پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

رئیس کانون مداحان استان یزد درمصاحبه اختصاصی با یزد امـروز(بخش اول)

مداحان از خرافه گویی پرهیز کنند/ مقابله با آسیب های مداحی، مستلزم همراهی مردم و دستگاه های فرهنگی


وجود گروههای تندرو تکفیری، داعش و حرکت های وحشیانه آنها به نام اسلام و بیان برخی خرافات و تحریفات از زبان دین توسط برخی افراد شیعه نما، وظیفه روحانیت و جامعه مداحان کشور را در پرهیز و مقابله با این تندروی ها و خرافه گویی ها سنگین کرده است.

با برگزاری انتخابات سومین دوره کانون مداحان استان یزد محمد حسین آبیاری با حداکثر آراء به عنوان رئیس کانون مداحان استان یزد انتخاب شد. برهمین اساس به سراغ وی رفته  تا از چند وچون وضعیت مداحی استان و برنامه های آینده اش جویا شویم.

اینک ماحصل مصاحبه خواندنی و اختصاصی  یزد امـــــروز را با این مداح پیشکسوت استان یزد بخوانید؛

ابتدا خودتان را معرفی کنید؟ محمد حسین آبیاری ، متولد سال  1345 هستم و در محله فهادان یزد به دنیا آمده ام . از سن 8سالگی نوحه خوانی را  با تقلید از نوحه خوانان  آن زمان نظیر مرحوم سخندان و سعادتمند در هیئت نوجوانان فهادان و سپس سیدالشهدا آغاز کردم .مرحوم پدربزرگم استاد قرآن بود و به همین جهت از دوران کودکی در جلسات قرآن وی شرکت و با این هدیه الهی آشنایی خوبی دارم. مداحی را بصورت حرفه ای پس از دوران سربازی با خواندن دعای کمیل در محله شروع کرده و سپس وارد عرصه نوحه خوانی و مصیبت خوانی شدم و تاکنون  در خدمت این محله هستم.

 

از نظر جنابعالی به عنوان رئیس کانون مداحان استان یزد ویژگی های یک مداح چیست؟ خوشبختانه فرمایشات حکیمانه مقام معظم رهبری  چراغ راه مداحان به ویژه مداحان جوان می باشد. بنده هم عقیده دارم از ویژگی های ممتاز یک مداح ایمان، اخلاص و تلاش برای ارتقای سطح علمی بوده و این مهم با کسب تجربه و مطالعه زیاد در منابع موثق حوزه و دانشگاه و فرمایشات رهبر معظم انقلاب  محقق می شود .

 

کانون مداحان استان از چه سالی و با چه هدفی تشکیل شده است؟ ببنید شرایط امروز جهان و کشور شرایط حساسی است چراکه از یک طرف وجود گروههای تندرو تکفیری، داعش و حرکت های وحشیانه آنها به نام اسلام و ازطرف دیگر بیان برخی خرافات و تحریفات از زبان دین توسط برخی افراد شیعه نما، وظیفه روحانیت و جامعه مداحان کشوررا در پرهیز و مقابله با این تندروی ها و خرافه گویی ها سنگین کرده است.از آنجا که ارتباط قوی با مراجع تقلید،علما،دانشگاهیان و کتب معتبر روایی، لازمه مداحی در چنین شرایط حساسی است با تدبیر مقام معظم رهبری و دستور معظم له در سال1383،ابتدا شورای هماهنگی هیئات مذهبی با هدف ایجاد همدلی وآموزش سرپرستان در زمینه مدیریت هیئات و سپس کانون مداحان و شعرای آیینی با هدف ساماندهی مداحان و شاعران اهل بیت در یزد تشکیل شد.

 

لطفا بفرمایید نحوه انتخاب رئیس و هیات رئیسه کانون به چه شکلی است واصولا جلسات اعضا چگونه تشکیل می شود؟ در خصوص چگونگی برگزاری جلسات باید بگویم طبق آئین نامه کانون، جلسات کشوری و استانی هر 2ماه یکبار و جلسات شهرستانی به صورت ماهیانه برگزار می شود که البته در این حین، امکان تشکیل جلسات فوق العاده نیزهست. اما انتخاب هیئت رئیسه و رئیس کانون بدین شکل است که، مداحان دارای کد مداحی در جلسه انتخابات دعوت شده و رای گیری با حضور آنان صورت می گیرد.ذکر این نکته ضروری است که در ابتدای تشکیل کانون، فراخوانی صورت گرفت که طی آن از همه مداحان استان برای حضور در کانون و دریافت کد مداحی دعوت بعمل آمد ولی متاسفانه تنها عده کمی از این موضوع  استقبال کردند. 

