پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

به نام هنر؛ به کام سیاسیون!

مخالفت صریح ائمه جمعه، علما و شخصیت های استان با تحرکات ضد فرهنگی در یزد


متاسفانه اداره ارشاد و شورای نظارت بر نمایش استان قدرت و یا اراده ای برای برخورد و جلوگیری از مراسمات مبتذل و هنجار شکن را ندارد. با این وجود روحانیون و دلسوزان فرهنگ این دیار با گذشت زمان قابل توجهی و همچنین اثر بخش نبودن انتقادات آرام پیشین این بار قاطعانه نسبت به برگزاری مراسمات خلاف عرف هشدار دادند.

به گزارش یزدامروز، اداره ارشاد یزد نیز مانند بسیاری دیگر از ادارات در دولت تدبیر و امید دستخوش حواشی بسیاری بود. فراگیر شدن عزل و نصب های سیاسی و وجود مدیران پروازی در این اداره لطمات بسیار جبران ناپذیری به حوزه فعالیت های آن وارد کرد. برگزاری چندین تئاتر سخیف و کنسرت سیاسی نتیجه همین تفکر است. چنین مراسماتی علاوه بر اینکه هیچ ارتباطی با هنر ندارند در تضاد با فرهنگ اسلامی و ایرانی ما نیز هستند.

نکته اینجاست که در همین مدت نمایش ها و کنسرت های بسیاری بدون هیچ گونه حاشیه و ابتذالی در یزد دارالعباده برگزار شد و کسی نمی تواند ادعا کند جریان انقلابی و ارزشی در استان یزد با موسیقی و هنر مخالفت دارد. چرا که هر انسان منصفی که از برگزاری جشنواره موسیقی کویرنشینان و کنسرت کیهان کلهر در یزد مطلع باشد این ادعاهای کودکانه را نمی پذیرد.

متاسفانه اداره ارشاد و شورای نظارت بر نمایش استان قدرت و یا اراده ای برای برخورد و جلوگیری از مراسمات مبتذل و هنجار شکن را ندارد. با این وجود روحانیون و دلسوزان فرهنگ این دیار با گذشت زمان قابل توجهی و همچنین اثر بخش نبودن انتقادات آرام پیشین این بار قاطعانه نسبت به برگزاری مراسمات خلاف عرف هشدار دادند.


اتمام حجت نماینده ولی فقیه با ارشاد
آیت الله محمد رضا ناصری نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد تصریح کرد:کنسرت های موسیقی در یزد جایگاهی ندارند. باید با اینگونه جلسات ضد ارزشی مقابله جدی شود.

مراکز قدرت چنین برنامه هایی را تحمیل می کنند
آیت الله سید محمد کاظم مدرسی، اعلام کرد: علما و جامعه روحانیت نسبت به تحرکات مخرب فرهنگ دینی و بومی یزد دارالعباده اعتراض شدید دارند.
عضو شورای فرهنگ عمومی استان یزد افزود: کنسرت ها امنیت اخلاقی را  به شدت تضعیف کرده و زیر سؤال می برد و بر خلاف مبنای شرع و فتاوای رهبری و نظر شورای فرهنگ عمومی استان می باشد. به نظر می رسد مراکز قدرت و مسئولان استان با کم تعهدی که از خود نشان می دهند درصدد تحمیل اینگونه برنامه ها بر فرهنگ عمومی یزد هستند.

محتوای کنسرت و سوابق برگزار کننده باید بررسی شود
سید محمد حسینی وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص تحرکات ضد فرهنگی در استان یزد و وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اینباره  گفت: یکی از وظایفی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برعهده دارد نظارت بر فعالیت های فرهنگی و هنری است و اینکه براساس ضوابط و قوانینی که وجود دارد به برنامه هایی نظیر کنسرت ، تئاتر و ... مجوز داده شود.
وی ادامه داد: محتوا و شخص برگزار کننده برنامه ها در رابطه با مجوز دادن باید از طرف دستگاههای نظارتی مورد توجه قرار گیرد زیرا که «مرزهای اعتقادی و مذهبی» نباید در این برنامه ها خدشه دار شود و کسانی را که به این قوانین پایبند نیستند را با دقت نظر بیشتری به آنها مجوز داده شود. دستگاههای نظارتی باید با دقت نظر بیشتری در اینگونه مسائل ورود کنند و اگر هم تخلفی صورت گرفت با آن برخورد لازم صورت گیرد.

