پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

استاد دانشگاه یزد :


عضو هیئت علمی دانشگاه یزد، اظهار داشت: بدیهی است که شرکت در انتخابات امنیت‌ساز و تهدیدزدا است لذا حتی اگر بخواهیم فارغ از اعتقادات دینی به مسئله بنگریم بحث منافع ملی و علاقه به کشور اقتضا می‌کند که در انتخابات شرکت کنیم.

اکبر غفوری در گفتگو با خبرنگار یزدامروز گفت: ملت ایران در آستانه آزمون بزرگ الهی یعنی امر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی است که در دوم اسفند ماه برگزار خواهد شد.

وی افزود: انتخابات در نظام جمهوری اسلامی یک تکلیف شرعی ملی و عقلی است، بدین معنا که به تعبیر حضرت امام خمینی (ره) حفظ نظام جمهوری اسلامی اوجب واجبات است و حضور در انتخابات به عنوان لازمه این مسئله نیز امری واجب محسوب می‌شود؛ لذا امام می‌فرماید همچنان که نماز می‌خوانید باید در انتخابات هم شرکت کنید و در واقع ایشان می‌فرماید شرکت در انتخابات یک تکلیف شرعی است.

شرکت در انتخابات امنیت‌ساز و تهدیدزدا است

عضو هیئت علمی دانشگاه یزد با بیان اینکه حضور در انتخابات امر ملی است، اظهار داشت: بدیهی است که شرکت در انتخابات امنیت‌ساز و تهدیدزدا است لذا حتی اگر بخواهیم فارغ از اعتقادات دینی به مسئله بنگریم بحث منافع ملی و علاقه به کشور اقتضا می‌کند که در انتخابات شرکت کنیم.

غفوری خاطرنشان کرد: حضور در انتخابات یک امر عقلی نیز هست چرا که عقل می‌گوید اگر فرصتی و شرایطی برای انسان فراهم شد که بتواند به واسطه آن آراء خود را مطرح کند باید از آن فرصت استفاده کند و تردیدی نیست که هر یک رأی در انتخاب افراد تعیین‌کننده است.

وی با اشاره به جایگاه انتخابات در نظام جمهوری اسلامی بیان کرد: انتخابات همچون خونی است که در رگ کشور تزریق می‌شود و باعث حیات مجدد نظام می‌شود و انتخابات مظهر اقتدار و آبروی نظام و مظهر اراده ملی و نماد مردم‌سالاری دینی است.

استاد دانشگاه یزد عنوان کرد: راهبرد مهم نظام برای انتخابات، حضور و مشارکت گسترده مردم در انتخابات است چرا که سابقه 40 ساله انقلاب نشان می‌دهد که هر زمان که ما شاهد مشارکت گسترده و حضور پرشور و پرنشاط پای صندوق‌های رأی بوده‌ایم توطئه‌ها خنثی می‌شد و کشور را برای مدتی بیمه می‌کرد و الگوی مردم‌سالاری دینی را تثبیت می‌کرد و سیاست‌ها و توطئه‌های آن‌ها را به خودشان بازمی‌گرداند که نمونه‌های فراوانی در این زمینه وجود دارد.

غفوری تأکید کرد: انتخابات بستری برای چرخش نخبگان و جابجایی قدرت است بدین معنا که اگر انتخابات نبود همیشه ما با انحصار سیاسی قدرت مواجه بودیم و قدرت فقط دست چند  نفر بود اما به واسطه انتخابات شاهد بوده‌ایم که در دوره‌های مختلف افراد و جریان‌های سیاسی با سلیقه‌های مختلف و بسیار متفاوت روی کار آمده‌اند.

انتخابات عالیترین مظهر حضور مردم در عرصه سیاسی کشور است

وی اضافه کرد: از طرف دیگر انتخابات می‌تواند زمینه انتقال مطالبات، خواسته‌ها و اعتراضات شهروندان را به سیبسم سیاسی منتقل کند و از ظهور و بروز حرکت‌های توده‌ای و آشوب‌های خیابانی جلوگیری کند.

این کارشنا سیاسی تصریح کرد: انتخابات ترازویی است برای سنجش میزان مقبولیت سیاسی نظام و حاکمیت از طریق درصد حضور مردم در انتخابات متوجه میزان حمایت آن‌ها از خودش می‌شود.

غفوری با بیان اینکه انتخابات ابزاری برای حل بحران‌های جامعه است، یادآور شد: در واقع انتخابات عالیترین مظهر حضور مردم در عرصه سیاسی و مهم‌ترین مجرای تحقق حاکمیت مردم محسوب می‌شود.

وی اظهار داشت: نکته مهم دیگر گزینش افراد اصلح در انتخابات‌ است و همانگونه که خداوند در قران کریم تأکید کرده ما باید امانت‌ها را به اهل‌شان بسپاریم که انتخاب وکلای مردم امانتی است که مردم به نمایندگان می‌دهند، لذا باید تلاش کنیم کسانی را انتخاب کنیم که دلسوز مردم و کشور باشند.

استاد دانشگاه یزد گفت: یکی از دغدغه‌های نظام ایجاد فضای رقابت در انتخابات است و همچنان که تا کنون نظام این بستر را فراهم کرده است در این انتخابات هم شاهد فراهم شدن این بستر و زمینه خواهیم بود.

غفوری تأکید کرد: به طور کلی استراتژی نظام و رهبری در انتخابات پیش رو حضور پرشور و مشارکت گسترده مردم، گزینش افراد اصلح، ایجاد فضای رقابت با حضور نامزدهای واجد صلاحیت، حفظ ثبات سیاسی و آرامش و موظبت نسبت راهبرد فرصت‌طلبانه دشمن برای تبدیل انتخابات به چالش و سوءاستفاده احتمالی برخی جریان‌های برای سیاسی فتنه‌گری است.

انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار