پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

گزارش میدانی؛

نظر یزدی ها در خصوص «جمع بندی نهائی ایران و 1+5» چیست؟


اعلام خبر دستیابی ایران و 1+5 به جمع بندی نهائی بحث و صحبت پیرامون این موضوع،نقل کوچه و بازار شده و خانواده های ایرانی ساعت ها پیرامون این موضوع به بحث و تبادل نظر می پردازند. برهمین اساس به سراغ مردم یزد رفتیم تا نظر آنان را در این خصوص جویا شویم.

 برنامه هسته‌ای ایران از سال ۱۳۲۹ آغاز شد و در سال ۱۳۵۳ با تأسیس سازمان انرژی اتمی ایران و امضای قرارداد ساخت نیروگاه اتمی بوشهر شکل جدی به خود گرفت. ایران در سال ۱۳۳۷ (۱۹۵۸م)، به عضویت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درآمد و در سال ۱۳۴۷ (۱۹۶۸) پیمان عدم تکثیر سلاح‌های هسته‌ای (ان‌پی‌تی) را امضا و دو سال بعد، آن را در مجلس شورای ملی به تصویب رساند.[۱]

در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۸۱ (۹ فوریهٔ سال ۲۰۰۳ میلادی) رئیس جمهور اصلاحات، خبر از تهیهٔ سوخت هسته‌ای توسط متخصصین ایرانی برای نیروگاه‌های هسته‌ای ایران داد و در فروردین ۱۳۸۵ (آوریل سال ۲۰۰۶) محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور وقت ایران، اعلام کرد که ایران موفق به غنی‌سازی اورانیوم به میزان ۳٫۵ درصد شده‌ است.

ایران  پس از بد عهدی های طرف غربی در تامین سوخت 20درصدهسته ای، در۲۶ بهمن ۱۳۹۰ (۱۵ فوریه ۲۰۱۲)از ساخت میله سوخت هسته‌ای ۲۰ درصد غنی شده و بارگذاری آن در رآکتور تحقیقاتی ۵ مگا واتی تهران خبر داد و با انتشار اخبار پیاپی ازموفقیت های هسته‌ای در ایران طرف غربی بنای مخالفت را پایه گذاری و پس از دامنه دار شدن اختلافات میان ایران و نهادهای بین المللی نظیر شورای امنیت سازمان ملل متحد که منجر به صدور چندین قطعنامه بر علیه برنامه هسته‌ای ایران و غنی سازی شد تحریم‌های وسیعی  از طرف سازمان ملل، امریکا، اتحادیه اروپا و سایر کشورهای جهان بر ضد ایران اجرا شد. با روی کارآمدن دولت تدبیر در سال 92 با شعار مذاکره با کشورهای غربی سرانجام تیم مذاکره کننده هسته ای ایران پس از 22 ماه مذاکره توانست با حمایت های رهبر عظیم الشان انقلاب و ملت رشید ایران با کشورهای 1+5 به جمع بندی نهائی برسد.

اعلام خبر دستیابی ایران و 1+5 به جمع بندی نهائی بحث و صحبت پیرامون این موضوع،نقل کوچه و بازار شده و خانواده های ایرانی ساعت ها پیرامون این موضوع به بحث و تبادل نظر می پردازند.

اما  سوالاتی که پس از جمع بندی نهائی ایران و 1+5 برای افکار عمومی مطرح می شود این است که؛

آیا برداشتن  تحریم های اروپا به واسطه  این جمع بندی، تاثیراقتصادی،اجتماعی و فرهنگی بر وضعیت مردم خواهد گذاشت؟

آیا این توافق توافق خوبی بوده است؟

اصولاً انتظار مردم پس از این جمع بندی از دولت چه خواهد بود ؟

یزد امــــــــــــروز؛ برای دریافت پاسخ این سوالات به سراغ مردم خوب دارالعباده رفته و نظرات آنان را در این خصوص جویا شده است.

حسین فلاح یکی از شهروندان یزدی درخصوص جمع بندی اخیرهسته ای  ایران و 1+5 گفت: این توافقات در پیشبرد اهداف کشور راه گشاه بوده و از همه مهمتر راه را برای پیشرفت جوانان هموار می سازد.

وی ادامه داد:این جمع بندی می تواند موجب رونق گرفتن کسب و کار مردم شده و با وجود توده عظیم  بیکاری اقشار جامعه، باعث شکل گیری شغل های مختلف و به کار گیری افراد بیکار جامعه خواهد شد.

