پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

رئیس شورای اسلامی شهر شاهدیه مطرح کرد

نگرانی ازمهاجرت وحضور بیش ازحد اتباع بیگانه در شاهدیه/آمار بیکاری در شهر شاهدیه صفر است


رئیس شورای اسلامی شهر شاهدیه از مهاجرپذیری بی‌رویه در این شهر که هم‌اکنون 18 هزار نفر جمعیت دارد، ابراز نگرانی کرد.

به گزارش یزد امـــــــــــروز؛ علی سلطانی پیش از ظهر امروز در نشست فرماندار و مسئولان یزد و اعضای شورا و شهردار شاهدیه اظهار کرد: نگرانی مردم شاهدیه از مهاجرت‌های بی‌رویه به این شهر بارها در نامه‌ها و ملاقات‌های مردمی گوشزد شده است.

وی از دیگر نگرانی‌ها و گلایه‌های مردم شاهدیه به بحث آلودگی هوا، سختی آب و حضور بیش از حد اتباع بیگانه به ویژه افاغنه اشاره کرد.

سلطانی با بیان اینکه شاهدیه در واقع قطب نساجی یزد به شمار می‌رود، عنوان کرد: ایجاد شغل در این صنعت سبب مهاجرت‌های بی‌رویه اتباع بیگانه یا مهاجران داخلی شده است.

رئیس شورای شهر شاهدیه، ارزان بودن خانه‌های اجاره‌ای نسبت به یزد همچنین ارزان بودن قیمت زمین در این منطقه را از دیگر عوامل افزایش بی‌رویه مهاجرت‌ها دانست.

سلطانی با بیان اینکه مردم شاهدیه مظلوم واقع شده‌اند، تصریح کرد: شاهدیه در حاشیه شهر یزد و چسبیده به مرکز استان واقع شده به این دلیل کمتر مورد توجه قرار گرفته اما امیدواریم دولت تدبیر و امید به این شهر توجه بیشتری نشان دهد.

شهردار شاهدیه نیز در این نشست با وصف ویژگی‌های مردم شاهدیه اظهار کرد: مردم این منطقه پرتلاش و ولایی هستند و در همه صحنه‌ها حضوری جدی و چشمگیری داشته و از مردمان سختکوش استان یزد به شمار می‌روند.

محمدجواد ابوالحسنی با بیان اینکه در شاهدیه بیکار نداریم، عنوان کرد: در این شهر نه تنها برای ساکنان بومی شغل ایجاد شده و بیکار نداریم بلکه با ایجاد زمینه‌های اشتغال در این شهر، برای مردم سایر نقاط استان و حتی کشور و اتباع بیگانه نیز شغل ایجاد شده است.

وی از دلایل حضور مهاجران در شاهدیه به قرار گرفتن این شهر در مجاورت شهرک صنعتی یزد و چند شهرک صنعتی دیگر در مسیر یزد ـ میبد اشاره کرد و گفت: البته این مجاورت مشکلاتی نظیر آلودگی هوای شاهدیه را به دنبال داشته که کوره‌های آجرپزی بر شدت آن افزوده است.

شهردار شاهدیه خواستار توجه ویژه مسئولان به شهر شاهدیه شد و گفت: قرار گرفتن در مجاورت شهرک‌های صنعتی، وجود کوره‌های آجرپزی، قرار گرفتن در مسیر دشت یزد ـ اردکان به عنوان محل استقرار صنایع کاشی و سرامیک و ... وضعیت آلودگی هوا در شاهدیه را نگران کننده کرده است به همین دلیل نیاز به توجه بیش از پیش مسئولان در این زمینه وجود دارد.

نماینده نیروی انتظامی استان یزد نیز در این نشست اظهار کرد: فعالیت‌های نیروی انتظامی برای دستگیری اتباع بیگانه غیرمجاز در حال انجام است.

یدالله توکلی عنوان کرد: نیروی انتظامی به این منظور به صورت هفتگی در شاهدیه حضور پیدا می‌کند و ضمن بازدید واحدهای صنعتی و کارگاه‌های تولیدی، در صورتی که کارگران غیرمجاز و اتباع مجاز در مشاغل غیرمجاز به کار گرفته شده باشند، اقدامات قانونی انجام خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به احداث پاسگاه در شهر شاهدیه عنوان کرد: احداث پاسگاهی با 17 پرسنل در شاهدیه از سال 90 تاکنون در دستور کار  نیروی انتظامی است اما موافقت‌های لازم در این زمینه صورت نگرفته ولی پیگیری‌های لازم انجام شده ضمن اینکه تلاش شده نیروی انتظامی در این منطقه پوشش کامل داشته باشد.

 

 

اختصاص ردیف بودجه ویژه برای بافت تاریخی شاهدیه

محمدمهدی شرافت در جلسه فرماندار و مسئولان یزد با اعضای شورای شهر و شهرداری شاهدیه همچنین امام جمعه و ائمه جماعات این شهر با اشاره به مشکلات مطرح شده در زمینه بافت تاریخی شاهدیه اظهار داشت: بافت تاریخی شهر شاهدیه بافتی بسیار منحصر به فرد و ترکیبی از خانه باغ است که این بافت زنده را هیچ کجای استان یزد نداریم و فقط در شهر شاهدیه به جا مانده است.

وی در مورد احداث راه های دسترسی در بافت قدیم نیزبیان کرد: باید طبق ضوابط میراث فرهنگی اقدام شود و اگر خیابان در این بافت احداث شود این بافت نه ارزش تاریخی خواهد داشت نه ارزش افزوده بنابراین باید از ظرفیت ناشناخته بافت قدیم شاهدیه بیشتر استفاده شود و اگر سرمایه گذاران مراجعه کنند حمایت لازم را خواهیم داشت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی گردشگری استان یزد ادامه داد: ارزش بافت تاریخی به خاطر خشت و گل نیست بلکه به خاطر روح زندگی در آن است و باید ارزش های اسلامی و ایرانی در این بافت حفظ و احیا شود.

منابع مرجع: مهر و فارس


آخرین اخبار آخرین اخبار