پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

یزد؛

معماری منحصر به فرد خانه های سنتی یزد


خانه های قدیمی یزد از جمله بناهای ارزشمندی از لحاظ معماری وقدمت هستند که یاد آور زندگی سنتی مردم کویرنشین است.

به گزارش یزد امـــــروز؛ شیوه طراحی خانه های سنتی یزد به گونه بوده است که علاوه بر برطرف کردن نیازهای مردم کویر نشین آنان را در شرایط را برای زندگی راحت تر در کویر محیا میساخته است به عنوان مثال  جهت گیری  اتاق ها پیرامون حیاط مرکزی به نحوی بوده است کهفضاهای تابستانی و اتاقهای زمستانی به طرزی منطقی شرایطی مناسب را در فصول گرم وسرد به وجود آوردند.

معماری منحصر به فرد خانه های سنتی یزد
در مكتب معماری یزد حریم یك اصل تلقی می شودوبه همین دلیل است که خانه های سنتی یزد دروگرا هستند و دید نامحرم به درون آن ممكن نیست .

در خانه های سنتی یزد از کوبه در زن ومردتا هشتی، كریاس، دالان و دیوارهای بلند، نحوه آرایش و سازماندهی فضاهای گوناگون دورادور حیاط به گونه ای است كه مفهوم  حجاب را كامل تری نشان می دهد.

 

اتخاذ روشهای ساختمانی مناسب، انتخاب مواد و مصالح سازگار با اقلیم، همچون نما سازی با ( سیم گل) و دم گیری گچی، زیبایی، آسایش، دوام و... به ارمغان می آورد.
 

 

 

از دیگر فضاهای اصلی خانه های سنتی یزد ، اطاق سه دری ، اطاق پنج دری،اطاق شكم دریده، كریاس و اطاق مهمانخانه حیاط مركزی ،تالار،.حوض زیرزمین بادگیر،سرداب،کلاه فرنگی،می باشند که در واقع هر كدام از این فضاها سمبل یك چیز خاص و بر طرف كننده موردی از نیازهای اعضای خانه بوده است.

خانه ملك التجار، خانه شفیع ، خانه لاریها، خانه رسولیان از جمله خانه های دیدنی یزد هستند.

 

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان


آخرین اخبار آخرین اخبار