پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

مسئول سازمان بسیج مهندسین استان یزد در گفتگوی اختصاصی با یزد امـــروز؛

مهندسین،قشرزحمت کش و تاثیر گذار اما مظلوم و بی پشتوانه/ درخواست سازمان بسیج مهندسین از جامعه مهندسی استان یزد


قشر مهندسین جامعه قشر بسیار زحمت کش و تاثیر گذار و در عین حال مظلوم و بی پشتوانه ای است چراکه هیچ تشکل و صنفی وجود ندارد تا از حقوق آن ها دفاع کند و به همین دلیل در بسیاری از مواقع حق آن ها پایمال می شود.

به گزارش خبرنگار یزد امــــــروز؛ 5اسفند زاد روز تولد پدرعلم ریاضیات و نجوم ،دانشمند قرن هفتم هجری قمری«ابو جعفر نصیرالدین محمد بن حسن طوسی» معروف به «خواجه نصیرالدین طوسی» است که به پاسداشت خدمات ارزنده این دانشمند فرهیخته ایران زمین، این روز به نام روز مهندس  نام گذاری شده است.


واژهٔ مهندس برگرفته از کلمه عربی هندسه بوده که  معنای فارسی آن اندازه است. این واژه در فارسی میانه،  به گونه ای  تلفظ می‌شده که پس از صرف آن در یکی از بابهای زبان تازی واژه مهندس به معنی اندازه گر از آن ساخته شده است.


در ابتدا، مهندس به کسی گفته می‌شد که ماشین‌های نظامی را می‌راند. مفهوم مهندس غیر نظامی در قرن شانزدهم در هلند پدید آمد و به سازندگان پل‌ها وجاده‌ها نسبت داده می‌شد، سپس این مفهوم در انگلیس و سایر کشورها هم ظاهر شد.


همچنین این روز سالروز تشکیل بسیج مهندسی نیز می باشد بدین مناسبت با مسئول سازمان بسیج مهندسین استان یزد  سید جلیل منتظری که خود فارغ التحصیل رشته معماری است  گفتگویی ترتیب داده ایم که خواندن آن خالی از لطف نیست:


به عنوان اولین سوال هدف از تشکیل بسیج مهندسین چه بود؟ در راستای تحقق اهداف بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ایران مبنی بر تشکیل بسیج 20میلیو نی و به منظور اعتلای خدمت رسانی به مردم، انجام منویات حضرت امام خامنه ای(مد ظله العالی) و تقویت نظام مقدس جمهوری اسلامی این سازمان تشکیل و به 3قشر بسیج مهندسی کشاورزی،صنعت و عمران تقسیم شده است.

 


در حال حاضر بسیج مهندسین استان یزد چند عضو دارد و مهندسین متمایل به عضویت در این سازمان چگونه به آن مبادرت کنند؟
در حال حاضر تعداد3500نفر عضو بسیج مهندسین استان هستند و سازمان بسیج مهندسین دست تک تک دوستانی که مایل به کمک و همیاری این سازمان را داشته باشند به گرمی می فشارد. اما مهندسان عزیز می توانند با حضور در دفاتر کانون بسیج مهندسین مستقر در نظام های مهندسی و یا مراجعه به سازمان بسیج مهندسین واقع در بلوار شهید صدوقی جنب بهداری سپاه به عضویت این سازمان در آیند.

 


برنامه های این سازمان برای ارتقای جایگاه مهندسین چیست؟ همانطور که مستحضرید قشر مهندسین جامعه قشر بسیار زحمت کش و تاثیر گذار و در عین حال مظلوم و بی پشتوانه ای است  چراکه هیچ تشکل و صنفی وجود ندارد تا از حقوق آن ها دفاع کند و به همین دلیل در بسیاری از مواقع حق آن ها پایمال می شود لذا سعی شده در بسیج مهندسی به مشکلات این عزیزان رسیدگی و تاحد ممکن مرتفع شود.

 


فرمودید یکی ازهدف های تشکیل بسیج مهندسی ارائه خدمت به مردم می باشد دراین زمینه چه اقداماتی صورت گرفته است؟ در سازمان بسیج مهندسی از تخصص و توانایی های مهندسان در رشته های تخصصی آنان  جهت  آموزش مردم استفاده شده است بطور مثال دربحث اردوهای جهادی از مهندسین کشاورزی در زمینه آموزش روستائیان و یا دربحث طرح های صرفه جویی در زمینه های عمرانی  از مهندسان این رشته کمک گرفته شده است.

 


و اما صحبت پایانی؟ بنده اجازه می خواهم در پایان دو مطلب را بیان کنم ابتدا اینکه درب  سازمان بسیج مهندسی به روی همه مهندسان شریف و زحمتکش استان باز بوده و از آنان تقاضا دارم برای ارائه خدمات مطلوب تر به مردم استان، یاری گر این سازمان باشند و یقین بدانند که لحظه ای از وقت آنان هدر نخواهد رفت.

 

و اما نکته دوم ، بدین وسیله ازهمشهریان عزیزبرای سرمایه گذاری در شرکت توسعه عمران شهرستان یزد که با هدف جذب سرمایه های خرد مردم تاسیس شده و باید حداقل نیم درصد جمعیت شهر در آن عضو باشند دعوت بعمل می آید. البته ذکر این نکته ضروری است که این شرکت در چهارچوب سازمان بسیج مهندسین نمی باشد.


آخرین اخبار آخرین اخبار