پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

رئیس‌‌جمهور در جمع یزدی ها:

من قول می دهم سال ۹۵، سال«رونق اقتصادی»است/ یزد نخستین استانی است که آب خلیج‌فارس به آن می‌رسد


رئیس‌جمهور در اجتماع مردم یزد با تاکید براینکه دولت یازدهم کشور را با نفت ۲۵ دلاری اداره کرده است گفت: علی‌رغم همه مشکلات قول می‌دهم که سال ۹۵، سال رونق اقتصادی ایران است.

یه گزارش خبرنگار یزدامروز؛  حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در بیست و پنجمین سفر استانی دولت در اجتماع مردم یزد در محل میدان امیرچخماق حضور یافت و به ایراد سخنرانی پرداخت.

رئیس جمهور گفت: مردم یزد در همه صحنه‌های انقلاب افتخار و حماسه آفریدند و در انتخابات هفتم اسفند نیزحماسه دیگری آفریدند.

روحانی افزود: همانطور که در سال 92، یزدی ها حماسه آفریدند و در آن حماسه برادر من، آقای عارف هم نقش بسزایی داشت.

وی به انتخابات هفتم اسفند اشاره کرد و اظهار داشت:  در حماسه هفتم اسفند، بعد از مقام معظم رهبری که نقش اصلی را در حرکت مردم، پای صندوق انتخابات داشت، همه نخبگان و بزرگان و به‌ویژه افتخارات این شهر در این انتخابات مردم را برای یک حماسه بزرگ دعوت کردند.

حسن روحانی تاکید کرد:  ایرانِ قهرمان، خدمتگزاران خود را هیچ وقت فراموش نخواهد کرد و آ‌ن‌هایی که برای عظمت ایران تلاش کردند و هیچ‌کس نمی‌تواند نام آن‌ها و عظمت آن‌ها را خاموش کند.

رئیس قوه مجریه اذعان داشت: انتخابات هفتم اسفندماه پیروزی یک جناح به جناح دیگر نبود و همه جناح‌ها پیروز شدند؛ اخلاق بر بداخلاقی و اعتدال و میانه‌روی بر افراط پیروز شد. 

وی دولت را آماده همکاری بیشتر با مجلس دهم در سال آینده دانست و گفت:  مجلس دهم و دولت یازدهم در کنار یکدیگر برای حل معضلات این کشور و از جمله استان یزد، بیش از گذشته تلاش خواهند کرد.

رئیس جمهور سپس یه تشریح مشکلات دولت در سال جاری پرداخت و ابراز داشت: سال 94، که روزهای پایانی آن است، به‌دلیل رکود جهانی و کاهش بی‌نظیر نفت که در طول تاریخ قیمت نفت سابقه نداشته است، شاهدیم قیمت نفت به یک پنجم و یک ششم تقلیل پیدا کرد و تمام کشورهای نفت‌خیر دچار مشکل شدند. ارزش پول ملی در یک‌سال‌و‌نیم گذشته در روسیه 98 درصد، جمهوری آذربایجان 104 درصد و در ترکیه، با اینکه کشور صادرکننده نفت نیست،‌ارزش پول ملی 31 درصد کاهش پیدا کرده است.

رئیس دولت یازدهم خطاب به منتقدان دولتش اظهار داشت:  آن‌ها که می‌گویند دولت یازدهم چه کرده توجه کنند که دولت یازدهم کشور را با نفت 25 دلاری، اداره کرده است. ارزش پول ملی را علی‌رغم کاهش قیمت نفت، حفظ کرده است. ثبات و آرامش بازار را هم حفظ کرده است؛ روند کاهنده تورم را هم حفظ کرده‌ایم.

وی ادامه داد:  به آن‌هایی که انصاف را در روزهای انتخابات، با بوق‌هایی که در دست داشتند، فراموش کردند؛ می‌گویم که در دوران وفور نفت و قیمت نفت، با اینکه درآمد نفتی در سال 90، 120 میلیارد دلار بود، هیچ‌گونه اشتغالی برای جوانان ما درست نکردند.

