پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

مدیر کل ارشاد استان یزد خبر داد:

نهم اسفندماه؛ بزرگترین رویداد فرهنگی در استان یزد افتتاح می شود/ خرید 800 میلیونی ارشاد، از کتاب ناشران یزدی


مدیر کل ارشاد استان یزد ازافتتاح بزرگترین رویداد فرهنگی استان خبر داد و گفت : در ساعت 9:30دقیقه، شنبه نهم اسفندماه و با حضور صالحی معاون فرهنگی وزارت ارشاد هفتمین نمایشگاه بزرگ کتاب افتتاح خواهد شد.

به گزارش خبرنگار یزد امـــروز؛ بالاخره پس از حدود شش ماه از تصدی پست مدیرکلی ارشاد استان یزد اولین نشست خبری علی غیاثی با اصحاب رسانه پیش از ظهر امروز در محل سالن کنفرانس این اداره کل برگزار شد.

 

در این نشست، مدیرکل ارشاد استان در ابتدای سخنانش  با قدردانی از حضور موثر اصحاب رسانه استان در مراسم اختتامیه جشنواره منطقه ای مطبوعات گفت: بنده ضمن احترام به هیئت داوری مسابقات، رتبه نیاوردن آثار برخی مطبوعات پرسابقه استان را خوشایند نمی دانم  هرچند تلاش می شود در سال های آینده، با نظرسنجی از صاحبنظران، اصحاب رسانه و متخصصصان امر شاهد اتفاقات بهتری در نحوه برگزاری این مراسم باشیم .


علی غیاثی ندوشن ازافتتاح بزرگترین رویداد فرهنگی استان خبرداد وگفت : در ساعت 9:30دقیقه، شنبه نهم اسفندماه و با حضور صالحی معاون فرهنگی وزارت ارشاد و جمعی از مسئولین استان هفتمین نمایشگاه بزرگ کتاب افتتاح خواهد شد.

وی محل برگزاری این نمایشگاه رامحل نمایشگاه های دائمی استان، واقع درجنب بیمارستان شهید صدوقی  اعلام کرد و ابراز داشت: این نمایشگاه در روز پنجشنبه 14 اسفندماه با تجلیل از ناشران و غرفه داران برتربه  پایان می رسد.


 مدیر کل ارشاد استان، ساعات بازدید از نمایشگاه را در دو نوبت کاری صبح وعصر از ساعت  9تا 13:30و 16:30الی 21:30را اعلام کرد و افزود: تلاش شد تا نمایشگاه روز جمعه 15 اسفندماه به پایان برسد اما به دلیل برگزاری نمایشگاه های دیگر این امکان میسر نشد.


غیاثی ندوشن همچنین از تلاش های اداره کل برای حضور وزیر ارشاد در مراسم افتتاحیه خبر داد و گفت: به دلیل افتتاح نمایشگاه در روز شنبه امکان حضور وزیر وجود نداشت.


علی غیاثی تعداد غرفه های حاضر در نمایشگاه را 255غرفه وتعداد ناشران حاضر را 460ناشر دانست و اضافه کرد: البته از این تعداد 230ناشر کشوری و 30ناشر استانی  با مجموع عرضه 41هزار نسخه کتالب حضور دارند.


وی با اعلام خبر تخصیص 400میلیون تومان بن کتاب به بازدیدکنندگان گفت: درسال گذشته 280میلیون تومان اعتبار برای بن کتاب در نظر گرفته شده بود که 2روز پایانی نمایشگاه بن ها به اتمام رسیده بود  و امسال نیز مانند سال گذشته خریداران از تخفیف 40درصدی بهره مند می شوند البته  سهم ناشرا ن در سال گذشته 20درصد بوده که به علت تشویق ناشران  برای حضور در این نمایشگاه، این سهم  در سال جاری به 10درصد تقلیل یافته و این کسری از طریق بخش خصوصی تامین شده است.


غیاثی سهم افراد از بن کارت هارا برای  افراد زیر دیپلم تا سقف 20هزار، دیپلم و فوق دیپلم 30هزار، دانشجویان کارشناسی 40هزار و دانشجویان کارشناسی ارشد و طلاب تا سقف 50هزار تومان اعلام کرد وگفت : خریداران کارت ملی و یا کارت دانشجویی به همراه داشته باشند.

 


وی برگزاری تئاتر خیابانی با موضوع مفاخر استان در چهار روز اول نمایشگاه ، برپایی غرفه کتاب اضافی جهت دریافت کتاب های اضافه خانواده ها، نمایشگاه ویژه آثار شهید مطهری، برگزاری مسابقات اینترنتی عکس ، کارگاه کتاب درمانی، غرفه کودکان، کارگاه پنجره نو به شاهنامه،معرفی آثار استاد حکیمی ،سخنرانی با موضوع پیامبر رحمت ،نشست تخصصی تاریخ و فرهنگ یزد، کارگاه آموزشی چاپ و شابک، کارگاه چگونه  خواندن کتاب برای  کودکان ، نشست پیشگیری از اعتیاد و مراسم سخنرانی با موضوع فاطمه الگوی زن مسلمان به مناسبت ایام فاطمیه  را از برنامه های جنبی نمایشگاه امسال برشمرد.

 


متولی دستگاه  فرهنگی استان، خرید  800 میلیون ریال کتاب  از ناشران یزدی را نشانه رویکرد جدید فرهنگی وزارت ارشاد دانست و افزود: مجموعا یکصد و یازده عنوان کتاب در حدود 13هزار جلد خریداری شده که پول آن تا پایان سال به حساب ناشران واریز خواهد شد.


وی با اشاره به رتبه نخست استان در زمینه  سرانه کتاب و کتابخانه  و پایین بودن سرانه مطالعه گفت: امیدواریم با مساعدت همه دستگاه های مرتبط استان بتوانیم در زمینه مطالعه نیز به جایگاه بهتری دست یابیم.


مدیر کل ارشاد استان با اشاره به انتخاب یزد در بین 5شهر کتاب کشور اظهار داشت : متاسفانه علی رغم سبقه فرهنگی یزد و وجود فرهیختگان فرهنگی مثل استاد آذر یزدی و فراهم بودن زیر ساخت های غنی فرهنگی وهمچنین  ارائه برنامه های  مناسب نتوانستیم پایتختی کتاب را از آن خود کنیم البته بدلیل یکساله بودن این عنوان، فرصت در سال های آتی باقی است و یکی از کاندیداهای یونسکو در این زمینه نیز هستیم.


علی غیاثی در پاسخ به سوال خبرنگار یزد امـــروز، مبنی بر تدابیر ارشاد برای اسکان ناشران گفت:بطور کلی اسکان به عهده خود ناشران می باشد اما  با هماهنگی های صورت گرفته با اداره کل اوقاف استان، محل اسکان «امزاده سید محمد جعفر» را برای این عزیزان مهیا و  شرایط اسکان ناشران بزرگ ومطرح کشوررا خود فراهم کردیم.
 


آخرین اخبار آخرین اخبار