پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

گزارش/

نوروز در یزد به روایت آمار


کاهش 60 درصدی جان باختگان حوادث جاده ای یزد در نوروز امسال/ 500 هزار نفر از امامزادگان و بقاع متبرکه استان یزد بازدید کردند/16هزار مسافر نوروزی در فرودگاه شهید صدوقی یزد جابجا شدند/ اسکان 121 هزار مسافر در مدارس استان یزد.

به گزارش یزد امــــروز به نقل از یزد رسا؛

16هزار مسافر نوروزی در فرودگاه شهید صدوقی یزد جابجا شدند
 مدیرکل فرودگاههای یزد گفت: از 25 اسفندماه سال گذشته تا هفتم فروردین ماه سالجاری 16 هزار و 750 مسافر نوروزی از طریق فرودگاه بین المللی شهید صدوقی این استان جا بجا شده اند.


سعدالله وطنخواه روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این تعداد مسافر از طریق 148 پرواز ورودی و خروجی در فرودگاه این استان جا بجا شدند.

 

وی آمار مسافران ورودی به فرودگاه شهید صدوقی یزد را هشت هزار و 127 نفر و مسافران خروجی را هشت هزار و 623 نفر اعلام و اظهار کرد: از مجموع پروازها 133 پرواز داخلی و 15 پرواز در مسیرهای خارجی انجام شده است.

 

این مسوول پیش بینی کرد تا 20 فرودین ماه افزون بر 40 هزار مسافر از طریق ناوگان هوایی در مسیر یزد جا بجا شوند.

 

هشت شرکت هواپیمایی داخلی و یک شرکت هوایی خارجی در فرودگاه یزد برنامه پرواز روزانه دارند که هفته ای 120 نشست و برخاست هفتگی در فرودگاه شهید آیت الله صدوقی یزد صورت می گیرد.

 

فرودگاه شهید آیت الله صدوقی یزد ( زیر مجموعه اداره کل فرودگاههای استان یزد ) با 1230 متر ارتفاع از سطح دریا در اراضی مسطحی به مساحت 575 هکتار در غرب شهر یزد واقع است و حدود 10 کیلومتر از مرکز شهر فاصله دارد.

 

این فرودگاه در تیرماه سال گذشته به عنوان نهمین فرودگاه بین المللی کشور به ثبت رسید. 

 

 

500 هزار نفر از امامزادگان و بقاع متبرکه استان یزد بازدید کردند
معاون فرهنگی مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان یزد گفت: از 28 اسفندماه سال گذشته تاکنون 500 هزار نفر از امامزادگان و بقاع متبرکه این استان بازدید کردند.

 

حجت الاسلام محمود میرجلیلی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این تعداد زائر از مناطق مختلف استان و کشور در بیش از 49 بقعه، زیارتگاه و امامزاده های مناطق مختلف این استان حضور یافته اند.

 

وی همچنین از اسکان 50 هزار زایر در جوار این اماکن متبرکه و مذهبی بصورت موقت و ثابت خبر داد و اظهار کرد: این اداره کل طرح آرامش بهاری را همچون سال های گذشته در بقاع متبرکه و زیارتگاه های شاخص این استان برگزار کرده است.

 

میرجلیلی با بیان اینکه این طرح تا 15 فرودین ماه سالجاری به منظور تقویت باورهای دینی، مذهبی و بهره برداری مطلوب از فضای معنوی امامزادگان ادامه دارد، اضافه کرد: در قالب این طرح برنامه های فرهنگی و هنری ویژه ای برای زوار همچون برپایی 28 خیمه معرفت در بقاع شاخص استان، اجرای مراسم لحظه تحویل سال، برگزاری مسابقات فرهنگی، اقامه نماز جماعت، ایستگاه صلواتی و برپایی نمایشگاه عرضه محصولات فرهنگی اجرا می شود.

 

معاون فرهنگی مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان یزد یادآور شد: بیش از 150 هزار زائر سال نو را در جوار امامزادگان و بقاع متبرکه این استان آغاز کردند.

 

وی از برپایی نمایشگاه حریم حورا و خیمه انقلاب در امامزاده سید جعفر محمد (ع) یزد خبر داد و افزود: این نمایشگاهها تا 15 فرودین ماه سالجاری برای بازدید عموم دایر است.

 

وجود بقاع متبرکه به عنوان مراکز دینی و مذهبی در استان یزد موجب جذب گردشگر در طول سال بویژه تعطیلات تابستان و نوروز شده است.

استان یزد 110 امامزاده و بقاع متبرکه دارد. 

 

 

اسکان 121 هزار مسافر در مدارس استان یزد
 مسوول روابط عمومی ستاد اسکان آموزش و پرورش استان یزد از پذیرش و اسکان 121 هزار و 779 مسافر نوروزی تا پایان روز هفتم فروردین ماه امسال در یزد و مناطق تابعه آن خبر داد .

محمدرضا قانع روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این تعداد مسافر و مهمان نوروزی شامل افزون بر 37 هزار خانوار فرهنگی و سایر اقشار بودند که اسکان یافتند.

 

این مسوول ادامه داد: چهار هزار کلاس درس در 418 واحد آموزشی و 15پایگاه اسکان تا پایان 13 فروردین ماه در خدمت مسافران و میهمانان هستند.

 

قانع اظهار داشت: یکهزار و 200 نیرو در بخش های مختلف با ستاد اسکان در سطح استان وظایف محوله را در خدمات رسانی به مسافران انجام می دهند.

 

وی خاطرنشان کرد: فعالیت های فرهنگی و اطلاع رسانی در کنار ارائه خدمات رفاهی به مسافران و مهمانان نوروزی اعم از فرهنگیان و سایر اقشار پیش بینی شده است.

 

استان یزد با یک میلیون و 50 هرار نفر جمعیت در مرکز جغرافیایی ایران قرار دارد و دارای افزون بر شش هزار اثر تاریخی و فرهنگی و جاذبه های طبیعی و تفرجگاهی است. 

 

 

کاهش 60 درصدی جان باختگان حوادث جاده ای یزد در نوروز امسال
رییس پلیس راه یزد، از کاهش 60 درصدی جان باختگان ناشی از حوادث جاده ای این استان در نوروز امسال خبر داد.سرهنگ احمد مظفری روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در این مدت خسارات مالی 20 درصد و جرحی نیز 30 درصد کاهش نشان می دهد.

 

رییس پلیس راه استان یزد گفت: همکاری خوب رانندگان با ماموران پلیس، سرعت مطمئنه، بستن کمربند ایمنی و رعایت مقررات از عوامل اصلی کاهش حوادث در این استان بوده است.

 

مظفری خاطرنشان کرد: طرح نوروزی پلیس راه از 25 اسفندماه در تمام جاده های اصلی و فرعی استان آغاز شده و تا پایان 15 فروردین ماه ادامه دارد.

 

وی با اشاره به شروع موج دوم مسافرت ها و موقعیت خاص جغرافیایی استان یزد از رانندگان خواست تا برای کاهش حوادث به مقررات احترام بگذارند.

 

استان یزد با یکهزار و 586 اثر تاریخی ثبت شده، نخستین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی جهان دارای بافت تاریخی به مساحت عرصه 743 هکتار و مساحت حریم پنج هزار هکتار بوده که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده که در تعطیلات نوروزی مقصد گردشگران و مسافران داخلی و خارجی است.

 

استان یزد با یک میلیون و 50 هزار نفر جمعیت در مرکز جغرافیایی ایران قرار دارد. 

انتهای پیام/ع


آخرین اخبار آخرین اخبار