پیمایش پیمایش

 

محتوا محتوا

سرپرست هیئت زینییه یزد:

هر کس به پست و مقامی رسیده ، به برکت وجود سیدالشهداست/نگاه «مادی گرایانه» به هیئات بزرگترین آفت


متاسفانه امروزه نگاه مادی گرایانه به هیئات و نوحه خوانی در ان وضعیت را دگرگون کرده است در گذشته تقید مداحان به ارزش های معنوی یک هیئت بیشتر بود در حالی که امروز ملاک های مادی جایگزین پایبندی به یک هیئت شده و بزرگترین آفت مداحی و هیئات است.

اشاره؛

محمد حسین دانشجو در سال 1336در محله زینبیه (اقبال آباد سابق)در خانواده ای مذهبی چشم به جهان گشود. پدرش مرحوم عباس دانشجو ازکسبه بازار یزد و معتمدین محله بود وی دارای 2 برادر و یک خواهراست.

محمد حسین در سال 57 ازدواج کرد و حاصل این ازدواج 3دختر و 2 پسر می باشد وی 45 سال است که افتخار نوکری امام حسین را دارد.

با این پیرغلام اباعبدالله الحسین(ع) به گفتگو نشسته ایم که شما را به خواندن آن دعوت می کنیم:

یزدامـــــــروز؛ جنابعالی به عنوان سرپرست هیئت زینبیه یزد کمی از این هیئت برایمان توضیح دهید؟

دانشجو: زمانی نام این محله اقبال آباد بود که کارگران کارخانه اقبال در این محله ساکن شدند وآقای اصفهانیان که دمنزل وی در محله شیخداد سابقه 180ساله در زمینه روضه خوانی دارد باغ وی در این محله بود که ایشان در 50سال پیش آب انبار و حسینیه به نام حسینیه اصفهانیان ساخت و من از زمان کودکی در این حسینیه با هم محلیان عزاداری می کردم که 20سال پیش نیز برادران سعید فرد خانه ای میراثی را به نام حضرت زینب وقف نموده و بعد یکی از برادران سعیدفر به نام محمد رضا حسینیه را ساخت که در این حسینیه جلسات هفتگی شنبه شب ها با قرائت زیارت عاشورا و عزاداری برگزار می شود.


یزدامـــــــروز؛ لطفا به عنوان سرپرست هیئت زینبیه یزد بفرمائید نقش هیئات مذهبی در گسترش فرهنگ عاشورایی واصولا فرهنگ سازی چگونه است؟

دانشجو: هر چیزی که در این کشور وجود دارد، سرمایه اولیه آن از امام حسین(ع)است یعنی هر چیزی وقتی منتصب به ابا عبدالله شود ارزش و قرب پیدا می کند یک تکه چوب وقتی منبر سیدالشهدا می شود ارزش پیدا می کند اگر امروز به خیلی از مسئولین نگاه کنیم در گذشته نوکر امام حسین بوده اند و هرکس به هر جایی رسیده از برکت وجود امام حسین(ع) بوده است.


یزدامـــــــروز؛ دردوران پس از انقلاب دشمنان از هیچ تلاشی برای ضربه زدن به نظام دریغ نکردند به نظر شما چرا دشمن نتوانسته نقش ابی عبدالله را در جامعه کمرنگ کند؟

دانشجو: نام حسین (ع) زنگار قلب انسان را می زداید و آنچنان این عشق در سینه ها نفوذ پیدا کرده که احدی نه توانسته و نه خواهد توانست نقش اب عبدالله را در بین مردم و به ویژه نسل جوان  کمرنگ کند.


یزدامـــــــروز؛ به عنوان یک پیر غلام امام حسین بفرمایید آسیب ها وآفت های امروز هیئات چیست؟

دانشجو: نسل امروز از نسل گذشته متفاوت است متاسفانه امروزه نگاه مادی گرایانه به هیئات و نوحه خوانی در ان وضعیت را دگرگون کرده است در گذشته تقید مداحان به ارزش های معنوی یک هیئت بیشتر بود در حالی که امروز ملاک های مادی جایگزین پایبندی به یک هیئت شده و این بزرگترین آفت مداحی و هیئات است.


یزدامـــــــروز؛ملاک های جنابعالی برای انتخاب مداح هیئت چه چیزهایی است؟

دانشجو: اولا ظاهر مداح فوق العاده مهم است و بعد اینکه مداحی که در یک هیئت می خواند باید بداند در چه جایگاهی قرار دارد و برای چه کسی می خواند اگر چنین تفکری بر یک مداح حاکم باشد مشکلاتی که بعضا در برخی هیئات مشاهده می شود وجود نخواهد داشت.


یزدامـــــــروز؛رابطه جنابعالی با جوانان هیئت چگونه است و چه توصیه ای به سرپرستان هیئات دیگر دارید؟
دانشجو:یک سرپرست باید بداند که افراد مختلف با عقاید متفاوت در هیئت وجود دارند و او باید با هر فردی به تناسب اخلاق و عقیده و منش خودش برخورد کند وخدا نکرده با یک رفتار نابجا شرایط آزردگی شخصی را فراهم نکند و موجب جدایی وی از هیئت نشود.


یزدامـــــــروز؛ با توجه به همزمانی شب یلدا و رحلت پیامبراکرم(ص) و شهادت امام حسن(ع)  به نظر شما مردم چگونه می توانند استفاده معنوی از این شب ببرند؟

دانشجو: مردم یزد همگی ارادت و عشق ویژه ای به خاندان نبوت دارند ودرسال های گذشته هم به دید وبازدید در این شب پرداخته اند ومن مطمئنم خود مردم بات مدیریت دینی که دارند این شب را با همه احترام سپری خواهن کرد.


یزدامـــــــروز؛احساس خود را در یک کلمه نسبت به این کلمات بیان فرمایید؟
هیئت زینبیه: عشق
امام حسین(ع) : راهنما
حضرت زینب (س):الگوی زنان
قمر بنی هاشم(ع): وفا و وفاداری
امام حسن(ع): مظلومیت
پیامبراکرم(ص): پدر مسلمانان
امام رضا(ع):سرورایرانیان
پیر غلام اباعبدالله(ع): خدمتگزارسیدالشهدا(ع)
کربلا: وادی شهادت
محمد حسین دانشجو: ریزه خوار حسین(ع)


آخرین اخبار آخرین اخبار