای نگهبان در انتخابات، استصوابی و مؤثر است و این نظارت بخشی از همان حق الناس است و باید آن را رعایت و حفظ کرد.

رهبر انقلاب با تأکید بر ضرورت احراز صلاحیتها در انتخابات افزودند: شورای نگهبان مراقبت می کند که اگر به علت برخی کوتاهی ها، افراد بی صلاحیت، به عنوان نامزد وارد عرصه انتخابات شدند، جلویش را بگیرد و این حق قانونی، منطقی و عقلی شورا است.

مقام معظم رهبری در حالی وظایف شورای نگهبان را یادآوری می کند که عده ای آگاهانه یا از روی جهل بیش از یک سال است که آب در آسیاب دشمن ریخته و به دنبال وارد کردن خدشه به انتخابات پیش رو بودند.

آنچه که مسلم بود ادامه این روند می توانست ضربه بزرگی به همه انتخابات ها در کشور بزند؛ در جایی که برخی از مسئولین عملکرد این شورا را زیر سوال می بردند، اعتماد مردم به عملکرد شورای نگهبان از بین می رفت.

اما هوشیاری رهبر انقلاب در این برهه زمانی حساس منجر شد تا اعلام نظرهای بعدی درباره شورای نگهبان از سوی مسئولین سنجیده تر باشد. قطعاً حفظ اقتدار این شورا در آستانه انتخابات بیش از پیش مشخص می شود.


آخرین اخبار آخرین اخبار