پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

معاون میراث فرهنگی استان یزد درجمع خبرنگاران:

مرمت مغازه‌ها و ملک‌ها در بافت تاریخی یزد تنها با هماهنگی میراث انجام می‌شود


معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان گفت: امسال هیچ بهانه‌ای در ارتباط با عدم اطلاع‌رسانی میراث فرهنگی وجود ندارد و به تمام مالکان و مغازه‌داران نامه ارسال شده که بازسازی مغازه‌ها و ملک‌ها باید با هماهنگی میراث فرهنگی انجام شود.

به گزارش یزد امـــــروز، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد در نشست خبری با اصحاب رسانه وسعت بافت تاریخی استان را 1500 هکتار عنوان کرد و ادامه داد: 740 هکتار از این بافت متعلق به بافت سطحی شهر یزد و مابقی آن مربوط به شهرستان‌های میبد و اردکان است.

 

محسن ذاکری‌نیا مرمت‌های غیراصولی را از مشکلات و دغدغه‌های سازمان میراث فرهنگی نام برد و افزود: مردم با مجوزهایی را که دریافت کرده‌اند اکثرا به انواع ساخت و ساهای غیر اصولی دست زده اند.


وی گفت: پارکینگ‌های محلاتی با همکاری شهرداری در چند محله تعریف شده است و همچنین در برخی مناطق مکانی برای پارکینگ‌های طبقاتی با ارتفاع مجاز در بافت تاریخی در نظر گرفته شده است.


معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان با بیان اینکه 23 مورد مرمت خانه و مغازه در سال 93 انجام شده است، افزود: پیگیر برای دریافت اعتبار برای مرمت حمام‌ها  هستیم ولی متاسفانه اکثریت حمام‌ها یا وقفی هستند و یا مالکیت خصوصی دارند که میراث مجوز ورود  ندارد و سعی داریم سه حمام تاریخی با کابری حمام را مرمت کنیم و در اختیار متقاضیان یا مالکان قرار دهیم.


ذاکری‌نیا یادآور شد: میراث فرهنگی سه سال قبل اعتباری برای مشارکت در بازسازی خانه‌های تاریخی داشت و خوشبختانه سالیانه از همین اعتبار تقریبا 120 خانه را با مشارکت مردم مرمت کردیم و مردم هم در آن‌ها ساکن هستند.

 

وی با اشاره به در حال تخریب بودن بخشی از بافت تاریخی افزود: بافت تاریخی موجودی زنده‌ است که هم حیات و هم مرگ دارد، این که بگوییم این بافت به هیچ عنوان مخروبه نداشته باشد امکان‌پذیر نیست.


معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان تصریح کرد: امسال هیچ بهانه‌ای در ارتباط با عدم اطلاع‌رسانی میراث فرهنگی وجود ندارد و به تمام مالکان و مغازه‌داران نامه ارسال شده که بازسازی مغازه‌ها و ملک‌ها باید با هماهنگی میراث فرهنگی انجام شود.


ذاکری‌نیا ادامه داد: در این راستا سه محله چهارمنار، گازرگاه و شیخداد  را در اولویت در کنار فهادان قرار دادیم و تفاهم نامه آن امضا شده است و در دستور کار قرار دارد.

منبع: یزدآوا


آخرین اخبار آخرین اخبار