پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

سرپرست پلیس راهور استان یزد:

موتورسواران قریب به نیمی از فوتی های تصادفات یزد را تشکیل می دهند/ خط و نشان پلیس راهور برای رانندگان پُرخطر


سرهنگ مهدی زارع گفت: از مجموع متوفیان، 47 درصد موتور سوار، 40 درصد عابرین پیاده و مابقی سرنشینان خودروها، دو چرخه سوار و ... هستند.

سرهنگ مهدی زارع در مصاحبه با خبرنگار یزدامروز، پیرامون آمار تصادفات در سه ماهه ابتدای سال جاری گفت: تعداد فوتی های ناشی از تصدفات در معابر شهری در سه ماهه نخست امسال 15 نفر بوده که نسبت به تعداد 27 نفر فوتی مدت مشابه در سل قبل شاهد کاهش 44 درصدی هستیم.

قریب به نیمی از متوفیان تصادفات در یزد را موتورسواران تشکیل می دهند

سرپرست پلیس راهور استان یزد افزود: همچنین از مجموع 15 نفر فوتی درون شهری استان 12 نفر مر بوط به تصادفات شهر یزد بوده  و نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش 25 درصدی را شاهد هستیم.

زارع  با بیان اینکه از مجموع متوفیان، 47 درصد موتور سوار، 40 درصد عابرین پیاده و مابقی سرنشینان خودروها، دو چرخه سوار و ... هستند گفت: از مجموع متوفیان 15 درصد آنان یعنی تعداد 2 نفر از اتباع بیگانه بودند ضمن اینکه 70 درصد متوفیان موتور سوار در رنج سنی 20 تا 40 سال قرار دارند.

وی از کاهش 37 درصدی تصادفات جرحی در استان خبر داد و ابراز داشت: مجموع مجروحین در سه ماهه نخست سال جاری 786 نفر است که این عدد در مدت مشابه هزار و 77 نفر بوده است البته در زمینه تصادفات دوچرخه سواران فوتی نداشتیم اما میزان تصادفات با رشد 14 درصدی همراه بوده که افزایش تردد دوچرخه سواران در سطح شهر را نشان می دهد.

کاهش آمار تصادفات ناشی از تشدید برخورد پلیس با متخلفان است

سرپرست پلیس راهور استان یزد علت کاهش تصادفات را تشدید برخورد پلیس با رانندگان متخلف و پرخطر عنوان  کرد و گفت: هر چند در یکماهه ابتدای سال، کرونا سبب کاهش ترافیک در معابر شهری شد اما خلوتی خیابان ها منجر به تشدید تصادفات  در اثر افزایش سرعت شده است بنابراین آنچه سبب کاهش آمارها شده برخورد با رانندگان پرخطر است که با دستور مقام قضایی وسیله نقلیه این قبیل رانندگان که اقدام به حرکات مارپیچ و لایی در معابر کردند از یک تا سه ماه توقیف شده است.

وی تاکید کرد: دوربین های نظارتی، سرعت سنج و حضورعوامل راهور در معابر شهری در حال رصد حرکات مخاطره آمیز اندک رانندگان پرخطر بوده و روند توقیف وسایل نقلیه نیز بدین شکل است که تا سه مرتبه برای راننده پرخطر پیامک تحویل خودرو به پارکینگ های سطح شهر ارسال می شود و در صورت تمرد فرد خاطی، با دستور قضائی توقیف وسیله نقلیه در سیستم قرار گرفته و در هر کجای کشور که تردد داشته باشد توقیف و روانه پارکینگ خواهد شد.

زارع با بیان اینکه خوشبختانه اکثر رانندگان یزدی نسبت به رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی اهتمام داشته و اندک افرادی اقدام به رانندگی پرخطر و قانون شکن دارند ابراز داشت: آموزش شهروندان ،فرهنگ سازی توسط رسانه ها و اصلاح هندسی معابر نیز از دیگر اقدامات انجام شده و موثر در کاهش تصادفات بوده که امیدواریم این روند همچنان ادامه داشته باشد و در پایان سال از این منظر از وضعیت مطلوبی برخوردار باشیم.

نصب دوربین در زیرگذرها در کاهش تصادفات موثر بوده است

سرپرست پلیس راهور یزد در بخش دیگری از سخنانش در خصوص کمرنگ شدن تاثیر دوربین های سرعت سنج در کاهش تصادفات نسبت به گذشته گفت: در ابتدای نصب دوربین ها سرعت سنج، جو روانی در جامعه ایجاد شد و مردم از ترس جریمه سرعت مجاز را رعایت می کردند اما با گذشت زمان و شناسایی محل دوربین ها اثرآن ها  منوط به اطراف دوربین شد که البته جابه جایی برخی دوربین ها و نصب دوربین های جدید در معابر پرخطر نظیر زیرگذرها اثر دوربین ها را بازگردانده و تصادفات را کاهش داده است.

زارع تصریح کرد: البته دوربین های نظارتی هم قابلیت اعمال قانون را داشته و با ضبط تصاویر و حرکات مخاطره آمیز، رانندگان پرخطر را زیر ذره بین پلیس قرار داده و به هیچ عنوان تخلفات از چشمان پلیس پوشیده نخواهد بود.

این مقام مسئول در خصوص علت کم رنگ شدن حضور پلیس در معابر شهری هم گفت: اولویت  پلیس راهور حضور در سطح شهر بوده  و برهمین اساس از تمامی پتانسیل خود برای کنترل ترافیک و حضور در معابر شهری استفاده می کند اما با توجه به اینکه عوامل مستقر در سطح شهر از عزیزان نظام وظیفه هستند در برخی ایام که سهیمه ما بیشتر باشد این حضور بیشتر و زمانی که سهمیه ما کمتر باشد حضور کمتر است.

پارکینگ ها باید در برابر خسارت وارده به وسائل نقلیه شهروندان پاسخگو باشند

وی در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به گلایه های مردمی مبنی بر عدم نگهداری صحیح وسائل نقیله در پارکینگ ها گفت: پلیس راهور در این زمینه هیچ دخالتی نداشته و به دلیل اینکه پارکینگ های سطح شهر تماما بخش خصوصی هستند مسئولیت حمل و نگهداری وسایل نقیله و پرداخت خسارت حین حمل و زمان نگهداری با پارگینگ بوده و افرادی که دراین خصوص متضرر شوند می توانند با طرح شکایت در محاکم قضائی نسبت به احقاق حق خود اقدام کنند.

خط و نشان  پلیس راهور برای رانندگان پُر خطر

سرپرست پلیس راهور استان یزد با اشاره به رشد 14 درصدی تصادفات دورچرخه سواران و با توجه به تردد آنان در شب در معابر شهری به این افراد توصیه کرد با نصب چراغ چشمک زن یا شبرنگ و پوشیدن لباس روشن در معابر شهری تردد کنند و از تردد در معابر تاریک پرهیز کنند.

زارع تاکید کرد: با توجه به حرکت گروهی دوچرخه سواران در شب باید این افراد آموزش های لازم را فرا بگیرند.

وی همچنین خطاب به رانندگان پر خطر ابراز داشت : این افراد بدانند که هیچ راه فراری از دست پلیس ندارند و پلیس با چشمانی باز تمامی حرکات مخاطره آمیز آنان را رصد و به شدت برخورد خواهد کرد.

گفتنی است ریاست پلیس راهور شهرستان بافق همچنین جانشینی و ریاست پلیس راهور شهرستان یزداز سوابق مدیریتی شرهنگ زارع سرپرست فعلی پلیس راهور استان یزد است

انتهای پیام/ح


آخرین اخبار آخرین اخبار