محتوا محتوا

مداح نام‌آشنای یزدی:


مداح پیشکسوت یزدی گفت: مداحان جوان باید در مداحی‌های خود شور انقلابی داشته باشند و در مسیر اهداف مقدس این میراث گران‌بهای امام امت قدم بردارند.

 به گزارش یزدامروز؛ محمدتقی منتظری از مداحان به نام یزدی و نوحه‌خوان هیئت عزاداران قمر بنی‌هاشم ده بالا (هدش) بوده که همه‌ساله در مراسم سالگرد امام راحل در مسجد محمدیه (حظیره) در سوگ آن انسان وارسته به مداحی و نوحه‌خوانی پرداخته است.

منتظری در حاشیه سی‌امین سالگرد ارتحال امام خمینی (قدس السره الشریف) در مصاحبه با خبرنگار یزد رسا؛ در خصوص احساس خود از مداحی در مراسم امام راحل گفت: ازآنجاکه خداوند سمت نوکری سیدالشهدا (ع) را به بنده هدیه داده و عشق و علاقه وافری به سادات و حضرت زهرا (س) دارم هرساله توفیق عرض ارادت محضر امام عظیم الشان را پیداکرده‌ام.

وی ادامه داد: در روایات از حضرت زهرا (س) نقل‌شده که سلام من را تا قیامت به فرزندانم برسانید بنابراین از یکسو اتصال امام به خاندان نبوت و سلسله جلیله سادات و از سوی دیگر حرکت انقلابی و بزرگ این مرد خدا که منجر به احیای دین رسول‌الله و برچیده شدن نظام طاغوت شد علاقه و عشق بنده را به ایشان صدچندان کرده و الحمدالله توانسته‌ام هرساله در سوگ ماتم این معمار کبیر انقلاب، دین خود را در زیر علم حضرت قمر بنی‌هاشم نسبت به مقام رفیع ایشان ادا نمایم.

این مداح نام‌آشنای یزدی در خصوص ویژگی‌های یک مداح خوب هم اظهار داشت: به فرموده مقام معظم رهبری یک مداح خوب باید حسینی و انقلابی بوده و این دو ویژگی را توأمان داشته باشد ضمن اینکه استفاده از شعر خوب و متناسب با مستمعین مجلس به‌ویژه اشعاری که در جذب جوانان مؤثر باشد و همچنین خوش‌خلقی از دیگر ویژگی‌های یک مداح خوب است.

مداح پیشکسوت یزدی در ادامه با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه گاهی یک بیت شعر کار چندین ساعت سخنرانی را می‌کند اظهار داشت: مهم‌ترین ویژگی شعر این است که با شرایط روز مطابقت داشته باشد و بتواند پیام انقلاب و اسلام را به مردم مخابره کند چراکه مردم به این‌گونه اشعار نیازمندند و در تقویت روحیه آنان تأثیرگذار است.

وی در پاسخ به این سؤال که اشعار کدام‌یک از شعرای آئینی استان را بیشتر می‌پسندید گفت: قریب 25 سال از محضر استاد نجاریان متخلص به سالک بهره برده‌ام و چند سالی است که در خدمت دوست عزیزم جناب قدکی هستم و اشعار این دو بزرگوار را بیش از دیگر دوستان می‌پسندم.

منتظری در پایان به مادحین جوان توصیه کرد: مداحان جوان باید در مداحی‌های خود شور انقلابی داشته باشند و در مسیر اهداف مقدس این میراث گران‌بهای امام امت قدم بردارند.

انتهای پیام/ح


آخرین اخبار آخرین اخبار