پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

پای حرف های ناگفته شهروندان یزدی:

نان 40 درصد گران شد اما کیفیت همان کیفیت قبلی است/اعتراض نمی کنیم چون صدایمان به جایی نمی رسد!


به منظور بررسی میزان افزایش قیمت ها، و ادعاهای مقامات دولتی در خصوص ثابت ماندن قیمت آرد به سراغ نانوایی هایی رفتیم تا کمی پای نظرات و گفته ای همشهریان و نانوایان یزدی بنشنیم...

به گزارش یزد رسا، محمدباقر نوبخت،سخنگوی دولت، هفته گذشته در توجیه گرانی نان گفته بود:« دولت برای اینکه نان با کیفیت و قیمت مناسب در اختیارمصرف کنندگان قرار گیرد هرسال به این محصول یارانه اختصاص می‌دهد. این قیمت‌ها چند سالی است که ثابت مانده گزارش‌هایی از استان‌های مختلف به دولت رسیده است که برخی نانواها با توجه به افزایش هزینه‌های جانبی نظیر افزایش قیمت سوخت و دستمزد کارگر، نان را بی‌کیفیت یا کمتر از وزن مقرر شده تحویل شهروندان می‌دهند.

دولت همچنان پرداخت یارانه گندم را در اختیار کارخانه‌های آردسازی و نانوایی‌ها قرار خواهد داد، اما این اجازه را به نانواهایی‌ها در استان‌های مختلف خواهد داد تا براساس اقتضائات هر استان به‌منظور جبران مابه‌التفاوت افزایش هزینه‌های جانبی، قیمت نان را تا حداکثر 30 درصد افزایش دهند.»

به منظور بررسی میزان افزایش قیمت ها، و ادعاهای مقامات دولتی در خصوص ثابت ماندن قیمت آرد به سراغ نانوایی هایی رفتیم تا کمی پای نظرات و گفته ای همشهریان و نانوایان یزدی بنشنیم...

 

 

40 درصد افزایش قیمت!

آقای زارع، با شغل آزاد در پاسخ به خبرنگار یزد رسا، گفت: قیمت نان تافتون از 175 تومان به 250 تومان رسیده، یعنی حدودا 40 درصد افزایش قیمت اتفاق افتاده نه 30 درصدی که ادعا می شود. کیفیت نان هم تغییر محسوسی نداشته و وزنش هم ثابت است. عملا با این افزایش قیمت نه کیفیت نان ها افزایش یافته و نه وزن آن.

 

 

باری که تاکنون به دوش دولت بود، به مردم تحمیل شده است

رمضان پور، نانوا می گوید: سه سال است که تمام قیمت ها افزایش داشته اما دستمزد ما هیچ گونه تغییری نکرده است. علی رغم تورم و افزایش روز به روز هزینه های زندگی، دستمزد کارگرهای نانوایی همچنان ثابت است. با خبر افزایش قیمت نان امیدوار بودیم که اتفاق تازه ای بیافتد و دستمزدها هم افزایش یابد. اما بلافاصله بعد از افزایش قیمت نان، قیمت آرد هم افزایش یافت. الان ما هر کیسه آرد را 10 هزار تومان گران تر از هفته گذشته می خریم. یعنی عملاً این افزایش قیمت ها تفاوتی برای ما نداشته، فقط باری از دوش دولت برداشته شده و بر دوش مردم گذاشته شده است.

رمضان پور همچنین گفت: بر خلاف اظهار نظر مشتری ها وزن هر چانه 60 گرم افزایش داشته است.

 

 

اعتراض ما چه فایده ای دارد؟

آقای کریمیان، یکی از شهروندان عادی شهر معتقد است: شاید الان برای چند هفته ای کیفیت ها هم مقداری افزایش پیدا کند اما بدون نظارت مطمئناً دوباره به حالت قبل باز می گردد.

