پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

در هجدهمین همایش یزد شناسی مطرح شد

ملتی که پشتوانه قوی فرهنگی داشته باشد هرگز توسط استعمارگران تحقیر نمی شود/درخواست رئيس انجمن كتابداري و اطلاع رساني ايران از یزدی ها


هجدهمین همايش يزد شناسي به مناسبت 19ارديبهشت«روز اسناد ملي و ميراث مكتوب» با حضور جمعي از فرهيختگان و مقامات استان،با موضوع «نقش اسناد ملي در پژوهش هاي محلي» برگزار شد.

به گزارش خبرنگار یزد امـــــــروز در ابتداي اين همايش، رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملي استان به ارائه سخنراني پرداخت.

 

محمد رضا ملك ثابت در بخشی از سخنانش گفت: استعمارگران به هر کشوری وارد شده اند ملت آن کشورها را تحقیر کرده اند اما ملتی که دارای پشتوانه قوی و ریشه ای محکم باشد هرگز دربرابر سیاست های استعمارگران تحقیر نخواهد شد.

 

دبير علمي همايش هاي يزد شناسي ادامه داد: من نمی خواهم دستاوردهای علمی کنونی را نادیده بگیرم اما اگر ملت ایران با پشتوانه قوی ایرانی واسلامی در طول دوران های قبل از انقلاب به مانند امروز دارای استقلال بود می توانست با استفاده ازعلومی که به واسطه امامان معصوم به ما رسیده است به قله های علمی جهان به ویژه  در زمینه علوم طب و پزشکی دست یابد.

 

استاد دانشگاه آیت الله حائری میبد تاکید کرد: البته می توان با احیای طب سنتی و فرهنگ سازی آن در جامعه به این مهم دست یافت و یقینا اگر چنین اتفاقی در جامعه بیافتد اساس خیلی از داروهای شیمیایی برچیده می شود.

 

درادامه دكتر سعيد رضايي شريف آبادي رئيس انجمن كتابداري و اطلاع رساني ايران و عضو هيئت علمي دانشگاه الزهرا(س) در خصوص «نقش اسناد ملي در پژوهش هاي تاريخي» به ايراد سخن پرداخت.

 

رضایی در بخشی از سخنانش با اشاره به محدودیت های پژوهش تاریخی گفت: یکی از دلایل این محدودیت دراختیارنبودن بسیاری ازاسناد تاریخی از جمله اسناد خاندانی است و لذا از مردم عزیز استان می خواهم که این اسناد را حداقل به صورت امانت در اختیار سازمان اسناد و کتابخانه های ملی استان قراردهند.

 

وی خطاب به مسئولین استان نیز گفت: خانه تاریخی محل مناسبی برای نگهداری اسناد تاریخی نیست و بنده خواهشمندم درخصوص واگذاری کتابخانه مرکزی یزد به این سازمان مساعدت لازم را داشته باشید.

 


سخنراني هادي حكميان با موضوع «اسناد تاريخ شفاهي در تدوين نگارش هاي محلي» و محمد علي سپهري اردكاني در خصوص «آرشيو داري و اسناد پژوهي در اردكان» از ديگر بخش های این همايش بود.


 

لازم به توضیح است  اين همايش با اهداء لوح سپاس تقدير و تشكراز تعدادي از اهداگران اسناد، رسانه هاي گروهي استان و دست اندكاران به کار خود پایان داد.

 

 گفتنی است مشاورين و مديران كل استاندار واعضاي شوراي شهر نیز میهمانان ویژه این همایش بودند


آخرین اخبار آخرین اخبار