یزد هنرمندان ارزشمند بسیاری دارد/ کنسرت ها در راستای منفعت عده ای خاص
محمدصالح جوکار، نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی  با اشاره به برگزاری کنسرت های ضد ارزشی اخیر در استان یزد اظهار داشت: کنسرت های که امروز باب شده است در واقع اصالت فرهنگی ندارد و در راستای منافع عده ای برگزار می شود. نباید بگذاریم عده ای به خاطر منافع شان در برگزاری این مراسم های ضد ارزشی پول را از جیب مردم خارج کنند.
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: استان یزد در بحث موسیقی سنتی هنرمندان ارزشمندی دارد که می توانند در راستای ارتقای فرهنگی مناسب باشند.

کسی با اصل کارهای هنری مخالف نیست
حجت الاسلام سید محمد شریف حسینی کوهستانی گفت: اگر در اجرای کنسرت ها رفتار و اعمال ضد دینی و ضد ارزش های دینی وجود داشته باشد حرمت آن بر کسی پوشیده نیست. باید مسئولین امر توجه کنند مبادا با دست متولیان فرهنگی در نظام اسلامی اتفاقی غیر اسلامی بیافتد.
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان یزد خاطر نشان کرد: کسی با اصل کارهای هنری مخالف نیست. دین با برنامه هایی مخالفت دارد که مروج بی اخلاقی و اعمال غیرانسانی باشد. هر عملی که بخواهد ارزش های دینی را زیر سوال ببرد از نظر ما مردود و غیر قابل قبول است.

تحرک فرهنگیِ نفوذی های غرب در دارالعباده
حجت الاسلام علی اکبرابراهیمی بشکانی، استاد حوزه و دانشگاه ضمن انتقاد از برگزاری کنسرت های سیاسی و تئاترهای زننده و مغایر با فرهنگ ایرانی اسلامی ما گفت: بنیاد کارنگی، فورد و راکفلر در سال 1930 در آمریکا برای کنترل فرهنگ سایر کشورها ایجاد شد. خود آن ها می گویند ما نیروهایی را در داخل کشورهای هدف به کار می گیریم تا تغییر فرهنگ محسوس نباشد و در عوض تمایلات ما در آنجا حاکم شود. در نتیجه شما می بینید خیلی از دانشجویان ما نام دانشمندان و مفاخر فرهنگی و ادبی کشور خودشان را یا نشنیده اند یا هیچ اطلاعاتی درباره آن ها ندارد، این نتیجه همین نفوذ فرهنگی است.
خطیب جمعه شاهدیه تاکید کرد: در مشروطه هم این جریانات حضور داشتند و با انحراف قیام مردم زمینه حکمرانی دیکتاتوری مثل رضاخان که عامل انگلیس در کشور بود را فراهم کردند. نمی گویم این افرادی که در استان ما فعالیت می کنند مستقیماً عامل غرب هستند اما دارند در جهت منافع دشمن گام بر می دارند.

اینگونه مجوز دادن خیانت به انقلاب و شهدا است
حجت الاسلام و المسلمین علیزاده امام جمعه بخش بهمن ابراز داشت: امروز شاهد هستیم که دشمن دقیقأ فرهنگ و ماهیت مردم و تغییر سبک زندگی اسلامی را نشانه گرفته است.
امام جمعه مهردشت افزود: یکی از راهها برای رسیدن به این هدف، برگزاری برنامه های ضد ارزشی؛ همچون کنسرت های بی ارزش و مختلط می باشد، که امنیت خانواده ها را تهدید می کند و برای رسیدن به چنین مقاصدی، بیشتر روی شهرهای مذهبی سرمایه گذاری خواهد کرد.
وی ادامه داد: مسئولان امانت دار انقلاب و خون شهدا هستند. سکوت مسئولان و صدور مجوز برای چنین برنامه هایی، خیانت به انقلاب و شهدا و خیانت به مردم متدین و انقلابی یزد است.