روحانی اضافه کرد: علی‌رغم همه مشکلات به مردم قول می‌دهم که سال 95، سال شکوفایی و رونق اقتصادی ایران خواهد بود.

رئیس دولت تدبیر و امید در بخش دیگری از سخنانش گفت:  قدم به قدم به سمت جذب سرمایه داخلی و خارجی و  به سمت رونق اقتصادی و اشتغال حرکت خواهیم کرد و نیاز به اتحاد، وحدت و انسجام داریم.

وی با اشاره به امنیت پایدار کشور در بین کشورهای منطقه اظهار داشت:  باید از همه قهرمانان و ارتش و سپاه و نیروی انتظامی و بسیج و نیروهای امنیتی و اطلاعاتی تشکر کنیم که امنیت و ثبات ایران اسلامی را در سایه فداکاری و تلاش آن‌ها و در سایه انسجام و وحدت ملی شاهد هستیم. 

رئیس‌جمهور بیان کرد: درست است که مردم مشکلاتی دارند و جوانان برای اشتغال نگاه‌شان به رونق آینده است، اما آن‌هایی که انصاف را در این روزهای انتخابات با بوق‌هایی که در دست داشتند، فراموش کردند؛ بدانند که در دوران وفور نفت و قیمت نفت در سال‌های گذشته، با اینکه درآمد نفتی ما در سال 90 معادل 120 میلیارد دلار بود، هیچ‌گونه اشتغالی برای جوانان ما درست نکردند.

وی افزود: در این دو سال به تعداد شاغلان در کشور، یک‌میلیون و 179 هزار نفر اضافه شده که در 2سال گذشته تقریباً به‌صورت میانگین سالی 600 هزار اشتغال بوده است و این میزان باید به یک میلیون اشتغال در سال برسد

رئیس‌جمهورگفت: از همه محققان، اساتید و افراد منصف جامعه می خواهم آمار را در شرایط سختِ سالی که رو به اتمام داریم برای جوانان توضیح دهند

حجت‌الاسلام روحانی در بخش دیگری از سخنانش در ارتباط با برنامه‌های دولت برای استان یزد، اظهار داشت: اختصاص 532 میلیارد تومان اعتبار برای پروژه‌های راه و راه‌آهن یک بخش از این برنامه‌ها است؛ اختصاص 155میلیارد تومان اعتبار برای پروژه‌های بخش کشاورزی به‌ویژه طرح‌های نوین آبیاری که استان و شهر یزد در زمینه آب نیازمندی‌های شدید خود را دارد، از دیگر برنامه‌ها است.

وی افزود: اختصاص 85 میلیارد تومان اعتبار برای پروژه‌های بخش علمی، فرهنگی، گردشگری، دفاع‌مقدس و ایثارگران، 17 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل 8 پروژه ورزشی استان یزد، 7 میلیارد تومان برای تکمیل بیمارستان شهید صدوقی و دانشکده طب سنتی، 5 میلیارد تومان برای اجرای طرح ویژه مشارکت جامع در طرح‌های زیست‌محیطی و 237 میلیارد تومان از محل منابع شرکت‌های وزارت نفت برای طرح تکمیل گازرسانی استان در این سفر رقم می‌خورد.

رئیس‌جمهور در ادامه خاطرنشان کرد: همچنین اختصاص 425 میلیارد تومان از محل سازمان تامین اجتماعی برای تامین بهداشتی و درمانی و 195 میلیارد تومان از محل وزارت ارتباطات برای اجرای طرح‌های پروژه ارتباطی و فناوری اطلاعاتی در یزد از جمله مصوبات این سفر است.

