پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد خبر داد

نبود حساسیت برای مبارزه با قلیان در استان یزد/17درصد مردم استان یزد سیگار می‌کشند


معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد تصریح کرد: متاسفانه در استان یزد حساسیت نسبت مبارزه با عرضه انواع مواد دخانی به ویژه قلیان وجود ندارد و با تساهل و تسامح با این موضوع برخورد می‌شود و برخی دستگاه‌ها در این خصوص ضعیف عمل می‌کنند.

به گزارش یزدامروز به نقل از یزد آوا، محمد حسن لطفی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در نشست خبری به مناسبت به هفته بدون دخانیات با اشاره به قوانین مختلف در خصوص مبارزه با قلیان گفت: در استان یزد با هماهنگی که با مقامات قضایی و بازرسی انجام دادیم به بالغ بر 100 واحدی که سابقه عرضه قلیان داشتند مهلت داده شده که این بلای خانمان سوز را جمع کنند وگرنه با جریمه و پلمب مواجه خواهند شد.

وی با بیان اینکه قلیان دروازه ورود به اعتیاد است، اعلام کرد: براساس مطالعه انجام شده در قالب طرح یاس ، 17 درصد مردم استان یزد به صورت مستمر و همیشگی سیگار می‌کشند و 9 درصد مردان و 3 درصد بانوان استان به صورت تفننی و یا همیشگی قلیان مصرف می‌کنند.

لطفی ادامه داد: طبق برآوردهای انجام شده حداقل 23 درصد از افراد بالای 20 سال در استان یزد به نوعی درگیر دخانیات هستند.

وی با بیان اینکه امروز دلیل 30 درصد سرطان‌ها ارتباط قطعی و مسلم با سیگار است، گفت: شایع ترین سرطان ها در این رابطه سرطان ریه است که کشنده ترین سرطان‌ها نیز محسوب می شود و میزان بقای 5 ساله آن کمتر از 30 درصد است و سرطان دستگاه گوارش، حنجره، دهان، مری، معده، روده بزرگ و غیره از دیگر سرطان هایی است که از مصرف دخانیات به وجود می‌آید.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یزد همچنین افزود: استفاده مشترک از ابزار، شیلنگ و ادوات قلیان موجب ابتلا به بیماری‌های واگیردار از جمله تبخال، هپاتیت ب، سل و غیره خواهد شد.

لطفی با بیان اینکه ذرات روان گردان موجود در توتون و تنباکو رفتارهای پرخطر را به دنبال دارد، ادامه داد: این مواد فرد را از حالت طبیعی خارج می‌کند و افراد به رفتارهای جنسی خطرناک روی می آورند که ریشه افزایش آمارHIV  در کشور و استان یزد همین رفتارهای پرخطر است.

وی همچنین با اشاره به مصرف بالای الکل افزود: طبق آماری که نیروی  انتظامی ارائه داده است مصرف الکل بالاست و مصرف قلیان و الکل و از این نوع مواد هستند که بنیاد اجتماعی و ورابط سالم خانواده‌ها را به هم می‌ریزد که شایع ترین آن طلاق ان است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با اشاره به اینکه دستگاه‌های مختلفی در مبارزه با قلیان و اجرای قانون دخیل هستند، تصریح کرد: متاسفانه برخی دستگاه‌ها در این خصوص ضعیف عمل کرده‌اند و در استان یزد حساسیت نسبت مبارزه با عرضه انواع مواد دخانی به ویژه قلیان وجود ندارد و با تساهل و تسامح با این موضوع برخورد می‌شود.

لطفی با بیان اینکه باید علاوه بر فرهنگ سازی در مورد مضرات قلیان جلوی عرضه آن را بگیریم و قانون به طور دقیق اجرا کنیم، ادامه داد: در سال گذشته 124 پرونده در زمینه دخانیات تشکیل شده که 90 درصد آنها مربوط به قلیان بوده است و 18 واحد نیز پلمب شد.

وی افزود: در دوماهه سالجاری نیز 63 پرونده به دادگاه معرفی شدند که هفت واحدی که اقدام به عرضه قلیان کرده بودند پلمب شدند.


انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار