پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

حواشی هفتمین مجمع جهانی اسلام در یزد

ممانعت استاندار از ورود خبرنگاران با انگشت اشاره!/رساندن پرچم ایران به همایش بعد از دقیقه 90!


هفتمین مجمع جهانی جهان اسلام صبح امروز با حضور مسئولین استان و مهمانان کشورهای اسلامی در یزد آغاز به کار کرد.

یزدامروز؛ هفتمین مجمع جهانی جهان اسلام  با حضور مسئولین استان و مهمانان کشورهای اسلامی در یزد آغاز به کار کرد.

از نکات قابل توجه این همایش  حواشی بسیار عجیب و قابل تامل آن بود که توسط خبرنگار یزد رسا به رشته تحریر در آمده است؛

* در حالی که همواره دولت تدبیر و امید با شعار انتقادپذیری  و آزادی بیان، گوش فلک را کرکرده است استاندار یزد در اقدامی نامتعارف و تعجب آور از ورود خبرنگار و عکاس چند خبرگزاری کشوری نظیر همشهری،تسنیم و شبستان  وحتی ایرنا که یک  رسانه دولتی به حساب می آید ممانعت بعمل آورد و این در حالی بود که برای این خبرنگاران از قبل کارت حضور در مراسم صادر شده بود.

در حالی براساس ادعای استاندار یزد مبنی بر اینکه تعداد قابل توجهی از خبرنگاران و عکاسان در مراسم حضور دارند با نگاهی اجمالی مشخص شد این افراد به صورت گزینشی و از سابت های وابسته  و حامی دولت و استاداری یزد هستند

حضور عکاسان بی تجربه که حتی برخی از آنان نام دوربینشان را هم نمی دانستند جالب توجه بود!

این همایش  بین المللی با میزبانی ایران و تاریخی ترین شهر آن برگزار شد اما نه تنها پرچم هیچ کدام از کشورهای شرکت کننده وجود نداشت بلکه پرچم کشور ایران نیز پس از تذکرات برخی حضار با دست پاچگی و در دقایق آغازین مراسم به سالن همایش آورده شد.

 

مدیربت در اجرای برگزاری این مراسم به قدری ضعیف بود که نه تنها پرچم کشورها در مراسم نصب نشده بود حتی روی بنر موجود در همایش نیز تصویر از پرچم کشورهای عضو دیده نمی شد.

قاری مراسم برای قرائت قرآن به روی سن رفت اما در کمال تعجب قرآنی در کار نبود و وقتی این موضوع به مسئولان برگزار کننده مراسم اعلام شد قاری با پیشنهاد جالبی روبرو شد و آن هم اینکه قاری آیات قران  را از روی موبایلش بخواند.

در حالی یكی از آداب تلاوت قرآن، گوش دادن و سكوت هنگام شنیدن آیات كلام الله است و حتی درخود قرآن کریم در قرآن كریم آمده است:«وَ إِذا قُرِئَ الْقُرْآنُ فَاسْتَمِعُوا لَهُ وَ أَنْصِتُوا لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ»(هنگامی كه قرآن خوانده می‎شود، گوش فرا دهید و خاموش باشید؛ شاید كه مشمول رحمت خدا شوید) اما متاسفانه نه تنها گوش شنوایی وجود نداشت بلکه در این زمان شخصی در جلوی سن مشغول کندن برچسب آب معدنی جلوی قاری بود تا خدای ناکرده تبلیغ نشود!

از دیگر نکات قابل تامل این همایش اسلامی حضور برخی بانوان بدحجاب با وضعیت نامناسب دریک مجمع اسلامی بود که به نظر می رسد چنین پوششی در خور شان یک جلسه اسلامی نبود.

 

 

* گویا مدیریت همایش به حدی در اجرای جزئیات آن خوب عمل کرده بود که آمار دقیقی از تعداد مهمانان دعوت شده نداشت! و تعدادی از حضار مجبور شدند در سالن که گنجایش محدودی داشت، صندلی متفرقه برای خود تدارک ببینند!

* علی رغم اینکه  استاندار شخصاً ورود خبرنگاران را به محل برگزاری اجلاس کنترل می کرد و مانع حضور خبرنگاران و عکاسان منتقد می شد، برخی مسئولان سایت های زنجیره ای و از یاران رسانه ای استاندار آزادانه در نشست حضور داشتند.

 

 

در پایان به مسئولان استانداری یزد باید یاداور شد که وقتی همایشی بین المللی و با هزینه های میلیونی از جیب مردم می خواهند برگزار کنند، ابتدا باید فضای برگزاری چنین مراسماتی نیز در شان  که هیچ حداقل متناسب جمعیت ان رویداد باشد نه آنکه براساس رانت و رابطه، مکانی که ظرفیت و گنجایش مراسمات عادی را نیز ندارد برای این جلسه بین المللی در نظر گرفته شود.


آخرین اخبار آخرین اخبار