پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا


نابودی تمدن آشور به دست داعش


گروه تروریستی داعش بار دیگر یکی از آثار تاریخی تمدن کهن عراق را ویران کرد. این گروه تصاویری را از تخریب دروازه "المسقی" (المشقی) منتشر کرده که قدمت آن به هفت سده پیش از میلاد بازمی‌گردد.

به گزارش یزدامروز، گروه تروریستی داعش بار دیگر یکی از آثار تاریخی تمدن کهن عراق را ویران کرد. این گروه تصاویری را از تخریب دروازه "المسقی" (المشقی) منتشر کرده که قدمت آن به هفت سده پیش از میلاد بازمی‌گردد.

دروازه "المسقی" (المشقی) در دوران حکومت سناخریب، امپراتور آشور در سال ۷۰۵ تا ۶۸۱ پیش از میلاد مسیح ساخته شده بود. این دروازه در شرق موصل، پایتخت استان نینوا واقع شده بود.

گروه تروریستی داعش تصاویری را منتشر کرد که نشان می‌دهد نیروهای این گروه با استفاده از دستکم یک بولدوزر در حال تخریب ویرانه‌های باقی‌مانده از قصر امپراتور آشور و دروازه المسقی هستند. مشخص نیست که این اتفاق دقیقا چه زمانی رخ داده است.

مؤسسه "نشنال جئوگرافی" اخیرا اعلام کرده بود، عکس‌هایی را بدست آورده که نشان‌دهنده عملیات تخریب دروازه المسقی و یک دروازه تاریخی دیگر به دست داعش هستند.

نینوا یکی از مراکز مهم تمدن بشری به شمار می‌رود. این شهر پایتخت دولت آشور بوده و ۴ هزار سال پیش بنا شد. نینوا در آن زمان بزرگترین شهر جهان به شمار می‌رفت. این شهر شمار زیادی معبد و نیز قصر ۸۰ اتاقه سناخریب، امپراتور آشور را در خود جای داده بود. دورتادور این شهر دیواری به طول ۱۲ کیلومتر کشیده شده که ۱۵ دروازه در آن تعبیه شده بود.

دروازه المسقی که در زبان اکدی (زبان رایج در میان آشوریان و بابلیان) به آن دروازه "مشکی" نیز می‌گویند، به احتمال زیاد محل گذر چارپایان برای رسیدن به رودخانه دجله بوده است.

شهر نینوا در سال ۶۱۲ پیش از میلاد مسیح به دست اقوام ماد و بابل ویران شد. دروازه‌های باستانی نینوا در سده ۲۰ میلادی مرمت شدند و به عنوان نمادی از میراث فرهنگی غنی ساکنان موصل به شمار می‌رفتند. عرب‌های مسلمان، عرب‌های مسیحی و جمعیت آشوری ساکن در این منطقه به گفته باستان‌شناسان همه از تبار آشوری‌های باستان هستند.

"داعش" در سال ۲۰۱۴ موصل را تصرف کرد.. این گروه تروریستی از آن زمان تا کنون شماری از آثار تاریخی پرارزش در این منطقه را تخریب کرده است.

منبع: انتخاب

آخرین اخبار آخرین اخبار