 

گویا جنابعالی  برنامه های جامع تری نسبت به نامزدهای دیگر تصدی این پست، ارائه دادید، لطفا کمی از برنامه هایتان برای بهبود وضعیت مداحی استان بفرمایید؟ همانطور که مستحضرید خود رأیی و خودکامگی در هیچ کاری پسندیده نیست و موفقیتی نیز ازآن عاید انسان نمی شود پس در ابتدا بنده ازهمه صاحب نظران ،بزرگان مداحی استان و خبرگان این رشته دعوت می نمایم که بنده را در انجام این وظیفه خطیر یاری رسانده تا بتوان باشناخت نقاط مثبت و منفی در راه تقویت نقاط قوت و برطرف نمودن ضعف ها  گام های بلندی برداشت. 

 

اما معرفی استان یزد به عنوان حسینیه ایران بار مسئولیت را در این سمت بسیار سنگین کرده است لذا اولین ومهمترین برنامه بنده ، شناسایی متون و منابع موثق دینی به کمک دفتر مقام معظم رهبری، اساتید حوزه وانجمن ادبی استان بوده و امیدوارم  با حمایت مالی نهادها و ارگان های دلسوزمعارف الهی، این متون به چاپ رسیده و در اختیار مداحان عزیز استان با نازکترین قیمت قرار گیرد.

 

البته برنامه های دیگری نظیر جمع آوری فرمایشات حضرت امام خامنه ای به عنوان خط مشی جامعه مداحان، ساماندهی گروه های تعزیه خوان در سطح استان یزد با حمایت دفتر نمایندگی ولی فقیه در استان، بصیرت افزایی و آگاهی بخشی برخی از مداحان نسبت در بازگو کردن تفکرات نادرست افراد معاند با نظام و خط ولایت فقیه در جلسات دوستانه، معرفی مداحان شاخص یزدی برای ارائه برنامه درمحضر رهبرمعظم انقلاب نیز در دستور کار بنده و کانون قرار دارد.
 

کانون مداحان استان در زمینه مقابله با آسیب های مداحی چه برنامه هایی را در نظر گرفته است؟

تمام دغدغه بنده و همه بزرگان مداحی استان زدودن آسیب ها از چهره مداحی استان می باشد چراکه نگاه جامعه به مداح نگاه الگو پذیری است و اگر یک مداح به ماهیت جایگاه خود آشنا و هدف از مداحی را گم نکند هرگز دچار انحراف در مداحی نخواهد شد.


کانون مداحان برای مقابله با آسیب ها، بر فعالیت مادحینی که عضو کانون هستند نظارت می کند اما این نظارت به تنهایی اثر گذار نخواهد بود بلکه حکومت و جامعه نیز در شکل گیری اخلاقیات یک مداح موثرند. البته باید یک مداح با مردم عادی تفاوت هایی داشته باشد اما همه که پغمبر زاده نیستند. وقتی در رسانه ملی برخی فیلم ها و سریال ها با معرفی الگوهای ضد فرهنگ پخش می شود و آن را به فرهنگ جامعه  مبدل می سازد، قشر مداح نیز بخشی از این جامعه است یا وقتی در پیام های بازرگانی مصرف گرایی ؛ سود بیشتر و تجملات تبلیغ  می شود یقینا قناعت، قرض الحسنه و دستگیری از مستمندان به فراموشی سپرده می شود و چه بخواهیم و چه نخواهیم یک مداح تحت تاثیر همین فرهنگ ها می باشد.

 

یکی از آسیب هایی که امروزه چهره مداحی را مخدوش کرده تعیین حق القدم می باشد دراین زمینه چه تلاش هایی انجام شده است؟

در زمینه تعیین حق القدم نباید یک طرفه به قاضی رفت این قضیه 2 سمت دارد یک سمت آن مداح و سمت دیگرش بانی است. متاسفانه برخی مداحان ابتدا شماره حساب می دهند و بعد مداحی می کنند اما از طرفی دیگر برخی که اهل تعیین حق القدم نیستند مورد ظلم واقع شده و حق آن پرداخت نمی شود. 

 

درست است که کسی که در محضر سیدالشهدا نوکری می کند اجر و قرب زیادی دارد اما بالاخره فرد در وهله اول از انرژی و صدایش خرج می کند و بعد هزینه هایی مثل سوخت و اصطحلاک و غیره دارد پس بانی محترم باید با توجه به شرایط مداح حق او را جبران کند و خود را جای آن مداح بگذارد همانطور که حق ذاکرین بیرونی را به خوبی ادا می کنند.ضمن اینکه خود مردم نیز باید دقت نظر داشته و فرد را صرفا به خاطر بهره مندی از صدای خوب دعوت نکنند و در مجموع اگرمردم در یک طرف قضیه حق مداحان بی آلایش را رعایت کنند و ازطرف دیگر توقع برخی را بالا نبرند این معضل حل خواهد شد.


آخرین اخبار آخرین اخبار