پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

تدبیر مسئولین و جیب خالی مردم؛

میوه درآستانه حذف از سبدکالای یزدی‌ها/مردم توان خرید پرتقال 9هزار تومانی را ندارند


هر چند مسئولین از تورم صفر درصدی دم می زنند و برخی از تعادل بازار میوه در ایام نوروز خبر می دهند ولی مردم یزد اعتقادی به این سخنان ندارند و از رها شدن بازار میوه به حال خود گله دارند.

به گزارش یزدامــــروز، در پی درخواست های مکرر مخاطبان جهت انعکاس وضعیت قیمت میوه در ایام تعطیلات سری به سطح شهر زدیم تا ضمن احترام به خواسته مخاطبان صحت اظهرات مسئولین امر را نیز بررسی کنیم.

 

یکی از فروشندگان میوه در مصاحبه با یزد رسا با اشاره به کمبود میوه در بازار اظهار داشت: وضعیت میوه در بازار از شروع سال جدید وضع مناسبی ندارد. هر چند در روزهای پایانی سال و در آستانه عید با توزیع میوه تنظیم بازار تا حدودی اوضاع بهتر شده بود ولی اکنون میوه یارانه ای توزیع نمی شود و همین موضوع باعث شده است تا قیمت ها به طور نجومی بالا برود.

 

وی افزود: علی رغم وعده مسئولین در خصوص تامین میوه یارانه ای تا پایان تعطیلات نوروز این وعده عملی نشد و فقط در دو روز این توزیع ادامه داشت و اکنون میوه یارانه ای در بازار وجود ندارد.

 

مردم توان خرید پرتقال 9 هزار تومانی را ندارند

این فروشنده تاکید کرد: درست است که میوه های توزیعی کیفیت آن چنانی نداشت ولی خب؛ برای قشر ضعیف مناسب بود. مردمی که  قدرت خرید پرتقال 8 تا 9 هزار تومانی را ندارند چاره ای جز اکتفا به همین میوه ها برایشان نمی ماند.

 

وی با بیان اینکه با این روند به شدت به مردم فشار می آید گفت: مردم قبلاً به راحتی میوه خریداری می کردند ولی حالا خرید آن ها در حد یک کیلو خلاصه شده است. همین مقدار ناچیز هم از روی اجبار و برای پذیرائی از مهمانان نوروزی خریداری می شود. طبیعی است زمانی که قیمت ها با درآمد اکثریت مردم همخوانی نداشته باشد چنین وضعی هم پیش بیاید.

 

از دوم فروردین به بعد میوه یارانه ای توزیع نشده است

یکی دیگر از فروشندگان میوه با اشاره به وجود بحران در روند توزیع میوه استان گفت: چطور مسئولین قول داده بودند تا 15 فروردین میوه یارانه ای توزیع کنند من به عنوان فروشنده میوه، از دوم فروردین به بعد توزیع میوه یارانه ای را ندیده ام و نتوانستم آن را توزیع کنم چون اصلا از مرجع توزیع نمی شود.

 

 

وی تاکید کرد: میوه تنظیم بازار برای اکثریت مردم مناسب بود و قیمت مناسب آن باعث شده بود اقبال مردم به آن خوب باشد ولی این روند توزیع به سرعت متوقف شد و بازار دچار شک کمبود میوه شد. 

 

پرتقال در آستانه حذف از سبد خرید یزدی ها
این فروشنده معترض ادامه داد: با توقف ناگهانی توزیع میوه یارانه ای قیمت میوه سر به فلک کشید به طوری که مردم اگر میهمان نداشتند پرتقال را از سبد غذایی اشان حذف می کردند. پرتقال به سمتی حرکت می کند که به یک میوه تجملی تبدیل می شود.

 

نظرات مسئولین واقعیات را نشان نمی دهد

 

این فروشنده با اشاره به قیمت رو به رشد پرتقال تصریح کرد: ما فروشندگان نیز با این قیمت های بالا نمی توانیم میوه را از میدان تهیه کنیم و وقتی تهیه هم می کنیم به دلیل اینکه مردم قدرت خرید ندارند  این میوه ها در مغازه خراب و فاسد می شود و با این قیمت بالا خسارت زیادی به فروشندگان زده می شود.