وی تصریح کرد: در سال‌های آینده پروژه‌هایی برای انتقال آب به فلات مرکزی خواهیم داشت، براساس برنامه‌هایی که داریم، یزد نخستین استانی است که در این فلات آب خلیج‌فارس به آن می‌رسد و 4 هزار میلیارد تومان برای این طرح اختصاص داده شده است. برای این طرح 400میلیون دلار از صندوق توسعه ملی اختصاص می‌دهیم و 900 میلیارد تومان هم از منابع شرکت‌ها، 600 میلیارد تومان از منابع بانک‌ها و 1000 میلیارد تومان هم از بخش خصوصی به این طرح اختصاص می‌یابد.

رئیس جمهوراز اختصاص 44 طرح و پروژه برای استان یزد خیر داد و گفت:اعتبار این طرح‌ها 970 میلیارد تومان است که همه این طرح‌ها در سال‌های 95 و 96 اجرایی می‌شود.

گفتنی است رئیس‌جمهور در بخش ابتدایی سخنانش، یزد را نگین کویر ایران، شهر ایمان، عرفان و عشق به خاندان رسالت دانست  و گفت: آشنایی من با دیار یزد بیش از 50 سال می‌گذرد و شور مردم یزد همان شور سال 54 است؛ مردم یزد در سال 54 تا 57 در انقلاب اسلامی ایران فعالیت‌های مهمی انجام دادند و بعد از قم و تبریز، سومین ستون تحرک انقلاب اسلامی ایران در انقلاب 57 بودند.

حجت‌الاسلام روحانی خاطرنشان کرد: در فروردین 57، من در شهر یزد بودم و دلاوری‌های مردم این استان را از نزدیک دیدم، همچنین قهرمانی‌های تیپ‌الغدیر را در عملیت‌های مختلف و به‌ویژه در عملیات خیبر از نزدیک شاهد بودم.

وی ادامه داد: مردم یزد دار ایمان، جهاد، فداکاری، کوشش و عشق به انقلاب، امام، رهبری معظم انقلاب و ایران اسلامی هستند و من خودرا از دیار شما یزد می‌دانم و به این موضوع افتخار می‌کنم که شاگرد استاد بزرگ حوزه آیت‌الله العظمی سید محمد محقق داماد بودم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه استوانه‌های علم و دانش در حوزه علمیه قم و موسس حوزه علمیه قم از دیار یزد بوده است، بیان کرد: با استعداد‌ترین شاگردان در حوزه و دانشگاه از دیروز تا امروز از استان یزد بوده است.

روحانی بیان کرد: من وقتی در سال 59 وارد مجلس شورای اسلامی شدم، آنچه مردم یزد به مجلس فرستاده بودند، دسته‌گل‌ها و چراغ‌های درخشان مجلس شورای اسلامی بودند.

وی به روح مرحوم سیدرضا پاک‌نژاد نماینده شهید مردم یزد در مجلس شورای اسلامی درود فرستاد و گفت: آقای پاک‌نژاد یکی از نمایندگان برجسته مجلس اول بود و در همان مجلس از اردکان، برادرم آقای خاتمی در مجلس بود.

رئیس‌جمهور خطاب به مردم ایران تصریح کرد: شما با حضورتان پای صندوق انتخابات، بار دیگر نشاط و امید را به این کشور بازگرداندید؛ رأی شما مردم رأی به عقلانیت، منطق و امید به آینده بود.

وی ادامه داد: امروز، روح و امیدی جدید در کالبد این کشور دمیده شده و دل‌ها را باید از کینه‌ها بشوئیم، امروز روز وحدت، اتحاد است. خداوند نعمت بزرگی در این انتخابات به ما داد و باید قدردان این نعمت بزرگ باشیم و قدردانی و سپاس این نعمت به این است که به مردم عزیز کشورمان، خدمت کنیم.

لازم به ذکر است در این سفر محمدرضا عارف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور، حجت‌الاسلام والمسلمین شهیدی‌محلاتی معاون رئیس‌جمهور رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران و حسین فریدون دستیار ویژه رئیس‌‌جمهور حسن روحانی را همراهی می کنند.

آخرین اخبار آخرین اخبار