پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

پاسخ سلحشور به اظهارات جنجالی نعیمی؛

مگر مسجد می تواند با تئاتری که ارزش‌های اسلامی اغلب در آن کمتر رعایت می‌شود کاری هم داشته باشد؟


هفته گذشته، نعیمی یکی از فعالان عرصه نمایش در برنامه مجله تئاتر سخنانی را مطرح کرد که جنجال‌ ساز شد و پس از آن فرج‌الله سلحشور در واکنش به اظهارات او نامه‌ای نوشت متن نامه به شرح زیر می باشد.

یزدامـــــــــروز؛ هفته گذشته در یک برنامه تلویزیونی یکی از فعالان عرصه نمایش سخنانی درباره مسجد کنار تئاتر شهر گفت. او گفته بود: «به نظر من از دولت اول آقای احمدی‌نژاد بی‌توجهی به فرهنگ، هنر و تئاتر آغاز شد از قضا و بد‌بختانه عناد آقای احمدی‌نژاد با تئاتر از زمان شهر‌دار شدنشان شروع شد، یعنی زمانی که ایشان آمدند پارکینگ تئاتر شهر را تبدیل به مسجد کردند و ما و همه شما از همین برنامه اعلام می‌کنیم زمانی که این مسجد افتتاح شد و بلند‌گو‌های این مسجد شروع کنند به کار کردن دیگر حاضر نخواهیم بود هیچ کدام از ما آنجا تئاتر کار بکنیم. شک نکنید اینجا محملی برای نابود کردن تئاتر کشور است.»


این سخنان نعیمی بدون هیچ برداشت جناحی به راحتی از جانب بسیاری از مخاطبان می‌تواند اینطور برداشت شود که او ضدیتی با مسجد دارد و از ابزار تحریم نمایش در مواجهه با مسجد و انتقاد سیاسی‌ای که به احمدی‌نژاد دارد، بهره برده است. بخش دیگری، معتقد بودند که انتقاد او به تداخل زمان اجرای نمایش با زمان برنامه‌های مسجد بر‌می‌گردد که انعکاس صدا از بلندگوی مسجد به دلیل ضعف سیستم ضد صوت و آکوستیک سالن‌ها در میانه نمایش پخش می‌شود و نمایش‌های در حال اجرا با مشکل مواجه می‌شوند. انتقاد آن‌ها به برنامه‌ریزی و وضعیت سالن‌ها بود.گروهی سومی هم به استقبال سخنان نعیمی رفته و طبق معمول با تعمیم آن‌ها به تیترسازی در مواجهه جدی با اعتقادات دینی مردم ایران پرداخته بودند. خود نعیمی هم در این باره توضیحات دیگری درباره سخنانش و روشن شدن موضوع مدنظرش داده بود. که این توضیحات را برخی پذیرفتند و برخی نپذیرفتند.
پس از انتشار این گفته‌های نعیمی که از رسانه ملی شنیده شد، «فرج‌الله سلحشور» کارگردان سینما و تلویزیون در پاسخ به اظهارات او متنی را نوشته و در اختیار رسانه‌ها قرار داده و خواستار انتشار آن شده است.

متن کامل نامه آقای سلحشور را بدون هیچ‌گونه دخل و تصرفی در ادامه می‌خوانید:
به نام او که از حضورش شرمساریم...
حرف درست را شما زدید آقای حمیدرضا نعیمی؛ چه نسبتی میان مسجد و تئاتر هست. تئاتری که ارزش‌های اسلامی اغلب در آن کمتر رعایت می‌شود با مسجد چکار دارند؟ اینجا که یک کشور اسلامی و امام زمانی نیست! در اینجا که مسجد و محراب محور انقلاب و پایگاه عقیدتی مردم نیست!


در این کشور به جای حضرت قاسم و علی اکبر و شهید فهمیده و همت قرار است هنرپیشه‌ها و خواننده‌ها و فوتبالیست‌ها الگو باشند! در اینجا منبر و مسجد دیگر، سنگری فراموش شده و قدیمی است. اکنون سینما و تلویزیون منبر و تریبون اصلی مردم است. با این وصف چه کسی به خود جرأت داده که در مقابل تئاتر شهر مقدس و ارزشمند شما! مسجد را علم کند!


آقای نعیمی هنرمند فرهیخته و تئاتری عزیز، شما از وجود مسجد در کنار تئاتر شهر خیلی ناراحت نباشید. مسجد قبلاً بازدارنده و هدایتگر و مانع گناه می‌شد، در حال حاضر شما می‌توانید آزاد و راحت باشید. مسجد دیگر مزاحمتی برای تولید آثار ضد ارزشی، ضد ملی و ضد مکتبی و ضد انقلابی شما ندارد. بچه حزب الهی‌ها و مسئولین دولتی خوابند، متوجه نمی‌شوند. اگر موافقی آستین بالا بزنیم و شبانه مسجد را خراب کنیم!


راه دیگری هم وجود دارد : اگر دیدن مسجد و مناره‌ها روح لطیف و هنرمندانه شما را آزرده می‌کند دیوار بلندی جلوی مسجد بکشیم تا آرامش شما به هم نخورد و رنجیده خاطر نشوید؟ وقتی قرار می‌شود که فرهنگ کشور اسلامی توسط شما و دوستانتان برای جامعه تبلیغ و تزریق شود معلوم است که دیگر جایی برای مسجد و مسجدی‌ها باقی نمی‌ماند!


اگر کمی همت و پافشاری کنید تردید نکنید که برخی مسئولین درب مسجد را خواهد بست. چون تئاتر از ارکان اصلی و اساسی این مملکت است. مخصوصاً تئاتری که شما در آن فعال هستید! مسئولین فرهنگی هنری جمهوری اسلامی می‌دانند که اگر تئاتر این مملکت تعطیل شود در ارکان مملکت خلل خواهد افتاد. چون این مملکت هر چه دارد از تئاتر دارد نه از مسجد و جهاد و شهدا! اگر لازم باشد مسئولین فرهنگی بین تئاتر و تئاتری‌هایی مثل شما، یکی را انتخاب کند تردید نکنید که درب مسجد را خواهند بست! چون با بسته شدن درِ مساجد آب از آب تکان نمی‌خورد.


درهر حال شما نور چشم این ملت و الگو و امید این مردم هستید. هر چه فرمان دهید همان را اطاعت خواهیم کرد! می‌دانم همکارانتان هم با شما هم عقیده‌اند و می‌توانید از پشتیبانی آنها هم استفاده کنید. اگر تقاضای دیگری هم دارید می‌توانید سفارش دهید! کسی نیست که در برابر شما از مسجد و مسجدی‌ها دفاع کند.. تقاضای بعدی شما می‌تواند تأسیس مراکز تعطیل شده در اوائل انقلاب باشد تا شما برای خلق آثار هنری خود در آن مراکز کمی تلطیف روح کنید! خداوند شما و مسئولینی را که از شما حمایت می‌کنند انشاالله با هم محشور کند.


جایی نیست که از شما به آنجا شکایت کنیم، اگر باشند هم یا خوابند یا به شکایاتی از این دست بها نمی‌دهند. چاره‌ای نداریم جز آنکه شکایت به خدا ببریم. خوش باشید آقای نعیمی ...

منبع: تسنیم

 


آخرین اخبار آخرین اخبار