محتوا محتواخردمندان و نکته‌بینان می‌دانند و می‌فهمند که این فیلم نشانی از صداقت و صمیمیت درخشانی را بهمراه دارد. عالیترین سمت کشور را به کسی پیشنهاد می‌کنند و او با برافروختگی پای بر نفس خود می‌گذارد و نمی‌پذیرد.

به گزارش یزدامروز، به‌تازگی فیلمی دیده‌نشده از جلسه تاریخی مجلس خبرگان برای انتخاب رهبر، منتشر شده که در آن فیلم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، با تواضعی مثال‌زدنی از پذیرش رهبری بعد از حضرت امام امتناع می‌کنند. دشمنان قسم‌خورده مردم و انقلاب اسلامی تصور می‌کردند با انتشار این فیلم می‌توانند به اغراض مدنظرشان برسند. اما تواضع کم‌نظیر حضرت‌آیت الله خامنه‌ای به‌گونه‌ای است که حتی برخی از مخالفان و خارج نشینان را نیز وادار به ستایش و تمجید کرده است.

عطاءالله مهاجرانی از چهره‌های لندن نشین و وزیر ارشاد دولت اصلاحات در یادداشتی در کانال تلگرامی‌اش درباره این فیلم نوشت:

فیلمی از مجلس خبرگان مثل نقل و نبات در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌ها می‌گردد. گوشه‌ای از بحث مجلس خبرگان در خرداد ماه 1368در باره انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان رهبر جمهوری اسلامی را نشان می‌دهد. می‌توان به این فیلم و سخن یا اعتراف آیت‌الله خامنه ای در باره خود از دو زاویه نگاه و تفسیر کرد.

یکم: کسانی که از بنیاد با رهبری آیت‌الله خامنه‌ای مخالف بوده و هستند. می‌گویند ببینید خودش هم موافق رهبری خودش نبوده است. ثانیا رهبری ایشان موقت بوده و قرار بوده است که رفراندم برگزار شود.

دوم: کسانی که همین فیلم را نشانه صلاحیت آیت‌الله خامنه‌ای برای رهبری می‌دانند.

چگونه می‌توان این دو زاویه دید را سنجید و تفسیر کرد؟

روز نخست رهبری آیت‌الله خامنه‌ای روز یکشنبه 14 خرداد 1368، بعد از جلسه دولت به دیدار ایشان رفتیم. پیش از آن هر چند وقت یک بار هیات دولت به ریاست ایشان تشکیل می‌شد. این بار ما به عنوان هیات دولت با مقام رهبری دیدار داشتیم. در نگاه نخست ایشان ساده‌تر شده بودند. قبا داشتند و نه لباده. گفتند: «بار بسیار سنگینی را بر دوش من نهاده اند. شانه های من برای این بار ناتوان است. به خداوند توکل می کنم. یَا یَحْیَىٰ خُذِ الْکِتَابَ بِقُوَّةٍ !» دنباله آیه را نخواندند. تازه این سخن پس از انتخاب ایشان به عنوان رهبری بود. این ویژگی که فرد پای بر نفس خود می‌گذارد و خود را کوچک می‌شمرد، نشانه توانایی و بزرگی ست. فرهنگ ما متفاوت از فرهنگ غربی ست که با فریب و دروغ خود را چنان می‌نمایند که نیستند. ترامپ محصول چنین رویکرد و فرهنگی ست. سعدی در باب تواضع بوستان سروده است:

بلندی از آن یافت کو پست شد

در نیستی کوفت تا هست شد

صمیمیت و برافروختگی که در سیما و سخن و حرکات آیت‌الله خامنه‌ای در این فیلم دیده می‌شود، تمامی نشانه‌های توانایی کسی ست که بر خود پیروز شده است، نه نشانه ضعف و ناتوانی.

نکته دوم سخن آیت‌الله هاشمی ست که می‌گوید انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای تا رفراندوم و موقتی خواهد بود. این سخن برای تمام کردن بحث بوده است. ضمن این که مصوبه خبرگان رهبری بدون هیچگونه شرطی ابلاغ می‌شود و سند انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای به شمار می‌رود.

کسانی که با هر انگیزه‌ای فیلم خبرگان را منتشر کرده‌اند، ممکن است در سطح برخی غوغاسالاران را خرسند کرده باشند تا در این روزهایی که مطامعی علیه نظام و رهبری تیز شده است، دستاویزی فراهم کنند، اما خردمندان و نکته‌بینان می‌دانند و می‌فهمند که این فیلم نشانی از صداقت و صمیمیت درخشانی را بهمراه دارد. عالیترین سمت کشور را به کسی پیشنهاد می‌کنند و او با برافروختگی پای بر نفس خود می‌گذارد و نمی‌پذیرد. به تعبیر امام سجاد علیه السلام:

و لا ترفعنی فی الناس درجة الّا حططتنی عند نفسی درجة مثلها. مرا در میان مردم علوّ مقام مبخش، مگر آن که در درونم حس فروافتادگی بیشتر شود.

انتهای پیام/


آخرین اخبار آخرین اخبار