پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری یزدخبر داد

موزه کتیبه‌های سنگی هفته جاری در یزد افتتاح می شود


مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری یزد با بیان اینکه در نوروز سال 93 گنجینه‌ای به عنوان موزه راه‌اندازی کردیم که الان کاندید موزه برتر کشور شده است؛ گفت: موزه کتیبه‌های سنگی مجموعه نفیسی است که هفته جاری در خانه نواب محله فهادان افتتاح خواهیم کرد.

به گزارش یزد امــــــروزبه نقل از یزد آوا، مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد عصر امروز در نشستی خبری با اصحاب رسانه برگزاری هشتمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی در استان یزد را نشاندهنده توان ایجاد شده در استان و به نفع آینده یزد دانست.


محمد مهدی شرافت با اشاره به توقف روند ساخت موزه منطقه ای کویر یزد در پل الغدیر گفت: سازمان میراث فرهنگی استان با ساخت این موزه مخالف نبود بلکه جایی که برای این موزه پیشنهاد شده بود جزء اولویت‌های مشاور این پروژه نبوده است و اکنون خانه صدری‌ها به عنوان جایگزین برای استقرار موزه منطقه ای کویر در نظر گرفته شده است.


وی با بیان اینکه  در نوروز سال 93 گنجینه‌ای به عنوان موزه راه‌اندازی کردیم که الان کاندید موزه برتر کشور شده است؛  ادامه داد: موزه کتیبه‌های سنگی  مجموعه نفیسی است که  هفته جاری در خانه نواب محله فهادان افتتاح خواهیم کرد.


مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری یزد با بیان اینکه انجمن‌های میرث فرهنگی تعطیل شده بود، از اغاز فعالیت آنها در استان از هفته گذشته خبر داد و گفت: دبیرخانه این انجمن اداره کل میراث فرهنگی است.


وی با اشاره به اقداماتی که در راستای ثبت جهانی بافت تاریخی یزد صورت گرفته ادامه داد: خوشبختانه الان تقویم زمانی بافت تاریخی یزد بسته شده و مواردی که باید به یونسکو ارسال کنیم تا آذر آماده خواهد شد.


شرافت افزود: تاکنون استان یزد هیچ مورد ثبت جهانی مستتقل ندارد و اتفاق بی نظیری است که برای اولین بار از جمهوری اسلامی ایران یک شهر زنده و پویا برای ثبت جهانی به یونسکو معرفی می‌شود که می‌تواند تاثیر بالایی در زمینه جذب گردشگر خارجی به کشور داشته باشد.

 

مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تصریح کرد: با تمام نابسامانی‌ها و مشکلات در بافت تاریخی یزد، این بافت نشانگر معماری و شهرسازی اسلامی و پویاترین و زنده ترین بافت تاریخی است.

 

شرافت یزد با اشاره به طرح توسعه امامزاده جعفر(ع)، افزود: اگر طرحی در زمینه توسعه امامزاده بود ما مشکلی نداشتیم و مشکل اصلی ما نبود طرح در این خصوص بود.

 

وی ادامه داد: مشاوری برای این طرح در نظر گرفته شد و طبق زمان‌بندی باید تا چند روز آینده محدوده اجرای این طرح را اعلام کند و اگر طرح آماده شود، ما خارج از نوبت به آن می‌پردازیم.

 

مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان با اشاره به تخریب‌های صورت گرفته در اطراف مسجد ملا اسماعیل، با بیان اینکه این اقدام ارتباطی با طرح توسعه امامزاده جعفر(ع) ندارد، آن را خلاف آنچه در شورای فنی استان تصویب شده بود عنوان و تصریح کرد: مجموعه تخریب شده باید حفظ می‌شد  و در این زمینه شکایتی تنظیم شده است و به طور جدی پیگیر موضوع خواهیم بود تا عین ساختمان مجددا ساخته شود.

 

شرافت با بیان اینکه باید زندگی به بافت تاریخی برگردد، تأکید کرد: اولویت سازمان میراث فرهنگی ساخت هتل نیست بلکه حضور و زندگی مردم در بافت تاریخی است، برنامه ما ساخت هتل و پارکینگ خارج از بافت تاریخی است و برای تقاضاهای ساخت هتل در بافت تاریخی سختگیرانه عمل خواهیم کرد.


آخرین اخبار آخرین اخبار