محتوا محتوادشتی گفت: هرچند پیروزی نظامی بر داعش دستاورد مهمی بود اما مهترین دستاورد شکست تفکر و منطق مدیریت کشورهای عربستان یا ترکیه در منطقه و جایگزینی این دو کشور به‌جای انقلاب اسلامی بود

 به گزارش خبرنگار یزدامروز؛ کارشناس مسائل سیاسی در استان یزد در شانزدهمین کنگره آسمانی عروج که در دانشگاه آزاد یزدبرگزارشد با اشاره به شرایط حساس و مهم کنونی انقلاب اسلامی در جهان اظهار داشت: امروز انقلاب اسلامی در حال گذار از یک دوره بسیار حساس و مهم بوده و معتقدیم مجموعه آنچه برای مدیریت انقلاب اسلامی در منطقه پیش‌بینی‌شده بود هیچ‌کدام نتوانست مانع حرکت انقلاب اسلامی در منطقه شود.

غلامحسین دشتی بابیان اینکه استکبار جهانی تلاش زیادی برای حضور در منطقه به‌ویژه در دو کشور استراتژیک عراق و سوریه صورت داد گفت: به راه‌اندازی جنگ نیابتی در این دو کشور و علم کردن داعش تنها برای تغییر مدل مدیریتی منطقه بود که حتی بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار بود داعش برای 30 سال در منطقه حضورداشته باشد اما دنیا دید که قدرت نظامی ایران در منطقه ظرف چند سال به داعش نظامی پایان داد هرچند معتقدیم داعش به‌صورت ریشه‌ای از بین نرفته است.

دشتی مهم‌ترین دستاورد پیروزی انقلاب اسلامی در منطقه را شکست مدل جایگزین انقلاب اسلامی در منطقه دانست و گفت: هرچند پیروزی نظامی بر داعش دستاورد مهمی بود اما مه‌ترین دستاورد، شکست تفکر و منطق مدیریت کشورهای عربستان یا ترکیه در منطقه و جایگزینی این دو کشور به‌جای انقلاب اسلامی بود.

عربستان و ترکیه الگوی اسلامی غرب پذیر

وی کلیددار بودن کعبه، برخورداری از وجهه مناسب ظاهری اسلامی، وجود ذخایر فراوان مادی و وابستگی فکری و سیاسی به غرب را مهم‌ترین علل انتخاب عربستان برای مدیریت منطقه عنوان کرد و اظهار داشت: هرچند ترکیه نیز دیگر گزینه غربی‌ها برای این امر بود و قرار بود این دو کشور به‌عنوان کشورهای الگوی اسلامی غرب پذیر با فتح چند کشور پیرامون، جایگزین انقلاب اسلامی در منطقه شوند اما این اتفاق با مدیریت انقلاب اسلامی در منطقه صورت نگرفت.

دشتی بزرگ‌ترین خدمت داعش به جهان اسلام را اثبات عدم لیاقت و صلاحیت تفکر وهابیت و نظم سیاسی خلافت برای مدیریت جهان اسلام عنوان و ابراز داشت: داعشی ها ثابت کردندکه کشورهای حامی آن‌ها نه‌تنها این شایستگی را ندارند بلکه خود نیز دچار مشکلات فراوان داخلی هستند.

کارشناس مسائل سیاسی در استان خاطرنشان کرد: جهان امروز می‌داند، تنها انقلاب اسلامی ایران می‌تواند ظرفیت‌های فکری و اعتقادی نظام اسلامی کشورهای منطقه را مدیریت کند چراکه جنگ نیابتی استکبار در عراق و سوریه باهدف تحریک کشورهای اسلامی علیه جمهوری اسلامی بود که به‌ظاهر این جنگ به اتمام رسید.

بالاترین دستاورد پیروزی بر داعش شکست منطق جایگزینی انقلاب اسلامی در منطقه بود

وی بالاترین دستاورد پیروزی انقلاب اسلامی بر داعش را شکست منطق استکباری برای جایگزینی انقلاب اسلامی در منطقه دانست و گفت: دستاورد بزرگ ما اثبات برتری مکتب بود نه قدرت نظامی، هرچند نشان دادیم درزمینهٔ نظامی هم‌دست برتر را در منطقه داریم.

معاون سابق سیاسی امنیتی استانداری یزد با اشاره به سالگرد ارسال نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان اروپایی اظهار داشت: منطق انقلاب اسلامی منطقی مبتنی بر اخلاقیات، دفاع از حیثیت جهان اسلام و مقابله حقیقی با تروریسم و زیاده‌خواهی‌ها در منطقه بوده که گسترش این منطق ایادی استکبار را به‌شدت نگران کرده است.

دشتی با اشاره به این مطلب که جهان امروز در آستانه یک تحول بزرگ سیاسی است که دنیا آن را شکاف و پراکندگی قدرت‌ها می‌داند گفت: نگرانی دیگر غربی‌ها این است که کشورهایی که امروز توانایی همراهی چند کشور که زخم استکبار را بر پیکر خوددارند به قدرت منطقه‌ای تبدیل شوند.

وی در ادامه دانشگاه را معراج الهی برشمرد و اظهار داشت: یکی از شهدای عزیز این دانشگاه شهید محمدخانی است که مدافع یک تفکر شد و درراه ایمان و عقیده خویش جان خود را تقدیم کرد و قدرت همین تفکر است که برخی کشورهای منطقه را از خواب غفلت بیدار کرده و امروز انقلاب اسلامی چنان در بلوغ و اعتمادبه‌نفس قرارگرفته که از یکسو خطاب به جوانان اروپایی نامه‌نگاری می‌کند و از سوی دیگر علاوه بر نقش نظامی نقش فرهنگی در منطقه‌ ایفا می‌کند.

کارشناس مسائل سیاسی در استان تصریح کرد: بزرگ‌ترین خطری که در کمین انقلاب است این است که انقلاب، آرمان‌ها و اهداف آن بزرگ شود اما نیروهایی که می‌خواهند آن را پیش ببرند ناتوان باشند.

دشتی؛ امام خمینی (ره) را پیشران و پیشگام انقلاب دانست و گفت: امام (ره) هر آنچه از امت انتظار داشت ابتدا در خود جمع کرد و معنی پیشتاز بودن تقویت ارزش‌ها در خود است بنابراین کسانی که به دنبال پیشرانی انقلاب اسلامی هستند ابتدا باید خود را مهیا کنند.

معاون سابق سیاسی امنیتی استانداری یزد با اشاره به این‌که در مباحث تمدنی اگر کشوری ظرفیت فرهنگ و تمدنی را نداشته باشد آن فرهنگ به مکان مستعد منتقل می‌شود اظهار داشت: پیامبر اکرم (ص) اسلام را در مکه آغاز کرد اما چون مکه شرایط پیشرفت اسلام را در خود نداشت آن را به مدینه هجرت داد و این تمدن در مدت 10 سال پیشرفت‌های عظیم کرد بنابراین اگر ما خودمان را به‌اندازه عظمت و بزرگی انقلاب بزرگ نکنیم این فرهنگ از دستمان خارج‌شده و کشورهای دیگر میزبان انقلاب اسلامی خواهند شد.

وی دانشجویان را پرچم‌داران اصلی انقلاب اسلامی دانست و اذعان داشت: مشارکت در مباحث جدی دینی و سیاسی، بحث و گفتگو، نگاه جهانی داشتن و مطالعه می‌تواند دانشجویان ما را برای هم‌اندازه شدن انقلاب و حراست از آن آماده کند.

انتهای پیام/ح


آخرین اخبار آخرین اخبار