کریمیان درباره افزایش قیمت ها هم گفت: رضایت یا عدم رضایت ما چه تاثیری بر تصمیمات کلان دارد؟ متاسفانه نمی توانم اظهار نظری بکنم، البته فایده ای هم ندارد.

 

 

نانواها جز مردم نیستند؟

کافه زاده، خسته از پخت نوبت صبح در پاسخ به سوال خبرنگار یزد رسا، عنوان کرد: قیمت ها از 150 تومان به 225 تومان افزایش پیدا کرده است.

بله، این افزایش قیمت باید سه سال قبل اتفاق می افتاد، نه الان. آرد، مایه، خمیر، نمک، گاز، برق و پول بیمه همه و همه سه سال قبل گران شده و اکنون نوبت به نان رسیده است. مثلاً سال 90 هزینه قبض گاز ما ماهانه 160 تومان بود الان هر ماه تقریبا 330 تومان صرف گاز نانوایی ها می شود.

 

در این مدت با ثابت ماندن قیمت نان در واقع ما نانواها روز به روز فقیر تر شدیم. ضمناً، الان هم وضعیت برای ما هیچ تغییری نکرده، هر کیسه آرد قبلا 22695 تومان بوده الان 32600 شده است.

 

کافه زاده گفت: دولت در حق ما کاری نکرده، الان مزد من با سه سال قبل هیچ تفاوتینداشته است. سوالی که من از مسئولین و دولتی ها دارم این است که آیا من و کسانی که از طریق کار در نانوایی امرار معاش می کنند، جزو مردم محسوب نمی شوند؟ به طور متوسط از هر نانوایی ده نفر ارتزاق می کنند، این ها جز مردم نیستند؟

 

اعتراض نمی کنیم چون صدای ما به جایی نمی رسد، صنف ما هم کاری نمی تواند بکند، آنها هم مثل ما نه قدرت اعتراض ندارند و نه صدای اعتراضشان به جایی می رسد، ما تابع حکومتیم.

 

 

قرار بود آرد گران نشود، ولی کو گوش شنوا؟

با عبور از کوچه های کاه گلی و در دل بافت تاریخی یزد به نانوایی سنتی می رسیم که عباس زارع با پسر جوانش، مشغول پخت نان است. زارع می گوید: قیمت نانی که ما پخت می کنیم از  275  به 375  رسیده (36 درصد افزایش)، البته وزن هر چانه هم 10 گرم سنگین تر شده است. ولی خب قرار بود آرد گران نشود، تا سودی هم به ما برسد. با این حال الان ابداً بهبودی در وضعیت حقوق ما اتفاق نیافتاده. همه نانوایان ناراحتند، همه اعتراض دارند ولی کو گوش شنوا؟ دیگر پخت نان  برای ما به صرفه نیست، ولی چاره ای نداریم.

 

 

کاش کارگر ساختمانی بودم!

صالحی یکی دیگر از نانوایان زحمتکش هم می گوید: روزی 10 ساعت کار می کنیم ولی به نسبت زحمتی که می کشیم واقعاً هیچ درآمدی نداریم، الان کارگرهای افغانی بیشتر از ما در آمد دارند! من و بقیه نانوایان امیدوار بودیم با افزایش قیمت حداقل متناسب با زحمتی که می کشیم چیزی عایدمان شود، ولی هنوز که اتفاقی نیافتاده است.

 

 

به نام نانوا به کام دولت

یکی از روحانیون دارالعباده درباره علت گرانی نان معتقد است: دولت توانایی پرداخت یارانه آرد را ندارد از این جهت با افزایش قیمت آرد ونان به دنبال راحت تر کردن کار خود و کاهش هزینه هاست. گران شدن نان طبیعتاً به مردم فشار می آورد و موجب نارضایتی مردم می شود. با این کار دولتی ها مردم ناراحتند و نانوایان مقصر این ناراحتی جلوه داده می شوند. مسئولین فکری به حال مردم و قوت غالبشان بکنند.

 

انتهای پیام/ ع ب

آخرین اخبار آخرین اخبار