افسردگی بهانه است
حجت الاسلام والمسلمین سید ناصر محمدی، مدرس حوزه علمیه در یزد گفت: عده ای با انگیزه و اهداف خاص سعی دارند تا با بیان شایعاتی چون گرفتاری مردم یزد به افسردگی و ربط دادن آن به فضای مذهبی استان، بهره جویی های خود را داشته باشند.
حجت الاسلام والمسلمین سید ناصر محمدی در ادامه مراسم های مذهبی را به ذات، شادی بخش و دارای شادی معنوی دانست و اظهار داشت: البته موضوع افسردگی مردم استان دارالعباده یزد، به شهادت کارشناسان، کذب محض است و و ناراحتی ها و گرفتاری های مردم رکود، تورم و مشکلات اقتصادی بوده که مشکلات جدی را برای مردم به وجود آورده است و البته این ها هم نتیجه ناکامی های دولت در اجرای برنامه ها و تحقق وعده ها بوده و ارتباطی با مباحث دیگر ندارد.
وی با ابراز تأسف از اقدامات برخی که سعی دارند با دادن آدرس اشتباه به مردم نقشه های خود را عملی کنند، افزود: جای نگرانی و تأسف است که به جای این که با پرداختن به مشکلات اصلی وضع معیشت مردم را بهبود ببخشند، مذهب را متهم کرده و با تشخیص و معرفی راه علاج اشتباه، بدون مشورت با کارشناسان و خودسرانه راه غلط را به روی جامعه باز می کنند؛ مسئولان باید به خوبی بدانند که برگزاری کنسرت و تئاتری که منافی فرهنگ و حتی ضد فرهنگ جامعه باشد، راه علاج نیست.

این کنسرت ها با فرهنگ و اصالت مردم سازگار نیست
حجت الاسلام والمسلمین غالبی، امام جمعه خضرآبادگفت: به هیچ عنوان توقع نمی رود که چنین کنسرت هایی که با فرهنگ و اصالت مردم یزد سازگار نیست برپا شود.
امام جمعه خضرآباد تاکید کرد: نباید شادی مردم را بهانه برگزاری کنسرت های ضدفرهنکی قرار داد و به بهانه های غلط یا درست، کاری ناشایستی را در استان یزد پایه گذاری کرد.بحران فرهنگی و اخلاقی در انتظار یزد
منصوره قیاسی مدیرحوزه علمیه خواهران حضرت زینب (س) یزد با بیان اینکه برگزاری کنسرت‌های اخیر، استان را به یک بحران فرهنگی واخلاقی پرخطری سوق داده است،خاطر نشان کرد: از دلسوزان فرهنگی استان این انتظار می‌رود که جلوی این پدیده شوم وهنجار شکن اخلاقی را که با روح معنوی انسان منافات دارد، بگیرند، تا علاوه بر برگزاري کنسرت‌هايي در شان مردم ايران، برنامه هاي نشاط آور معنوي هم از رونق بالايي برخوردار شود تا خلاء کمبود شوق و نشاط عمومي و اجتماعي در جامعه پر گردد.
 

سکوت ارشاد عذر بدتر از گناه است

حجت الاسلام «محمود دهقانپور» امام جمعه بخش نیر شهرستان تفت گفت: سزاوار یک جامعه اسلامی و آن هم دارالعباده یزد نیست که چنین برنامه های سخیفی در آن برگزار شود؛ برگزاری چنین برنامه هایی نه تنها امنیت اخلاقی خود دارالعباده را زیر سئوال می برد بلکه پیش زمینه ای برای برگزاری چنین مراسماتی در سایر نقاط کشور است.

وی افزود: امروز جریان نفوذ و غرب زده کشور در پوشش برنامه های فرهنگی به فعالیت سیاسی می پردازد.

دهقانپور سکوت ارشاد یزد در برابر چنین برنامه هایی را عذر بدتر از گناه دانست و گفت: ارشاد اسلامی باید با برگزارکنندگان مراسماتی که چنین محتوای لغو و ضد دینی را اجرا می کنند، برخورد جدی کند.


آخرین اخبار آخرین اخبار