فتاح آویز یکی از جوانان شیرازی که دارای مدرک مهندسی نرم افزارمی باشد در خصوص این جمع بندی، خوشبین بوده  و آن را سازنده می داند.

وی مهمترین خواسته مردم و جوانان را ایجاد اشتغال عنوان کرد و گفت: امیدوارم با این جمع بندی بهانه ای برای دولتمردان وجود نداشته باشد و از حالا تمام تلاش خود را در جهت به راه اندازی چرخ اقتصاد،حمایت از واحدهای تولیدی و ایجاد اشتغال پایدار به کار گیرند.

حمیدرضامعصومی از کاسب کاران یزدی واز موافقان این جمع بندی می باشد که ثمرات این جمع بندی را خارج شدن وضعیت اقتصاد از رکود و ایجاد شغل برای مردم می داند و معتقد است که پس از وفاداری و حمایت های مردمی در این 22ماه اینک نوبت دولتمردان است که وفاداری خود را به ملت نشان داده ودرراه برطرف کردن مشکلات آنان گام بردارند.

وی در خصوص بد یا خوب بودن این جمع بندی هم گفت: چنانچه از ظاهر امر برمی آید و آنچه از رسانه ها  شنیده ودیده می شود از یک جنع بندی  خوب حکایت دارد.

علی نجاتی از بازنشستگان نیروی هوایی  درخصوص این جمع بندی اظهار داشت: ازنظراسلام ما باید با همه کشورهای دنیا تعامل داشته باشیم البته تعاملی که عزت و احترام در آن گنجانده شده باشد و البته تا متن این جمع بندی منتشر نشود نمی توان در خصوص خوب یا بد بودن آن نظر قطعی داد.

وی اضافه کرد: البته ایرانیان در طول تاریخ  نشان داده اند که هرگز زیر بار ظلم نرفته و نخواهند رفت.

نجاتی توجه به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب را بسیار مهم دانسته و ادامه داد:نباید تصور کرد وضعیت اقتصادی به سرعت با این توافقات متحول شود چراکه این مسئله  زمان بر خواهد بود.

روح الله رحمانی از کارگردانان خوب یزدی مهم ترین خواسته خود را از این جمع بندی نهائی بهبود شرایط معیشتی مردم و افت سریع قیمت ها عنوان کرد و افزود:آمریکا دشمن قطعی ملت ایران است و مطمئنا به خاطر دوستی با ایران پشت میز مذاکره نیامده است.

محمد خواجه پور،کارمند بیمارستان فرخی یزد جمع بندی ای را خوب دانست که  درآن تحریم ها یک جا برداشته و از گرانی ها کاسته شود.

وی مشکلات معیشتی را مهم ترین اختلال در روند اداره خانواده برشمرد و ادامه داد: انتظار مردم این است که این جمع بندی  موجب حل مشکلات اقتصادی خانواده ها شود.

ابوالفضل نوری از اساتید جوان دانشگاه، در خصوص جمع بندی نهائی هسته ای ایران و 1+5  این گونه اظهار نظرکرد: نیازهای اولیه مردم  نظیر اشتغال، مسکن، فراهم آمدن شرایط ازدواج، کاهش تورم در صدر خواست جامعه بوده که در کشور دچار نواقص زیادی  است.

نوری مشکلات اقتصادی راه سدی بزرگ در برابر رسیدن به یک زندگی ایده آل بیان کرد و ادامه داد:به نظر می رسد این جمع بندی دارای نکات مثبت و خوبی باشد اما با توجه به سخنان امام خامنه ای و رئیس جمهور در این دوره ، کشور باید با صلح، امتیازاتی را بگیرد تا بتواند آینده بهتری را رقم برای کشور و ملت رقم بزند.

محمدجمالی دانشجوی ساکن در یزد جمع بندی ایران با 1+5 را خوب ارزیابی کرد و اظهار داشت: شاید این جمع بندی همه  مردم ایران راضی نکرده باشد اما می توان گفت این اتفاق درعرصه اقتصادی به نفع مردم خواهد بود به شرطی مه دولتمردان جدیت لازم را در این زمینه داشته باشند.

وی در ادامه  تسهیل واردات و صادرات را موجب رونق اقتصادی  برشمرد و بیان داشت:مهم ترین اثر تعامل با کشور های مطرح دنیا اشتغالزایی و روند بهبود زندگی مردم خواهد بود.


آخرین اخبار آخرین اخبار