 

این اظهارات در حالی صورت می گیرد که مدیر سازمان تعاون روستایی یزد از عدم کمبود میوه در یزد و از قیمت های زیر 5 هزار تومان خبر داده بود در صورتی که با اندک گشت و گذاری در سطح شهر شاهد قیمت های تا 9 هزار تومانی پرتقال خواهیم بود.

 

یکی از خریداران میوه در مصاحبه با یزد رسا با اشاره به رها شدن بازار میوه به حال خود گفت: مسئولین امر توزیع میوه هر روز از عدم کمبود میوه و تعادل بازار صحبت می کنند این در صورتی است که با سر زدن به تعداد معدودی میوه فروشی از عدم تعادل بازار میوه باخبر می شوند.

 

وی با بیان اینکه مسئولین نظارتی ندارند گفت: مسئولین با قیمت های کمی که ارائه می دهند آدرس محل خرید خود را اطلاع رسانی کنند تا مردم هم با این قیمت های نجومی مواجه نشوند.

 

مسئولین پرتقال زیر 5 هزار تومانی دیدند سلام مردم را به آن برسانند

 

این خریدار تاکید کرد: کمبود میوه در بازار عیان است و پرتقال در بازار نیست و این پرتقالی هم که اکنون در بازار است قیمت آن آنقدر  بالا است که جیب مردم جوابگوی آن نیست.

 

وی گفت: مسئولین استان از پرتقال سه هزار و پانصدی دم می زنند کجاست که مردم نمی بینند مسئولین اگر پرتقال تنظیم بازار در سطح مغازه های سطح شهر دیدند سلام مردم را به آن برسانند.

 

یکی دیگر از همشهریان با اشاره به عدم نظارت بر بازار اظهار داشت: در یک خیابان میوه با چهار نرخ عرضه می شود گفت: مردم در سال جدید به علت گرانی بیش از حد میوه روی خوش به بازار نشان نداده اند و سعی می کنند حد الامکان پرتقال را خریداری نکنند.

 

وی تاکید کرد: نکته قابل توجه در این خصوص این است که از این قیمت های نجومی کشاورزان سود نمی برند و بهره اصلی را در این میان دلال می بردند.

 

وضعیت میوه امسال بدتر از سال های گذشته

یکی از دیگر از عرضه کنندگان میوه تصریح کرد: امسال وضعیت میوه بسیار افتضاح است و هیچ سالی به بدی امسال نبوده است چون با شروع سال جدید عرضه میوه یارانه ای آغاز شد که کیفیت مناسبی نداشت بصورتی که سیب ها را هرکس خریده بود ناراضی بود و پرتقال هم آن چنان درشت بود که به درد پذیرائی از مهمان نمی خورد.


وی افزود:  ولی با وجود این نقایص با قیمت مناسبی که داشت مردم استقبال کردند ولی با قطع توزیع میوه یارانه ای در روزهای ابتدایی سال ناگهان بازار با یک شک مواجه شد و همین نکته باعث شد قیمت پرتقال به شدت بالا برود و استقبال خوب مردم از میوه شب عید که چند روز ابتدایی بود ناگهان با رکود و تورم بسیار شدیدی مواجه شود به صورتی که ما اکنون فروش بسیار کمی داریم و بیشتر مردم نظاره گر شده اند تا خریدار.

 

این فروشنده تاکید کرد: بسیاری از میوه ها در سرد خانه انبار شده است ولی متاسفانه توزیع نمی شود به طوری که ما برای تهیه یک تن پرتقال گاهی اوقات تا 3 روز معطلی داریم.


وی گفت: معلوم نیست که چرا مسئولین این کمبود و کاستی ها را رفع نمی کنند زیرا این شرایط بحرانی نیازی به بررسی ندارد و به عینه مشخص است که میوه از انبارها و سردخانه توزیع نمی شود.

 

این فروشنده میوه تاکید کرد: ما در بازار میوه یارانه ای را نداریم و چیزی که تحت این عنوان توزیع شد منحصر به روزهای ابتدایی سال بود. ما خود پیگیری کرده ایم ولی به ما گفتند توزیع مجدد نداریم و همین مسأله باعث کاهش شدید عرضه شده است به طوری که پرتقال مناسب کمتر از 7 هزار تومان در بازار نیست.


آخرین اخبار آخرین اخبار