پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

وعده هایی که در سراب برجام غرق شد!

مرخصی اجباری در برخی کارخانجات یزد/شب عیدی که برای کارگران یزدی شب یلدا بود!


واحدهایی در یزد هستند که کارکنان خود را تا اواخر تیر یعنی به مدت 4 ماه تعطیل کرده اند! با این حساب کارگری که موفق نشده چندین ماه حقوق عقب افتاده خود در سال 94 را از کارخانه بگیرد در سال جدید هم باید چهار ماه دیگر دوام بیاورد.

به گزارش یزدامروزبه نقل از عصر فرهنگ، رهبر انقلاب سال 95 ا سال «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نامگذاری فرمودند. اما چه عاملی باعث این نامگذاری شد؟

بعد از تاکیدات مکرر رهبر انقلاب بر حل مشکلات معیشتی مردم با اتکا به توان داخلی و تعرف کلید واژه اقتصاد مقاومتی انتظار می رفت دولت با تبعیت از رهنمودهای ایشان و در پاسخ به مطالبات مردمی دست به اقدام جدی بزند. اما متاسفانه دولتی ها به جای تدبیر و حل مشکلات و معضلات اقتصادی چشم خود را به غرب دوختند و منتظر شدند تا توافق مشکلات را خود به خود حل کند. نتیجه این بی توجهی هم همانطور که پیش بینی می شد به زودی بروز یافت و بسیاری از واحدهای تولیدی را به تعطیلی کشاند. به همین سبب بود که رهبر انقلاب سال 95 خواستار اقدام عملی دولتمردان شدند.   

استان یزد با دارا بودن کارخانجات و واحدهای تولیدی متعدد و متنوع به عنوان یک استان صنعتی در کشور شناخته می شود. استانی که علاوه بر ایجاد اشتغال برای نیروی کار بومی پذیرای نیروی کار از دیگر شهرها هم بود. با این وجود تداوم حرف و محدود کردن اقدامات برای تحقق اقتصاد مقاومتی به نطق و شعار، رونق سابق را از یزد گرفت.

رکود و فشار اقتصادی کار را به جائی رسانده که بسیاری از کارخانجات در سال 95 کارکنان خود را به مدت یک ماه به مرخصی اجباری فرستاده اند. یعنی صرف نظر از اینکه اکثر کارکنان، بدون حقوق، پاداش و عیدی تعطیلات نوروز را گذرانده اند ادامه کار آن ها هم در هاله ای از ابهام قرار دارد. البته خبرها حاکی است واحدهایی هم هستند که کارکنان خود را تا اواخر تیر یعنی به مدت 4 ماه تعطیل کرده اند! با این حساب کارگری که موفق نشده چندین ماه حقوق عقب افتاده خود در سال 94 را از کارخانه بگیرد در سال جدید هم باید چهار ماه دیگر دوام بیاورد و امورات خود و عائله اش را سر و سامان بدهد. یعنی در یکی از گرانترین عیدهای نوروز در چند سال اخیر و در حالی که بسیاری از کارمندان با حقوق و مزایا از پس مخارج شب عید بر نمی آیند کارگران یزدی بدون حقوق، عیدی و امید به آینده تعطیلات بلند مدت خود را گذرانده اد.

هنوز مشخص نیست وعده حل صد روزه مشکلات و چرخیدن چرخ زندگی مردم چه زمانی محقق می شود، اما پر واضح است که تداوم چنین وضعیتی علاوه بر نابودی اقشار کم درآمد باعث بروز معضلات فرهنگی و اجتماعی بسیاری برای استان یزد خواهد شد.
 


آخرین اخبار آخرین اخبار